• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Halkın çevre mühendisleri

Halil Korutürk Özcan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
enerji tab. kay. bakanlığı
Mesleğimiz içi boşaltılarak çevre görevlisi olarak tanımlanmaktadır. Lisans eğitimimiz yok sayılmaktadır. Gücümüz haklılığımızdır.Biz bu yönetmeliği(Çevre Görevlisi, Çevre Yönetimi Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmelik) durduracağız.

@Aytekin Ayaz

Cümlelerimi bir kere daha baştan okumanızı öneriyorum. Kanun ve mevzuatlar çerçevesinde taslak halinde olan yönetmeliklere Resmi Gazete'de yayımlanan ve bu sitede taslak yönetmeliklerin de altında göreceğiniz bir görüş bildirme formu ile görüş bildirilir.

Fişlenmekten korkuyor olsaydım sanırım buradaki en sivri dilli üyelerden birisi olmazdım sanırım. Hem de tam ad soyad, yer vb... bilgisi ile. Az çok sorarsanız etrafınıza insanlar anlatır benim ne tür bir insan olduğumu. İnsanlar korkuyor ki buradaki basit bir şeye bile el atmıyorlar dedim. Sizin daha kanun ve mevzuat çerçevesinde bile olamayacak ve Bakan'lığın hiç ciddiye almayacağı saldırgan, usluptan ve diyalogdan yoksun yayınlayacağınız manifestoların altına nasıl imza atsın diye sordum.

Şu oda yönetimi dahi siyaseti şu işe karıştırmadığı halde siyaset yapmakla suçlanıyor, siz eylem yapmaktan bahsediyorsunuz, internet sayfanızdaki bağlantılarınız bile siyasi içerikte. Bir soru soruyorum ve siz bana soru ile enteresan bir uslupla cevap veriyorsunuz. En basit şu halinizle bile bana güven vermiyorsunuz.

@Melih Coşar

Hocam kendimiz siyasi insanlarız, bağlantılarımızda siyasi içerikte olacak tabi...Yoksa insanın ideolojisini savunması yada açıkça dile getirmesi bir suçmu? Bu konu ile ilgili sayfalarca yazı yazdık fakat siz anlamamış olabilirsiniz. Oda yönetimini siyaset yapmakla suçlayan arkadaşlarımıza meselenin özünün siyasi olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.Bakanlık asıl sizi elinizle çiçeklerle ziyaretine giderseniz ciddiye almaz..Gidip derdinizi binlerce kez anlatın yine anlatın hiçbir sonuç alamazsınız..Çünkü mesele oradaki yetkilinin keyfi meselesi değildir, sizi anlar hak verir ama sonuçta hiçbirşey değişmez..Onlarca kez söyledim yine söyleyeyim somut durumun somut tahlilini yaparsak bu görüşmeler hiçbir işe yaramamıştır yaramayacaktır...Tabiki bu yapılmamamaları anlamına gelmiyor sadece tek başına bir işe yaramaz....Ayrıca hocam bir basın açıklaması yada benzeri bir eylem tamamen yasaldır..Siz kanun derken neyi kastediyorsunuz bilmiyorum ama savunduğumuz tüm eylem biçimleri kanunlar çerçevesindedir...

Melih Bey,

Güçlülerin insafa gelip haklarını vermelerini bekleyenler kıyameti göze almalıdırlar.

Türkiye gibi demokrasisi tam olarak gelişmemiş ülkelerde henüz pek etkisi görülmemekle beraber gelişmiş demokrasilerde "sivil toplum örgütlerinin" de ihmal edilemez bir güçleri vardır.

merhaba melih bey
bizler dediginiz gibi politik insanlariz. daha iyi bir dunya daha guzel bir ulke ve tam bagimsiz Türkiye siariyla emek harcayan meslektaşlarıniz.
bu mucadelemizi de meslegimiz icin de vermek istiyoruz. ve meslegimizede politik gozle bakiyoruz.
nasil mi? rant icin degil halk icin muhendislik diyoruz. biraz daha acayim:
bizler toki cumhuriyetinin sahiplerinin bizlerin paralarıyla zenginlesmesine verimli arazilerimizin santiyeye donusturulmesine karsiyiz cunku insanlara değer veriyoruz
barinma haklarini savunuyoruz. temiz su icmelerini kanalizasyon alt yapilarina sahip olmalarini gdo suz urunler yemelerini istiyoruz.
bu cok asikardirki bu duzeni bize dayatan yaşadığımız sistemdir. sistemle ugrasmakta politik bir durumdur. bu sebepten meslegimizi daha onurlu icra edebilmek halkimiza hizmet verebilmek icin politik olmak zorundayiz. cunku isimiz bu. cikan yasalar yonetmelikler siyasetle alakali degil mi?
evet biz siyasette politikada yapariz ama bilimin isiginda meslegimizin onurunda. bunlari yaparkende anayasal duzende yapiyoruz. hukuksuz hic birsey yoktur yaptiklarimizda.
ama unutmayin bu ulkede hukuksuz dönen pek çok olay mevcut.
meslektaşlarımızin tedirginlikleri korkuluklari elbette olacaktir dogaldir. bunlari beraber asmak anlatmak konusmak tartismak gerekir. amacimizda bu dialogu saglayabilmektir.

merhaba melih bey
bizim buraki amacimiz kimseyi yermek elestirmek degildir. biz bu forumda kendimizi anlatmaya calisirken bir yandanda hani guvenmiyorum demissiniz ya o guven baglarinin tohumlarini atabilmektir.

arkadaşlar bende bu tartışmaya dahil olmak istiyorum;

bazı şeyler dikkatimi çekiyor cımbızla çekmeyeceğim ama bir kaç yazılan cümleyi algılamadım özetle şöyle;

mevcut oda yönetiminin siyasi irade mensupları, bakanlık yetkilileri ile görüşmelerini beğenmiyorsunuz, çiçekler ile gitmelerine karşı çıkmışsınız, eylem yapmamakla, telefonları kitlemekle bir yerlere varılmayacağını belirtiyorsunuz, otellerde yemekler ile üyelerin aktif katılımlarının sağlanamayacağını belirtiyorsunuz.

daha başka aklıma gelen; mail bombardımanı, tweet muhabbetinin işe yaramayacağını belirtiyorsunuz bir de eğer seçimi kazanırsanız muhattap olacağınız kitleye açıkça çamur içindeler diyorsunuz. daha başka birşeylerde demişsiniz. veya kast etmişsiniz. yani tanışıp çözüm isteyeceğiniz kitleyle pek bir barışık değilsiniz ama muhattap olmak zorunda kalınacağı göz ardı edilmiş gibi.

bakın, hevesle yola çıkmanız zamanında yapılanlardan ders alarak ortaya daha iyisini koymak istemeniz gerçekten eşsiz. buradaki kimse buna karşı durmaz. ama mevcut yönetim sanki hiçbirşey yapmıyormuş gibi saldırmak size bir şey kazandırır mı? çünkü unutulmuş sanırım, hepimiz biliyoruz ki daha önce kimseye (oda yönetimi) bakanlık, bir seminere davet edip karşı fikrini söyleme imkanı vermedi.

bakanlık, daha önce çıkardığı 3 kişilik oluşumun bir tanesi 2 yıl asgari deneyimli olacak ve herkes sınavla belge alacak durumunu çevre mühendisi içi iptal etti. öyle ya da böyle.

şimdi aynı bakanlık bizlerin bir şekilde yarattığı söylemler, yaptığı denetimlerde aldığı notlar, sanayicilerin yaptığı şikayetler ile yeni mezun ama hevesli kardeşlerimizin ve bizim gibi emekçilerin hüsrana uğramaması için tecrübe ve sınav şartı getirdi.

bakın burada buna karşı çıkan arkadaşlarım toplantılara gelmiyor, gelenlerde yönetmeliği destekleyen beyanlar veriyor. yani siz 1 yıl içinde yönetmeliği iptal ettireceğinizi, tüm üyelerin aktif katılacağını ve herkesle konuşacağınızı taahhüt veriyorsunuz.

Ayrıca, mevcut yönetimdeki arkadaşların oda parası almaksızın çoğu seyahati cepten karşıladıklarını ve işyeri sahibi olmayanların yıllık izinlerinden alarak ziyaret düzenlediklerini biliyor muydunuz?

geldiğimiz süreç kötü değildir. eğer herkesin sorunu çevre görevlisi değil çevre mühendisi ise merak etmeyin bakanlıkta buna cevap olarak 11000 küsür belge var bunun 9800 küsürü Çevre Mühendisi, meşhur veterinerler 14 kişi demiştir. onların da kaydı var mı diye sorulduğunda hayır herhangi bir tesiste kaydı yok diye cevap vermiştir.

Şimdi benim için diyeceksiniz bakanlık ve mevcut oda destekçisi diye. hem evet hem hayır. çünkü, biliyorum iyi organizasyonu olmayan heves eden yetenekler heba olur. siz heba olmak istemiyorsanız önce belki 2 ay sonra 2 yıllığına muhattap olacağınız adamlara çamur atmayın. çamurluysa çıkar ki çıktı. kalanlarla devam ediliyor. şimdi soruyorum herkes burada (yani sizin gibi yönetime talip arkadaşlar ve biz çevre mühendisleri) suçsuz günahsız mı? hiç sanmıyorum.

bakın bu hevesinizi ve düşüncelerinizi toplantılarda belirtin. bu arkadaşların yüzüne söyleyin. bu forum şu anda en ciddi fikir beyan edilen platformlardan birisi.

ancak, gerçek düşünce paylaşımı söyleşilerde olur. Ayrıca, Melih arkadaşım haklı, bu foruma o arkadaş giriyor, iş vereni de giriyor. sizin bu konuda da iddaanız var. herkes çalışan olacak diyorsunuz yönetim grubunuzda. gerçekleştirmeyi planladığınız çalışmaların sonucunda aynı işe devam edebilecek misiniz? etmek istemiyorsanız planınız ne? yani anladığım kadarıyla herkese meydan okumak için yönetime gelmek istiyorsunuz ki şurada arkadaşlarımıza kelime kelime cevap verildiğinden anlıyoruz. yapacağınız eylemlerin sonucunda sizi hiçbir işletme çalışan olarak almak istemez ise ne yapmayı planlıyorsunuz? eğer kendi işinizi kurarsanız o yönetimde kalmayacağınız sözünüz hatırlatılır ve sizde sözünüzü tutarsanız nerede istikrar? hani iş bitirme? devlet memuru iseniz şunu bilin amirinize kafa tutuyor olacaksınız ki şu ortamda adamlar bir gecede 400 emniyet görevlisini yerinden oynattı maz Allah size neler olmaz?

bakın aslında şunu kaçırıyoruz, yöneticilik, idealizim ve organizasyon bir pamuk ipliğidir. üzerinde cambazlık yapmadan önce ya iyi plan yapacaksınız ya da kimsenin canını yakmayacaksınız. önce kendi canınızı. herşeyden önce Çevre Mühendisi kazansın. amaç hizmetse kaybedeceklerinizin hesabını yapın, çünkü kazanacaklarınız kaybedeceklerinizi geri getirmeyecek.

Saygılar...

#çevregörevlisideğilçevremühendisi

Kaan bey,

• Düşlerin sonsuza koştuğu yerde
  • Sabrın çiçeklerini açtığı yerde
  • Asla kapanmaz yaşanan defter
  • Çünkü tarihin en güzel yerinde
  • Son sözü hep direnenler söyler.. iyi geceler

Günaydın kaan bey
oncelikle su konuya aciklik getirmek gerek defalarca belirtmemize rağmen bir daha soyluyorum
bizlerin kimseyle kisisel sorunu yok çamur atmak gibi bir derdimizde yok.
Eğer secimlere adaysak bu demek oluyor ki mevcut durumu begenmiyor ve kendi bakis acimizla emek koymak istiyoruz.
mevcut yonetindeki arkadaslar yeni degiller hepimiz biliyoruz en azindan 4yildir yonetimdeler sube yada merkez
bu cevre gorevlisi surecinde odada olmuş insanlar bir şekilde emek koymuslar eyvallah
ama biz bu yapilanlari yetersiz görüyoruz ve bundan bahsediyoruz. kisisel olarak olmasada arkadaslarim bahsedilen toplantilara gitmislerdir. fikirlerini beyan etmisler ancak bir karsilik alamamislardir.
bizlere gelecek olursak, emegiyle gecimini saglayanlarin yonetimde olmamisini rekabete dayanan sistemde esitlik olmasından dolayi daha doğru buluyoruz. ayrica odalarin sirket sahiplerinin yeri degil emekci muhendislerin odalari olmasindan yanayiz. sirket sahibi arkadaslarimiz hiç olmayacak midir olabilir bunu süreç gosterir ancak su anda adaylarimizda sirket sahibi birilerei yoktur. bahsettiginiz zorluklardan haberdariz elbette ve bilincindeyiz ama biz herseye ragme yinede emek harcamak istiyoruz birseyleri goze alarak.
dediginiz seylere daha bircok sey soylenebilir elbette cunku yonetimi savunmak gibi bir uslube girmissiniz.
dedigim gibi bizim mevcut duruma çamur atma kavga etmek gibi bir derdimiz yok. sadece yaptiklari eylemlerin geldigimiz noktada bir çözüm olmadığını dillendiriyoruz.
bizimde elbette aklimizda birseyler var ve ilerleyen süreçte bunlari sizlerle paylaşacağız.
ayrica uyelerimizlede barisik olmama gibi bir durumuz olamaz cunku biz uyesinden kopuk toplanti salonlarindan varligini gosteren bir yonetim olmayacagiz. uyelerimize birebir ulaşmak için elimizden geleni programimiz dogrultusunda gerceklestirmeye çalışacağız.

["yara_bandi, post: 71877, member: 1046"]sermaye sahiplerine kafa tutarak yönetmelikleri değiştirmeyi nasıl planlıyorsunuz?[/QUOTE]
çünkü sermaye sahiplerinin altinda emekçi muhendisler çalışır biz onlara güveniyoruz. emekciler olmadan sermaye nasil ayakta kalır. o yuzden derdimiz emekçi muhendialer ve onlarin guveni kararliligi ve ısrarı
örgütlü bir halki hic bir kuvvet yenemez.
biz mesleki açıdan bir olduğumuz sürece işler çok daha hızlı ilerler buna inanıyoruz

@MayN
çünkü sermaye sahiplerinin altinda emekçi muhendisler çalışır biz onlara güveniyoruz. emekciler olmadan sermaye nasil ayakta kalır. o yuzden derdimiz emekçi muhendialer ve onlarin guveni kararliligi ve ısrarı
örgütlü bir halki hic bir kuvvet yenemez.
biz mesleki açıdan bir olduğumuz sürece işler çok daha hızlı ilerler buna inanıyoruz[/QUOTE]
emekçi, memur,patron şeklinde olan bir yaklaşım ile odanın bütünleştirici özelliği nerede kaldı? benim için önemli yönetimdekilerin emekçi olup olmaması değil, mesleki hakların korunarak ve sermayeye doğru bir şekilde yön verilmesi.

slm yara_bandi

biz meslektaşlarımızı çalışan yada firma sahibi şeklinde ayırmıyoruz. yönetim kurulu adaylarımızın ÇEVRE İLE İLGİLİ ticari faaliyette bulunmayacak olmasının nedeni; fırsat eşitliği bakımından etik olmadığını düşünüyoruz...

slm Halil Bey,

Eğer oda ticari konulardaki düzenlemelerle ilgilenirse o zaman odanın çalışma şeklide etik olmaz ki.

Mesleğimiz, doğamız, ülkemiz, halkımız için çalışmaya ve mücadele etmeye olan inancımız doğrultusunda Halkın Çevre Mühendisleri olarak;

·Çevre Mühendisliği mesleğimize sahip çıkmak için,

·“Çevre Görevlisi” gibi kavramlarla mesleğimizin içinin boşaltılmasına karşı birlikte mücadele etmek için,

·Tüm meslektaşlarımızın insani koşullarda ve mühendise yakışır şekilde çalışmasını sağlamak için,

·Ülkemizde uygulanan tüm çevresel katliamlara, rant ve talan politikalarına dur demek için,

·TMMOB’un sermaye tarafında ele geçirilmesine ve tasfiye edilmesine izin vermemek için,

·İnsan odaklı olmayan ulaşım politikaları ile yok edilmek istenilen Ankara ormanlarına ve mahallelerine sahip çıkmak için,

·Halkın çıkarlarını savunan bir mühendislik anlayışı için,

·Örgütlü ve güçlü bir ÇMO için,

Siz meslektaşlarımızı Halkın Çevre Mühendisleri ile birlikte Odamıza sahip çıkmaya çağırıyoruz. ÇMO Ankara Şube Yönetim Kurulu ve Delege Seçimlerine yeşil liste ile katılıyoruz.

Sürece ilişkin görüşlerimize, aciklamalarimiza ve çalışma programımıza
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden ulaşabilirsiniz.

Genel Kurul ve Seçim tarihleri:

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şube 8. Olağan Genel Kurulu

Tarih: 4 Ocak 2014

Saat: 09:00

Yer: Jeoloji Mühendisleri Odası Toplantı Salonu Hatay 2 Sokak No:21 Kızılay

ÇMO Ankara Şube Yönetim Kurulu ve Delege Seçimi

Tarih:5 Ocak 2014

Saat: 09:30 - 17:00

Yer: TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şube / Hatay 2 Sok. No:24/16 Kızılay

Yönetim Kurulu Adaylarımız:

·Halil Korutürk Özcan

Oda Sicil No: 6359

Lisans: Dokuz Eylül Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EÜAŞ Genel Müdürlüğü, Çevre Dairesi Başkanlığı, Çevre Mühendisi

·Mayıs Kurt

Oda Sicil No: 7567

Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,

Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,

İller Bankası A.Ş., Teknik Uzman Yardımcısı

·Aytekin Ayaz

Oda Sicil No: 6393

Lisans: Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,

Yabataş Mühendislik, Çevre Mühendisi

·Baran Önder

Oda Sicil No: 6384

Lisans: 19 Mayıs Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,

Ak-Tel Mühendislik Ltd.Şti., Çevre Mühendisi

·Cemil Özkan

Oda Sicil No: 6865

Lisans: Mersin Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,

Limitist Çevre, Çevre Mühendisi

·Sevinç Demirel

Oda Sicil No: 5895

Lisans: Mersin Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,

Çevre Mühendisi

·Mehmet GÖLGE

Oda Sicil No: 2205

Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,

Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Uzman

iletisim:

hakincevremuhendisleri@gmail.com

info@halkincevremuhendisleri.com

bende bu oda başkanları neden memur tayfası olur onu anlamıyorum. bence seçilecek kişi özel sektörden olmalı işi sadece oda başkanı olmalı bu işi hobi olsun diye yapmamalı. sonra gün içi sadece oda işleri ile uğraşmalı.

- maaşı neyse çmo tarafından karşılanmalı.

birde yanlış anlaşılmasın ama bu memur tayfası karşı tarafta olduğu için yönetmelikleri tam olarak kavrayamayabilir.

izleyen değil yaşayan bilir.

örneğin bir toplantı olacak oda başkanı çalıştığı kurumdan izin alacak sonra gelecek toplantıya katılacak sıkıntılı işler.yanlış anlaşılmasın ama bundan önceki arkadaş da bu aday olan arkadaş da memur kökenli bu iş memurlarla olmaz.

@Aytekin Ayaz

başkan adayı memur. şu anki arkadaş da memur kastım oydu.

özel sektörde 10-15 senesini doldurmuş cevvval arkadaşlar var. hem sektöre hem mevzuata hakim arkadaşlar var.

zaten çmo memura hitap eden değil daha çok özel sektöre hizmet eden bir kuruluş olmalı. devlet baba zaten mühendisinin hakkını koruyor önemli olan özelde ki mühendisler.

sektörün kahrını çekmiş adam olsun ki meslektaşın sorununu dinlesin..

@hepaistos

hocam baskan adayımızı aciklamadik ki yonetim kurulu adaylarimizi açıkladık :-) nerden bu kaniya vardiniz anlamadım:-)
hepimiz sektörün kahrını en basindan beri çektik cekiyoruz emin olun