Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hastanelerde oluşan patolojik atıklar hk.

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Göksel Kurtuluş tarafından paylaşıldı.

 1. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Merhaba,

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetim Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazıyı aşağıda görebilirsiniz.

  Yazıya göre; Sterilizasyon Tesisinin faaliyete başlaması sebebiyle İstanbul genelinde enfeksiyöz ve kesici delici atıklar sterilizasyon işlemine tabi tutulacak. Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği 46. maddesinde belirtilen"Sterilizasyon işlemine tabi tutulacak atıklar içinde patolojik atıklar ile başta uçucu ve yarı uçucu organik maddeler ve civa olmak üzere kimyasal maddeler, genotoksik/sitotoksikajanlar, radyolojik atıklar ve basınçlı kaplar bulunmaz." ifadesine göre bu tür atıkların tıbbi atık torbalarına atılmaması ve ayrı toplanması gerektiği vurgulanmıştır.

  patalojik atıklar.png
   
 2. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Sağlık Kuruluşlarından çıkan atık çeşitleri aşağıdadır. Yukarıdaki yazıda geçen, patolojik, enfeksiyöz vb. atıkların kapsamını görebilirsiniz. Tablo Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'nden alınmıştır (Ek 2).

  hastane atık sınıflandırması.png
   
 3. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Patolojik atıklar hakkında yakın zamanda yazı alan var mı aramızda? Konya'da başlatılan bir uygulama var. Patolojik atıkların diğer tıbbi atıklardan farklı olarak 60 lt'lik varillerde ve 80x80 lik paletlerle tıbbi atık görevlilerine verilmesi isteniyor. Ayrıca kg birim fiyatı 2,10 TL+KDV+ Nakliye ücreti şeklinde olacakmış.
  Gerekçesi de şu, yakma tesisi olmayan şehirler bu şekilde yakma tesislerine göndereceklermiş. Bu uygulamayı hastanesinde başlatan var mı acaba?
   
 4. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  @Gizem Şentürk
  Gizem Hanım merhaba,
  Bu konu ile ilgili MÇK Kararı alınmıştı. Her ilde de değişiklik uygulamalar mevcut şuan. İl bazındaki tabloyu ekte bulabilirsiniz. İl Müdürlüğünden bu kararı talep edebilirsiniz.
   

  Ekli Dosyalar:

 5. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim tablo için. Daha önce patolojik atıkları da tıbbi atık poşetlerinde veriyorduk ancak ağustos ayından itibaren tabloda da yazdığı şekilde bi uygulama istediler. Karar alındığına göre mecbur yapacağız bu durumda. Bu uygulamaya ne zaman geçmeliyiz ya da pratikte başlayan oldu mu acaba diye fikir almak istedim açıkçası.
   
 6. omersamsa

  omersamsa CMNet Üyesi

  gizem hanım bir gelişme oldu mu bunun hakkında ?
   
 7. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Yeni tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliğinde patolojik atıklar konusu ayrıntılı anlatılmış. Orada yazdığı sisteme geçtik.
   
 8. omersamsa

  omersamsa CMNet Üyesi

  yönetmeliğin linkini atabilirmisiniz size zahmet gizem hanım
   
 9. Alpino

  Alpino CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.