Hastanede oluşan tehlikeli atıklar

fatih

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Arkadaşlar hastanede oluşan ve tehlikeli atık sınıfına giren maddeler nelerdir ve nasıl toplanır nasıl depolanır bununla ilgili bie eğitim slaytı olan varmı ? Teşekkürler

Özge Bayrak

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Merhaba şu an çalıştığım yerden önce 2 aya yakın bir süre hastanelerde tehlikeli atık yönetimi yapan bir kurumda çalışmıştım.Baya da araştırarak bir sunum hazırlamıştım.Ama yanlış olduğum noktalar olabilir sonuçta çok uzun bir süre sayılmaz. Umarım sana yararlı olur.Çoğu kişinin hazırladıklarına göre çok daha kapsamlı olduğunu söyleyebilirim:)

Dosyalar

Özge Bayrak

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Elimde bu konuyla ilgili birkaç video var ama burdaki formatlarda eklenmiyor.Bir mail adresi verirsen atabilirim.

fatih

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
bir hastanenin danışmanlık işini yürütmekteyim.Ama hastanede biyo kimya uzmanı bir bayan benden tamamen hastane kaynaklı tehlikeli atıklardan bahsetmemi istiyor.Ben bu kişiye kendimi anlatamıyorum.eğitime 100 kişi katılıyor ama bu illa diyorki hastanede olan tehlikeli atıklarını spesifik istiyorum.Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Göksel Kurtuluş

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Bu kişi neden bunları bilmek istiyor? Siz eğitimi veriken mi böyle bir soru ile karşılaştınız? Hastanede çıkan tehlikeli atıkları bilebilmeniz için oradaki her bölümün girdi ve çıktılarına bakmanız gerekecektir ki bir hastane içinde oldukça zaman alıcı bir iştir. Sadece hastanede çıkan tehlikeli atıklar diye bir gruplandırma yapmak ancak bir sunum/çalışma için istenecek bir bilgi gibi geliyor bana... Bence neden bu bilgiyi istediğini sorgulayın, sonradan da bu atıkların belirlenmesi için kendisinden yardım isteyin...

fatih

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Ben haftaya vericeğim sunum için sanırım çalışmaya başlamam lazım.En iyisi elimde ki mevcut sunumları topluyum ve güsel bir sunum yapayım.Bence bir hastanenin çevre danışmanlığı yapılmaz heleki cuzzi bir miktarsa.

Göksel Kurtuluş

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Fatih Bey, sunumu yapacağınız hastaneyi iyi öğrenmeye çalışıp sunumu oraya göre hazırlamaya çalışın başka sunumlardan derleme bir çalışma yapmak bana kalırsa etik değil... Fark yaratmak istiyorsanız özgün çalışmalar yapmak gerekir...

Hastaneler çevre sektörü açısından çok yeni, buna biraz da ticaret mantığı dışında bakmanızı dilerim...

gülnuraydın

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
hastanelerde sadece tehlikeli atık mı uretılıyormus acaba bu nasıl bır sacmalık böyle??

fatih

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Diğer atıklar ile ilgili eğitimde bir sıkıntı olmadı.Benim anladığım biyokimya uzmanı olan kişi kendi sorumlu olduğu işi bana yaptırmaya çalışıyor benden de olumlu yanıt alamayınca açıkcası biraz tarzını değiştirip farklı şeyler yapıcağını söyledi.Durum bundan ibaret.Göksel bey dediğiniz gibi bir çalışma yapılabilmesi için hastanenin kadrolu çalışanı olmak lazım ayda 1 defa gidilerek böyle bir eğitimin verilmesi zor.

Elmas Şimşek

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
selam arkadaşlar, hastanemizde tehlikeli atık deposunu kafes sistemine benzer şekilde yaptırmak istiyoruz. Bununla ilgili fikirlerinizi almak istiyorum. kafes sistemi uygun olur mu sizce ?

Göksel Kurtuluş

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Dış ortamdan etkilenmeyecek şekilde olması gerekir. Eğer kafes sistemini dış etkilere kapalı bir yerde yapıyorsanız sorun olmayabilir.

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
hastanelerde sadece tehlikeli atık mı uretılıyormus acaba bu nasıl bır sacmalık böyle??
Gülnur Hnm tıbbı atık,evsel atık,tehlikeli atık ve geridönüşümü olan kağıt,karton vs vs atıklar üretiliyor.saçmalık neresinde? bilgilendirme açısından tehlikeli atık konusu en önemlisi yanıcı, patlayıcı,inhalasyon halinde öldürücü ve kanserojen olma özelliklerinden dolayı..

Diğer atıklar ile ilgili eğitimde bir sıkıntı olmadı.Benim anladığım biyokimya uzmanı olan kişi kendi sorumlu olduğu işi bana yaptırmaya çalışıyor benden de olumlu yanıt alamayınca açıkcası biraz tarzını değiştirip farklı şeyler yapıcağını söyledi.Durum bundan ibaret.Göksel bey dediğiniz gibi bir çalışma yapılabilmesi için hastanenin kadrolu çalışanı olmak lazım ayda 1 defa gidilerek böyle bir eğitimin verilmesi zor.
Fatih Bey bir işi yapmak istiyosanız ne olursa olsun basarırsınız yapmak istemezsenizde bahane üretebilirsiniz sınırlama yok.Bir gün keşif için gidersiniz bir günde eğitim için ben size keşif yapmanız gereken alanlar açısından yardımcı olabilirim cüzzi miktarda ücret bile almadan toplumsal bir sorumluluk bu bence..

Anopsia

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Merhaba şu an çalıştığım yerden önce 2 aya yakın bir süre hastanelerde tehlikeli atık yönetimi yapan bir kurumda çalışmıştım.Baya da araştırarak bir sunum hazırlamıştım.Ama yanlış olduğum noktalar olabilir sonuçta çok uzun bir süre sayılmaz. Umarım sana yararlı olur.Çoğu kişinin hazırladıklarına göre çok daha kapsamlı olduğunu söyleyebilirim:)
Özge hnm sunumunun açamadım elinizde varsa tekrar atma şansınız varmı acba

Gizem Sunar

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Merhaba, şu an hastanelerimizden birinde sağlık bakanlığı denetimi var. Etilen oksit kartuşlarını tehlikeli atık olarak yönetmelikte tanımlanan kalın ağzı kelepçeli varillerde topluyoruz. Ancak gelen kişiler bu varillerin metal olması gerektiğini söylemiş? Böyle bir şey var mı? Yeni çıktığını söylüyor. :/

Ankara il müdürlüğü ve bakanlık bu telefonlara neden bakmıyor!

Son düzenleme:

GüldenASLAN

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
@Gizem Sunar elimdeki bir Etilen oksit MSDS'sinde şöyle bilgilere rastladım,

''Paslanmaz çelik ve nikelin dışında kalan çoğu malzeme Etilen oksitin polimerleşmesine veya ayrışmasına neden olabilir.''

''Tehlikeli Bozunma Ürünleri : Tehlikeli polimerizasyon meydana gelebilir. Demir, aluminyum ve kalay gibi katalizörlerin varlığı polimerizasyonu hızlandırır.''

''Potasyum kalay çinko aluminyum ve demir etilen oksitin polimerleşmesini hızlandırma eğilimindedir.''

Söylenti hakkında bilgim yok ama kimyasal özellikleri bakımından metal olarak çelik veya nikel konteynırlar haricinde depolanması çok güvenli gözükmüyor.

Gizem Sunar

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
@GüldenASLAN teşekkürler bilgi için.
Ben de günün sonunda Atık yönetimi şube müdürlüğüne ulaştım; böyle bir ayrım yapmadıklarını, tehlikeli atık firmalarının kontrolünde olduğunu söylediler atık bidonlarının. Biz her tehlikeli atık türü için metal alın, plastik alın, bu cam olsun vs diyemeyiz dediler ama konuyu araştıracaklar. Sağlık Bakanlığından gelen denetçi de bana bununla ilgili döküman göndereceğini söyledi. Yollayınca buradan paylaşırım, bakalım neymiş.

Yukarı Alt