• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hastane ambalaj atıkları

cevreM54

Kayıtlı Kullanıcı
Firmalar için belli ölçüde sıkıntı olan hastane ambalajlar hakkaında birkaç sorum olacak bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinrim.

* Öncelikle hastaneden çıkan şırıngaların konulduğu üzerinde geri dönüşüm amblemi olan fakat ön yüzü jelatin(opp) arka kısmı ise kağıt olup birbirine kontamine olmuş ambalaj nasıl alınması gerekiyor ve alındıktan sonra nasıl ayrılacak????
* Bu atıkları değerlendire bilen firmalar varmı ?

ilgiliniz için önceden teşekkür ederim.

Serolojik atıklar tıbbi atık sınıfına girer diye biliyorum.

;)

Serum serolojik atık oluyor oda enfeksiyöz atıklara dahil oluyor oda tıbbi atıkların içinde yer alıyor diye biliyorum yinede yanıltmak istemmm:kötü:

38 - Flakonlar tıbbi atık mıdır?Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’nde kullanma süresi dolmuş veya artık kullanılmayan, ambalajı bozulmuş, dökülmüş ve kontamine olmuş ilaçlar, aşılar, serumlar ve diğer farmasötik ürünler ve bunların artıklarını ihtiva eden kullanılmış eldivenler, hortumlar, şişeler ve kutuları farmasötik atık olarak tanımlanmaktadır. Farmasotik atık ise Yönetmeliğin Ek 2 Sağlık Kuruluşlarından kaynaklanan atıkların sınıflandırılması tablosuna göre tehlikeli atıklar sınıfına girmektedir. Bununla birlikte, Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-IV atık listesinde 150110* atık kodu, Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda kontamine olmuş flakon cam ambalajlar, muhtemel tehlikeli atık olarak kabul edildiğinden Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği hükümlerince toplanıp bertarafının sağlanması gerekmektedir.
39 - Serum şişeleri tıbbi atık mıdır? Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'nin 12 nci maddesine göre kağıt, karton, plastik ve metal ambalaj atıkları, kontamine olmamaları şartıyla diğer atıklardan ayrı olarak mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Serum ve ilaç şişeleri gibi cam ambalaj atıkları ise yine kontamine olmamaları şartıyla cam ambalaj kumbaralarında, kumbara olmaması halinde ise diğer ambalaj atıkları ile birlikte mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Kullanılmış serum şişeleri ayrı toplanmadan önce, uçlarındaki lastik, hortum, iğne gibi hasta ile temas eden kontamine olmuş materyallerden ayrılır. Kontamine materyaller diğer tıbbi atıklar ile birlikte toplanır. Toplanan ambalaj atıklarının, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda geri kazanılmaları sağlanır.

Kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@ECK

Bu açıklamayı ezberledim neredeyse : ) ama buradaki serum şişesi durumunu ben hep nedense biten serum şişesi olarak algılamıştım. O halde bitmeseler bile geri dönüşüme attırabilirim. Son görüş bu mudur? : )

Burada kontaminasyondan tek kasıt tıbbi kontaminasyon olduğunu sanmıyorum. Seruma ilave edilen ilaçlar da buna dahildir.

Tehlikeli atık sınıfına girmektedir diyor bunu ambalaj atığına atamazsın bu durumda...

:/ işte hastane atıklarını bu yüzden sevmiyorum (atığı niye seveyim ki) ne olduğu belli değil. Kontamine ama neyle, tehlikeli madde mi tıbbi atıkla mı? bir sürü soru çıkıyor karşıma.

En başa dönecek olursak, içinde ilaç var mıydı yok muydu konusu da özellikle acil servislerde pek mümkün olmadığından yarım kalan serum şişelerini yarım kalan ilaçlarla birlikte atmak daha mantıklı oldu gibi. öf :/

:kptmya: aynı durumdayız evet tehlikeli atıklara atman şimdi daha mantıklı geldi banada...

merhaba; iyi günler benim merak ettigim bir konu var istanbuldaki hastanelerin ambalaj atıklarını alan firmalar bunları ayrıştırdıktan sonra nasıl pazara sunuyor ve bunu hangi firma yapıyor! konuyla ilgili bilgisi olan varsa teşekkür ederim.

Herkese merhaba,

Baştan sonra yıllardır tartıştığınız her şeyi okudum sonuç olarak atıkları kontaminasyon durumuna göre alıyoruz. Pekala aldığımız ambalaj atıklarının sınıflandırmasını neye göre yapıyorsunuz? Serum ve şırıngalar opp diye biliyorum yanılıyor muyum? Bunun çıkışını nasıl yapıyorsunuz?

Şimdiden teşekkür eder. iyi çalışmalar dilerim..

@Özkan Baykanoğlu
Aynen bakanlığın yazısı var geçen yıl bu konu ile ilgili atıkları alan geri dönüşüm firmasına ceza yazılmisti danışmanlığını yaptığım hastanenin atıklarını almamışlardi. Şuan yazı elimde yok ama geri dönüşüm almiyo bu atıkları bildiğim kadarıyla.

@Özkan Baykanoğlu
Ben ambalaj atığı olarak biliyorum insan vücuduna giren ilacın tehlikeli olduğunu düşünmüyorum atıklarını aldığımız hastanede gerçekleştirdiğim toplantıya istinaden söylüyorum başta bende bu tarz atıkları almıyordum ama iki firmanında danışmanları ambalaj atığı olduğunu söylediler.

Ve bana gelen atıklar inanın bunun gibi bile değil daha kötü durumda. Ben hastanedeki ambalaj atıklarını almak istemezsem sonuçları neler olabilir öğrenebilir miyim benimde sorum bu olacak?

@Özkan Baykanoğlu
Peki merak ettiğimden soruyorum, aşılar yapılıyor küçük cam tüplerin içinde bulunan onlar tııbi atık ama cam olarak gidiyor buda aynı sınıfa girmez mi? tabi yine tıbbı atık bertarafa gonderılecek yine