• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hastanede çevre mühendisi ne işlerle ilgilenir, neler yapar yardım lütfen!!!

• Konuyu başlatan adrnln83
  • Başlangıç tarihi
A

adrnln83

Herkese selamlar

Yaklaşık üç yıldır atıksu üzerine çalıştım ve yakın bir zamanda hastanede çalışmaya başlayacağım.Hastane ortamında çalışmış yada bilgisi olan arkadaşlardan ricam, beni bu konuda aydınlatmalarıdır. İnsanın aklına ilk tıbbi atık, iş güvenliği ve ISO geliyor. Tabi bu yazıldığı kadar kolay olmasa gerek. Deneyimlerini yada bilgilerini paylaşabilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

eğer yanlış hatırlamıyorsam 100 yatak kapasitesinden fazla olan hastanelerde ç.m. çalıştırma zorunluluğu var.ancak çıkan yönetmelik şuan fiilen işlemiyor. bu sitede bir arkadaş bununla ilgili birşeyler paylaşmıştı yanlış hatırlamıyorsam az sonra bende bir bakacağım. tıbbı atıklar tabi ki hastanelerdeki en büyük iş..tıbbı atıkların bertarafının sorumluluğu bir yönetmelikle belediyelere verildi yanlış hatırlamıyorsam. ama belediyelerde kendisi bu işi yapamayacaksa aracı firmalara veriyorlar..bizim firma sterilazyon ürünleri ithalatı yapılıyor.ancak talep az hatta yok :))

diğer konu tehlikeli atıklar tabi, ama bunlar floresanlar ve kontamine atıklar. kağıt karton atıkları da var. sonra çamaşırhaneden gelen atıksular da bir problem yerine göre tabi her hastane için geçerli değil bu..

kısacası küçük bir şehir gibidir hastane her türlü atık çıkar. çevre mühendisliği adına bütün işleri yaparsın hemen hemen.

Şimdi çevre denetm yönetmeliği taslağında baktım da 100 değil 20 yatak kapasitel, sağlık kuruluşları yazıyor. Ayrıca çevre mühendisi değil çevre görevlisi...

:confused:

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Doğru söylüyorsun çevre müh. adına birçok şey yapılıyor gibi. Üstüne bir de ISO ve İş Güvenliğini de eklediğimizde tam oluyor.