Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hava kirliliği öldürüyor

Konu, 'ARŞİV' kısmında Özge Kılıç tarafından paylaşıldı.

 1. Özge Kılıç

  Özge Kılıç CMNet Üyesi

  Yılda yaklaşık 2 milyon kişi hava kirliliği yüzünden hayatını kaybediyor

  Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre, her yıl yaklaşık 2 milyon insan hava kirliğinin yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

  Araştırmaya 91 ülkeden bin 100 kenti dâhil eden Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliğinin sadece gelişmekte ve kalkınmakta olan ülkelerde değil, gelişmiş zengin ülkelerde de can aldığını kaydetti.

  Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü'nün kriterlerine uyulması halinde 1 milyondan fazla ölümün önlenebileceğine dikkat çektiler.

  Kirli havanın akciğerlerden grip, kan dolaşımına karışarak kalp rahatsızlıkları, akciğer kanseri, astım vakaları ve solunum enfeksiyonlarına neden olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü, 91 ülkeden 80'inin hava kirliliği konusunda uluslararası örgütün gösterdiği değerlere uymadığını kaydetti.

  Hava kirliliğinin kontrolsüz şekilde hızla büyüyen şehirlerde daha yüksek olduğunu belirten uzmanlar, nüfus artışının düşük ve rüzgar koşullarının elverişli olduğu Kanada ve ABD'deki şehirlerin daha temiz olduğunu vurguladı.

  Sonuçları açıklayan uzmanlar, dünyada birçok kentte atmosferdeki kirliliğin sağlık için tehlikeli seviyelere çıktığının altını çizdi.

  İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinin, havası en kirli kentler listesinde ilk sırada yer aldığını açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, havası en kirli kentlerin İran, Hindistan, Pakistan ve Moğolistan'da bulunduğunu saptamış.

  Almanya'daki 59 şehir de araştırma kapsamına alındı. En kirli Alman şehrinin Dresden, en temizinin ise Wolfburg olduğu belirlendi.
   
 2. Berkan Tunçludemir

  Berkan Tunçludemir CMNet Üyesi

  Cevap: Hava kirliliği öldürüyor

  Bu Almanlar, zamanında kafalarına taşlar asitler yağınca öğrendiler tabii işin ciddiyetini..şimdi yoğurdu hem üfleyerek yiyorlar hemde yedirmeye çalışıyorlar.. ama bilmiyorlar ki, her yiğidin yoğurt yiiişi farklıdır :)
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.