Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hastaneden çıkan serum torbaları

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Doğan tarafından paylaşıldı.

 1. Can Doğan

  Can Doğan CMNet Üyesi

  Herkese kolay gelsin hastaneden çıkan tamamıyla boş serum torbalarını TATlar alabilir mi yoksa tıbbi atığa mı girer diyelim aldı naylon dan mı plastik grubundan mı alabiliriz?
   
 2. alıyor çünkü tıbbi atıklar kontrol yönetmeliğinde
  Ambalaj atıkları
  Madde 12-
  EK-2’de B grubu altında yer alan kağıt, karton, plastik ve metal ambalaj atıkları, kontamine olmamaları şartıyla diğer atıklardan ayrı olarak mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Serum ve ilaç şişeleri gibi cam ambalaj atıkları ise yine kontamine olmamaları şartıyla cam ambalaj kumbaralarında, kumbara olmaması halinde ise diğer ambalaj atıkları ile birlikte mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Kullanılmış serum şişeleri ayrı toplanmadan önce, uçlarındaki lastik, hortum, iğne gibi hasta ile temas eden kontamine olmuş materyallerden ayrılır. Kontamine materyaller diğer tıbbi atıklar ile birlikte 13 üncü maddede belirtilen esaslara göre toplanır.
  Toplanan ambalaj atıklarının, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda geri kazanılmaları sağlanır.
  diyor. ama ne olarak alırsınız bilemiyecem
   
  Can Doğan ve Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 3. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Ekteki yazı hastanerele gönderilmiştir ve denetimlerde bu yazılara göre uygulama yapılıp yapılmadığına da bakılmaktadır. Yasemin Hanım'ın belirttiği gibi yönetmelikte kontamine (yönetmelik geneline bakarsanız buradaki kontaminasyondan kasıt kan veya vücut sıvısı bulaşıdır)olmadığı sürece ambalaj atık olarak değerlendirilir denilmektedir. Ancak 2011 yılında İl Sağlık Müd. aracılığı ile İl Çevre Müd.den çıkan yazıda lavobolara dökülmelerin engellenmesi için bunların tehlikeli atık olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Tabi bu durumda çok yüksek miktarda farmasötik atık açığa çıkmaktadır. Biz bu duruma çözüm olarak tamamen boşalmamış ilaç/serum şişelerini farmasötik atık adı altında tehlikeli atık olarak veriyoruz. Boşalmış olan şişeleri de ambalaj atığa atıyoruz.

  Böyle bir yazının olduğunu da göz önünde bulundurarak işlem yamanızı ve herhangi bir denetimde savunmanızı buna göre hazırlamanızı tavsiye ederim.
   

  Ekli Dosyalar:

  Can Doğan ve E.İ.İNCİ bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...