• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hastane ambalaj atıkları

cevreM54

Kayıtlı Kullanıcı
Firmalar için belli ölçüde sıkıntı olan hastane ambalajlar hakkaında birkaç sorum olacak bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinrim.

* Öncelikle hastaneden çıkan şırıngaların konulduğu üzerinde geri dönüşüm amblemi olan fakat ön yüzü jelatin(opp) arka kısmı ise kağıt olup birbirine kontamine olmuş ambalaj nasıl alınması gerekiyor ve alındıktan sonra nasıl ayrılacak????
* Bu atıkları değerlendire bilen firmalar varmı ?

ilgiliniz için önceden teşekkür ederim.

enfeksiyöz etkeni bulaşmamış ise ambalaj atığı olarak değerlendiriyoruz.
Tıbbi Atıkların Kontrol Yönetmeliği
Ambalaj atıkları
Madde 12- EK-2’de B grubu altında yer alan kağıt, karton, plastik ve metal ambalaj atıkları, kontamine olmamaları şartıyla diğer atıklardan ayrı olarak mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Serum ve ilaç şişeleri gibi cam ambalaj atıkları ise yine kontamine olmamaları şartıyla cam ambalaj kumbaralarında, kumbara olmaması halinde ise diğer ambalaj atıkları ile birlikte mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Kullanılmış serum şişeleri ayrı toplanmadan önce, uçlarındaki lastik, hortum, iğne gibi hasta ile temas eden kontamine olmuş materyallerden ayrılır. Kontamine materyaller diğer tıbbi atıklar ile birlikte 13 üncü maddede belirtilen esaslara göre toplanır.
Toplanan ambalaj atıklarının, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda geri kazanılmaları sağlanır.

toplanması konusundaki bilginiz için teşekkür ederim Ancak önemli bir konu olan bu atıkları nasıl değerlendirmemiz?
Ben bu atıkları değerlendirme konusunda sıkıntı çekiyorum çünkü ne karton-kağıt sınıdında nede jelatin (opp) sınıfında değerlendiremiyorum.
Benim için önemli olan kısım BU ATIKLARIN NASIL DEĞERLENDİRİLECEĞİ......

Diyelim bir serum ve ucunda iğnesi. Bu atığın iğne kısmı hasta ile de temas edeceğinden tıbbi atık oluyor. Serum şişesi bittikten sonra tehlikeli mi değerlendirmeli yoksa cam ambalaj mı ?

Aynı şekilde bu ilaç ampullerini ambalaj olarak değerlendiren de var tehlikeli olarak değerlendiren de. Bu konuda çalışan arkadaşların uygulamaları nasıl ?

danışmanı olduğum hastanede ilaç cam şişelerini, serum şişelerini , flakon şişelerini enfeksiyöz etkeni ile kontamine olmamaları şartı ile ambalaj olarak değerlendiriyoruz. ilaç ampulleri kırıldığı için kesici delici tıbbi atık olarak topluyoruz.
Hastanede kanser tedavisinde kullanılan sitotoksik (antineoplastik) ürünleri barındıran serum ilaç şişesi ve flakonları tehlikeli atık olarak topluyoruz.

ilaç cam şişeleri ve serum şişeleri neticede içinde kimyasal barındıran malzemeler. bunların ambalaj olarak değerlendirilmesi sorun olmaz değil mi ?

Tehlikeli atıklar
Madde 14- EK-2’de F grubu altında yer alan genotoksik atıklar, farmasötik atıklar, ağır metal içeren atıklar, kimyasal atıklar ve basınçlı kaplar diğer atıklardan ayrı olarak toplanırlar. Bu atıkların bertarafı Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine göre yapılır.
Bu grupta yer alan kimyasal atıklar, toksik, korozif (pH<2 ve pH>12), yanıcı ve reaktif (su ile reaksiyon verebilen, şoklara hassas) özelliklerden en az birine sahip olmaları durumunda tehlikeli atık olarak kabul edilirler. Bu özelliklerden hiçbirine sahip olmayan tehlikesiz kimyasal atıklardan katı olanlar evsel atıklar ile birlikte toplanırlar, sıvı olanlar ise kanalizasyon sistemi ile uzaklaştırılırlar.
Ünitelerde oluşan röntgen banyo suları, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda geri kazanılır veya bertaraf edilir.

Tehlikeli atıklar kesinlikle kanalizasyon sistemine boşaltılmaz, doğrudan havaya verilmez, düşük sıcaklıklarda yakılmaz, evsel atıklarla karıştırılmaz ve depolanarak bertaraf edilmez.

Sitotoksik ve sitostatik ilaçlar dışındaki ilaçlar kimyasal olmasına karşın tehlikeli özellik barındırmadığı için ambalaj atığı olarak değerlendirilebilir ki yine Tıbbi Atıkların Kontrol Yönetmeliği de açıklaması mevcuttur.
Ambalaj atıkları
Madde 12- EK-2’de B grubu altında yer alan kağıt, karton, plastik ve metal ambalaj atıkları, kontamine olmamaları şartıyla diğer atıklardan ayrı olarak mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Serum ve ilaç şişeleri gibi cam ambalaj atıkları ise yine kontamine olmamaları şartıyla cam ambalaj kumbaralarında, kumbara olmaması halinde ise diğer ambalaj atıkları ile birlikte mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Kullanılmış serum şişeleri ayrı toplanmadan önce, uçlarındaki lastik, hortum, iğne gibi hasta ile temas eden kontamine olmuş materyallerden ayrılır. Kontamine materyaller diğer tıbbi atıklar ile birlikte 13 üncü maddede belirtilen esaslara göre toplanır.
Toplanan ambalaj atıklarının, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda geri kazanılmaları sağlanır.

Ben yine bir konuya değineyim Özellikle TAT lisansı olan arkadaşlar size gelen veya belediyeden toplama yaptığınızda hastane atıkları içerisinde gelen şırınga ambalajlarını NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ.
NiTEKİM NE KARTON-KAĞIT SINIFINA DAHİL EDİLEBİLİYOR NEDE JELATİN (OPP) GRUBUNA
BU NEDENLE SIKINTI OLUYOR ne yapılabilir.

Merhaba TAT lisanslı bir firma diyaliz merkezinden diyaliz bidonlarını alabilme yetkisi varmı?Atık kodu nedir.Yardımcı olabilirmisiniz...

Boş serum şişeleri veya ilaç flakonlarını ambalaj atığı olarak değerlendiriyoruz. Ampulleri ise kesici delici özelliğinden dolayı tıbbi atık olarak ayırıyoruz. Peki ampulleri herhangi bir pet şişede biriktirsek ve kapağını kapatarak kesici delici özelliğini ortadan kaldırsak geri dönüşüme atabilir miyiz? Tıbbi atık minimizasyonu için bir çözüm olabilir belki.

İlaç şişeleri konusunda hep soru işaretleri oluyor aklımda (bunlar ilçla kontamine ancak ilaç atıkları da tehlikeli sınıfta görünmüyor, buna rağmen bakanlık tehlikeli atık olrak toplayacaksınız diyor vs.), normalde dediğiniz olabilir, minimizasyon için de faydalı olur ancak bu atık sizden çıktıktan sonra ayırma tesisinde nasıl ayrılacak? Toplama yapılırken bu pet şişeler parçalanabilir, ampuller de çok küçük olduğu için parçaları rahatça etrafa yayılabilir

@Göksel Kurtuluş

Bu konuda şu an bi çalışma yapmaya çalışıyorum ve işin içinden çıkamadım. Biten serum ve ilaç şişelerini ambalaja atabilirsiniz diyor. Tamam. Yarım kalan ilaçlar, süresi geçmiş ilaçları da tehlikeli atıklar gibi toplayın diyorlar ama kodu tehlikeli değil. Flakonlar için de tehlikeli atıktır diyorlar. Bittiğinde de tehlikeli madde ile kontamine olduğu için ilaç kodu değil de kontamine atık kodu ile bertaraf edilir gibi. Hastanede takdir edersiniz ki bu bitmiş flakonlardan çok çıkıyor. Haliyle atık bidonu da yetişmiyor. Yarım kalan, süresi geçmiş ilaçları vs ayrı toplamayı planlıyorum şimdi. Ancak bu bitmiş flakonlar konusunda karar veremiyorum.

Hastane ile çalışan arkadaşlar bu durumda ne yapıyorlar? Herkes farklı bir yöntem uyguluyor anladığım kadarıyla ama güncel olarak en uygun yöntem nedir sizce?

@G.Şentürk
Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde şöyle bir madde var.
Ambalaj atıkları

Bu maddeden yola çıkarsak içi boş olan flakonlar ambalaj atığı olarak toplanabilir diye düşünüyorum.

Hastane ile çalışan arkadaşlar bu durumda ne yapıyorlar? Herkes farklı bir yöntem uyguluyor anladığım kadarıyla ama güncel olarak en uygun yöntem nedir sizce?

Ekli dosyalar

• atık.pdf
    427 KB · Görüntüleme: 328
Flakonlar hakkında bakanlığa yazı yazmıştık, içindeki ilaç hava ile cekildigi icin ambalaj atığı olabilir demiştik.

Onlarda bize atarlı bir şekilde fizik profesörümüsünüz hangi flakonun icinde ilac kaldigini nereden bileceksiniz gibi bir yazi yazmisti.

Hepsini tehlikeli atik olarak uatf ile gonderiyoruz.

Miadi gecmis ilaclarida uatf ile gonderiyoruz.