• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

hangi sektör ne kadar günde ne kadar su kullanıyor?

merhaba arkadaşlar okuldaki bir proje ödevimiz için gebze ilçesindeki fabrkilar günde yaklaşık olarak nekadar su kullanıyor?elinde bununla ilgili bilgi belge ve isatik olan varsa paylaşırsa çok sevinirim

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Bunu bu şekilde bulmanız zor olacaktır.
Bunu bulmak için önerim şu yönde olacaktır size.

1. Gebzede faaliyet gösteren firmaları gezerek su tüketimlerini öğrenebilirsiniz. (Tabi verirlerse)
2. ISU (izmit su işleri) ne gidip gebze bölgesindeki sanayi tesislerine toplamda ne kadar su verildiğini öğrenebilirsiniz.

2. daha pratik ve akılcıl bir yöntem gibi duruyor. Başarılar dilerim.

fatih bey buldum yüzde 60 ını falan ama kalanını bulamıyorum.dediğiniz gibi gidip gezsem vermezler hatta kapıdan bile almadıkları oluyor.

CMNet Okuru

CMNet Üyesi
Herhangi bir sanayi sitesinin yüzölçümüne ya da başka bir özelliğine göre ortalama günde su sarfiyatlarını ne yazabiliriz ?

ben de çiğit, ayçiçek, soya, kanola gibi bitkisel yağ elde eden endüstrilerde bu hammaddeler işlenirken ne kadar su harcanıyor ve atıksu çıkıyor onu arıyorum. Bulursam yazarım buraya belki işinize de yarar. Siz bulursanız da bana haber verin. :)

Arzu Çelik

CMNet Üyesi
Proseste 10 ton yağ üretimi için yaklaşık 8 ton suya
ihtiyaç vardır. Kullanılacak suyun tamamı atıksuya dönüşecektir. Tesisin günlük rafine yağ
üretim kapasitesi 60 ton/gün’dür. Buna göre günde yaklaşık 48 ton atıksu oluşması
beklenmektedir. Nötralizasyon aşamasında, günde yaklaşık 18 ton, deodorizasyon işleminde
ise günde yaklaşık 30 ton atıksu oluşacaktır.

umarım işinize yarar...