• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hastanelerde tıbbi atık depolama odası

S-Gokgol

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,
Hastanelerde bulunan tıbbi atık depolama odalarının Sağlık Bakanlığının uygun gördüğü 6°C ortam sıcaklığı koşulunun sağlanması gerekmektedir. Bu ibare hangi yönetmelikte veya nerede geçiyor? Çünkü 'Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği' nde böyle bir ibare yok.
Teşekkürler..

Sağlık Bakanlığı'nın uygun gördüğü diyorsa eğer Sağlık Bakanlığı mevzuatında arayın isterseniz. Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde de belki atıf vardır. Tam geçiyor mu hatırlamıyorum ama klimalı olması ile ilgili bir şey hatırlıyorum.

İstenen koşul 4 C nin altında olmasıdır (48 saatin üzerindeki depolamalarda). Kaynak olarak Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine bakabilirsiniz. Bu tür durumlarda Çevre Mevzuatına bakın çünkü Sağlık Bakanlığını da bu konularda Çevre Bakanlığı yönlendiriyor.

Yönetmelikteki ilgili madde aşağıdadır;

Madde 18
EK-1’de yer alan ve en az 20 yatak kapasitesine sahip üniteler geçici atık deposu inşa etmekle, daha az yatağa sahip üniteler ise aynı işlevi görecek konteyner bulundurmakla yükümlüdürler.
Atıklar, bertaraf sahasına taşınmadan önce 48 saatten fazla olmamak üzere bu depolarda veya konteynerlerde bekletilebilir. Bekleme süresi, geçici atık deposu içindeki sıcaklığın 4 °C nin altında olması koşuluyla bir haftaya kadar uzatılabilir.

Peki her gün tıbbi atıkların lisanslı firma tarafından alımı yapılan bir hastanede günlük depolamalar için böyle bir sıcaklık sınırı var mı ?

Yonetmelige gore yok, ancak sıcaklık kontrolu yapmanizi tavsiye ederim. Enfeksiyon riski olustugu icin ortamin cok yuksek sicakliga ulasmamasi gerekir.

arkadaşlar benim bir sorum olacaktı 3tane hastanenin danışmanlığını yapıyorum hastanelerden çıkan ambalaj atıkları için daha önceki müh.arkadaş bişey yapmamış hastanelerin bağlı olduğu belediyenin kendi bünyesinde tat yok ne yapmalıyım hastanelerle ilgili pek bilgim yok yardımı olursanız sevinirim.Teşekkürler(ilk defa danışmanlık yapacam.)

@Hamdiye Güzel

Siz yinede belediyeye durumunuzu belirten, mevcut duruma yönelik ihtiyaçtan bilgilendirme yapın. Hem sizin elinizde bir yazılı beyan olur, hemde belediyeye de ışık tutmuş olursunuz. Gerçi belediyedense TATla anlaşmayı tercih ederim. Belediye aracılığıyla atıkları alan taşeronların tutumu ayrı bir başağrısı.

belediyelerin tat toplaması gerekliliği 2 ay once iç anadolu bolgesinde bildirildi. danısmanlıgını yaptıgım belediye tat toplama tesisi yok fakat bir tat ile protokol yaptık sorun kalmadı. Belediyelerin tat olmaması durumunda tat ile protokol yapmaları gerekmekte diye biliyorum.