Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hastanelerde tıbbi atık depolama odası

Konu, 'ARŞİV' kısmında S-Gokgol tarafından paylaşıldı.

 1. S-Gokgol

  S-Gokgol CMNet Üyesi

  Merhabalar,
  Hastanelerde bulunan tıbbi atık depolama odalarının Sağlık Bakanlığının uygun gördüğü 6°C ortam sıcaklığı koşulunun sağlanması gerekmektedir. Bu ibare hangi yönetmelikte veya nerede geçiyor? Çünkü 'Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği' nde böyle bir ibare yok.
  Teşekkürler..
   
 2. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Sağlık Bakanlığı'nın uygun gördüğü diyorsa eğer Sağlık Bakanlığı mevzuatında arayın isterseniz. Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde de belki atıf vardır. Tam geçiyor mu hatırlamıyorum ama klimalı olması ile ilgili bir şey hatırlıyorum.
   
 3. S-Gokgol

  S-Gokgol CMNet Üyesi

  Sağlık Bakanlığı mevzuatında da araştırdım ancak orada da bulamadım.
   
 4. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  İstenen koşul 4 C nin altında olmasıdır (48 saatin üzerindeki depolamalarda). Kaynak olarak Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine bakabilirsiniz. Bu tür durumlarda Çevre Mevzuatına bakın çünkü Sağlık Bakanlığını da bu konularda Çevre Bakanlığı yönlendiriyor.

  Yönetmelikteki ilgili madde aşağıdadır;

  Madde 18
  EK-1’de yer alan ve en az 20 yatak kapasitesine sahip üniteler geçici atık deposu inşa etmekle, daha az yatağa sahip üniteler ise aynı işlevi görecek konteyner bulundurmakla yükümlüdürler.
  Atıklar, bertaraf sahasına taşınmadan önce 48 saatten fazla olmamak üzere bu depolarda veya konteynerlerde bekletilebilir. Bekleme süresi, geçici atık deposu içindeki sıcaklığın 4 °C nin altında olması koşuluyla bir haftaya kadar uzatılabilir.
   
 5. S-Gokgol

  S-Gokgol CMNet Üyesi

  Peki her gün tıbbi atıkların lisanslı firma tarafından alımı yapılan bir hastanede günlük depolamalar için böyle bir sıcaklık sınırı var mı ?
   
 6. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Yonetmelige gore yok, ancak sıcaklık kontrolu yapmanizi tavsiye ederim. Enfeksiyon riski olustugu icin ortamin cok yuksek sicakliga ulasmamasi gerekir.
   
 7. S-Gokgol

  S-Gokgol CMNet Üyesi

  Teşekkürler..
   
  Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
 8. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  arkadaşlar benim bir sorum olacaktı 3tane hastanenin danışmanlığını yapıyorum hastanelerden çıkan ambalaj atıkları için daha önceki müh.arkadaş bişey yapmamış hastanelerin bağlı olduğu belediyenin kendi bünyesinde tat yok ne yapmalıyım hastanelerle ilgili pek bilgim yok yardımı olursanız sevinirim.Teşekkürler(ilk defa danışmanlık yapacam.)
   
 9. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Belediye ambalaj atıklarını toplattırmıyorsa hastane kendisi bir TAT ile anlaşsın.
   
  Hamdiye Güzel bunu beğendi.
 10. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Siz yinede belediyeye durumunuzu belirten, mevcut duruma yönelik ihtiyaçtan bilgilendirme yapın. Hem sizin elinizde bir yazılı beyan olur, hemde belediyeye de ışık tutmuş olursunuz. Gerçi belediyedense TATla anlaşmayı tercih ederim. Belediye aracılığıyla atıkları alan taşeronların tutumu ayrı bir başağrısı.
   
  bll_2081 ve Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
 11. bll_2081

  bll_2081 CMNet Üyesi

  belediyelerin tat toplaması gerekliliği 2 ay once iç anadolu bolgesinde bildirildi. danısmanlıgını yaptıgım belediye tat toplama tesisi yok fakat bir tat ile protokol yaptık sorun kalmadı. Belediyelerin tat olmaması durumunda tat ile protokol yapmaları gerekmekte diye biliyorum.
   
  Göksel Kurtuluş bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...