• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hastanelerde oluşan tıbbi atık miktarları

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar,

Yapmış olduğumuz bir araştırma nedeni ile, hastanelerde oluşan yıllık tıbbi atık miktarları hakkında ortalama bir rakama ihtiyaç duyuyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait 2010 Yılı Tıbbi Atık Durum Raporu nu inceledim, ancak daha güncel bilgilere ihtiyaç duyuyorum. Hastanelere Çevre Danışmanlığı yapan arkadaşların yardımcı olabileceğini düşündüm.

Şimdiden teşekkürler.

bu atık miktarı hastahanelere göre değişim gösterir , araştırma hastahanelerini diğer hastahanelerden ayrı tutmalısın çünkü orada yatak başı hesab yaparsan yanılırsın , normalde 1-1,5 kg arası değişir kişi başı tıbbi atık miktarı. ayrıca , tıbbi atık üreticileri büyük orta ve küçük ölçekli olarak üçe ayrılırlar bu üreticileri dikkate alarak yaparsanız araştırmanızı daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz .

elbette öyle ancak net bir sayı elde etmek de imkansız malesef, bunun için tüm hastanelerin ortalama yıllık tıbbi atık miktarlarına ulaşıp ortalamasını almam gerekir ve bu da kullanmam gereken veriyi çok uzun bir süreçte elde etmeme sebep olur. bana net bir sayıdan ziyade tahmini rakamlar gerekiyordu. bunlarında sağlam bir kaynağı. danışmanlığını yaptığım iki hastaneden talep ettim yardımcı oldular. bunlardan yola çıkarak bir ortalama değer hesaplayacağım ve 2010 yılı raporunu da kullanacağım. bu verinin net bir sonuç vermemesi herhangi bir probleme yer açmıyor raporda. çok gerçekçi olmasa bile yakın değerler yeterli. teşekkürler

Benim elimde elimde bir kaynak vardi ama bulmam lazim. Resmi kaynaklar yaziyordu. Tip fakultelerinin, devlet hastanelerinin, ayakta tedavi edilen yerlerin turkiyedeki ortalamalari ile ilgili bilgi veriyordu. Ozel hastanelerin tibbi atik miktari ile devlet hastanelerinin tibbi atik miktarlari farklilik gosterirken ayni zamanda kliniklerden de cikan bir atik miktari var ve bu yine kuruma gore degisiklik gosteriyor. Bulursam paylasayim.

ben buradaki değerleri baz almıştım. umarım işinizi görür.

Ekli dosyalar

• atikeylemplani.pdf
    9.1 MB · Görüntüleme: 151
istanbul da hastane tipine göre öngörülen atık miktarı ve toplama bedelleri yatak başına düşen tıbbi atık miktarları hakkında bilgi verebilir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

türkiye de yatak başına 0.4 - 3.0 arasında değiyor.

- ayrıca özel hastahanelerde devlet hastahanelerine göre daha çok atık çıkıyor.
- araştırma hastahanelerde diğer hastahanelere göre daha çok atık çıkıyor.

amerika' da atık yatak başına düşen tıbbi atık miktarları 8-10 kg buluyor. afganistan -ırak gibi ülkelerde 0,1 civarı.