• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hastane için iş akım şeması

Yağmur Cengiz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar elinde örnek bir hastaneye ait iş akım şeması olan arkadaşlar paylaşabilir mi lütfen ...

Elimde yok ancak çok kişide olduğunu sanmıyorum böyle bir dökümanın. GFB işlemlerine daha yeni yeni başlandığı düşünülürse. Kendiniz oluşturacak olursanız İl Çevre'ye bir danışın isterseniz. Büyük ihtimal atık oluşan bölümleri biraz incelemenizi isteyeceklerdir.

arkadaşlar örnek bir iş akış şeması her sektör için ayrı ayrı örnek aramaktansa yayınlanan taslağı kendinize uyarlamanız daha iyi olacaktır.
örnek taslakta mal kabülden malın ürün halıne getirilene kadar hangi aşamalardan geçtiği hangi makinalarda ne işlemler gördüğü işlem görme sırasında hangi atıklar çıktığı ( örn: tekstil sektörü için boyana işleminde atık su,kontemine atık bidonlar , baskıda kontemine olmuş temizleme bezler vb.) gibi.

durum hastahane olunca fabrikalar gibi bir üretim yok yanı mal kabülü ürün çıkışı anlatılmayacak. hangi noktalardan ne tür tıbbi atık çıkar bu çıkan atıklar nerelerde ne şeki,lde depolanıp nereye gönderilir. paket arıtması varsa atıksu ile ilgili bilgiler yazılır vb. gibi hazırlanabilir bence

Cevap: Hastane İçin İş Akım Şeması

Bu konuyu ÇED Kapsam dışı başvurusu için il müdürlüğüyle görüştüğümde hastaneler için iş akım şemasına gerek olmadığını, çünkü fabrikalardaki gibi bir ürün girdisi ya da proses olmadığını söylediler. Hastanelerin Organizasyon şemaları var bunu söylediğimde onu ekleyebilirsiniz dediler. Proses özeti de yine aynı şekilde gerek olmadığını söylediler

Arkadaşlar, ÇED için gerekli olmasa da, ki birçok il müdürlüğü gerekli olduğunu söylüyor, sonuçta GFB için kesinlikle gerekli, ayrıca bu kadar kolay bişeyi gözünüzde büyütmeyin; sonuçta hepimiz mutlaka bi hastaneye tedavi için gitmişizdir, tüm hastanelerde iş akışı aynı zaten. Yapacağınız tek şey, hastayı hammadde gibi düşünüp, hastanın ihtiyacına göre bir hastaneden tedavi hizmetini almak için sırayla hangi evrelerden geçtiğini yazacaksınız o kadar işte..... hasta kabul'den başlayın, acil/poliklinik'den, görüntüleme servisleri (MR, röntgen, ultrason.. vs)/laboratuar',ordan tekrar acil/polikliniğe bi ok çıkarıp dr tarafından yapılan kontrol kısmını belirtin, sonra teşhis, teşhisten, servis/ameliyat/y.bakım vs , ordan da çıkış diyip bitirirsiniz. Bu kadar basit. Zaten nereleden hangi atıkların çıktığı da belli... Bu şekilde bi şablon kurup, araları detaylandırırsınız; poliklinikleri fln kendi içinde ayırabilirsiniz mesela ya da servis kısmını detaylandırırsınız... Zaten bunu yaparken hastanedeki ilgililerden de yardım almalısınız...
Hastanelerde üretim olmasa da, bir iş akışı var en nihayetinde, bir yerin proses özetinin ya da iş akış şemasının olması için illa bi madde üretmesi gerekmez. Hizmet sunumu da bir prosestir sonuçta...

Merhaba Arkadaşlar,
Hastane iş akım şemasıyla ilgili bende bu konuda bir hastanede danışmanlık yapıyorum.İş akım şeması ve proses özeti için öncelikle hastane yönetimine formatı vermelisiniz.Hastane bu konuda çalışma yapmalı ki, bizler üzerinde çalışabilelim.Sonuçta hastanedeki iş akışını yönetim daha iyi bilir.

Hastanelerde fabrika gibi ürün girdi çıktısı olmasa da benzer tarafı her ikiside para kazanıyor sonuçta. Bu fabrikalarda mal girdisi üzerinden olur hastanelerde de gelen hastalar bunun gibi değerlendirilip bir format hazırlanabilir. Zaten arkadaşlar da konuyu özetlemişler diye düşünüyorum...

Hastane için hazırlamış olduğunuz iş akım şeması ve proses özeti hazırlamam gerek su an hazırlamış olan varmı denetimim var bir örneğe ihtiyacım var ilk projem yardıma ihtiyacım var !!