• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Havalandırma havuzunun köpürüp taşması

Emine Kale

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
---
merhaba arkadaşlar,

1000 kişilik bi atıksu arıtma tesisimiz var. Evsel ve endüstriyel atık su girişi var ama kimyasal arıtım olarak yalnızca nötralizasyon tankı mevcut. endüstriyel girişte suyun phsı 3,5 dolayısıyla kostik veriyoruz ama kış şartları çok ağır ve kostik donduğundan ph 3,5de kaldı dolayısıyla bakteriler öldü havalandırma havuzu köpürdü ve taştı. phı yükseltmek için nötralizasyona gelmeden dengeleme havuzuna kostiği direk döküyorum sonrasında nötralizasyonda phı dengeliyoruz ama köpük problemine engel olamıyorum ne yapabilirim ?

SAM_1273.JPG

SAM_1274.JPG

Merhabalar..İşletmesini yaptığım bir biyolojik arıtma tesisinde şöyle bir problem var. Tesise 1000m3/gün debi alıyorum gelen suyum evsel olduğu için sudaki yüküm az KOİ:30-40 civarı çıkıyor. Bakteriler besin bulamadığı için ölüyor. Tesise bakteri aşılasamda bakteri tutmuyor. Ama neden kaynaklandığını bilemediğim bir köpük problemim var.Havalandırma havuzlarında çok yoğun değil ama beyaz bir köpük oluşumu var. Yardımcı olabilecek var mı? iyi çalışmalar.

semih.celik
Merhaba Semih bey..

1) Havalandırma havuzu BOI yükü ve MLSS konsantrasyonu kontrol edilmelidir.
2) Son çökeltme havuzudan katı madde kaçışı olup olmadığı kontrol edilmelidir. (Katı
kaçışı varsa çıkış suyu bulutsu bir görünümde olacaktır.)
3) Katı kaçmasını önlemek için çamur geri devir debisi, özellikle pik debide yeterli
seviyede tutulmalıdır. Katıların sistemden kaçması havuzda MLSS seviyesini azaltıp
F/M’ i artıracaktır.
4) Havalandırma tankındaki Ç.O kontrol edilmelidir.
5) Azalan MLVSS, azalan çamur yaşı, artan F:M oranı, azalan Ç.O değeri, artan
çamur atım hızı kontrol edilmeli ve izlenmelidir.
6) Her havalandırma havuzuna giren atıksu ve çamur geri devir debisi kontrol edilmeli
ve izlenmelidir.
7) Sistemden birkaç gün çamur atılmamalıdır.(BU ÇOK ÖNEMLİ)
8) Ç.O değeri 2-3 mg/l arasında tutulur. Ayrıca yeterli Ç.O sisteme verilirken gerekli
karışım sağlanmalıdır.
İYİ ÇALIŞMALAR

@semih.celik

Biyolojik arıtmayı hangi parametrenin yada parametrelerin giderimi için kullanıyorsunuz. Evsel atıksular bakterilerin üremesi için uygun bir ortamdır. Çünkü Karbon, Azot, Fosfor bakımından zengindirler. Beyaz köpükten anlaşılacağı üzere fazla miktarda da oksijen sağlıyorsunuz. Yani aslında ürememesi için bir neden olmaması lazım. C:N: P 100:5:1 oranına göre bir kontrol yaparsanız belki bu parametrelerden biri çok az miktarda mevcut olup bakteri üremesi için yetersiz gelebilir. Beyaz Köpüğü engellemek için oksijen seviyeni 2 mg/lt seviyesine indirebilirsin.

Merhaba, yeni yapilan atıksu arıtma tesisinde sizin dediğiniz gibi havalandırma bölümünde kopurmeler meydana geliyor ve bide çökeltme bölümünde tam cokeltmiyor çamuru nedeni nedir bide kopurmemesi için hangi kimyasalı kullanmalıyım.
İyi çalışmalar...

yeni işletmede köpürme olması normaldir sistem oturana kadar. hemen kimyasala yönelmemeniz tavsiyem. günlük imhoff ile çamur alıp bir bakın bakteri durumunuza 1 saat 300 civarı yeterli bakteridir. hala köpürme var ise o zaman irdelenmesi gerekiyor.

çamur yaşınıza bakın. çöktürme tankından ve havalandırma tankından imhoff yapın. çöktürmedeki imhoff durumuna çamur kabarması durumunu irdeleyin. yoksa geri deviri artırabilirsiniz.

Merhabalar bende atıksu arıtma tesisi işletmesi yapıyorum. Tesisi ilk işletmeye alanda benim ilk başlarda bakteri oluşumu esnasında evet köpük oluşumu gözlenecektir yanlız bu köpük beyaz açık deterjan tarzında bir köpük bu şekilde köpük aşırı bakteri popülasyonundan ileri gelmektedir. düzenli olarak çamur atımı yapmalısınız havalandırma havuzunda AKM değerini 3000-4000 mg/l arasında tutunuz zamanla köpük oluşumu gözlenmeyecektir

Merhabalar bende atıksu arıtma tesisi işletmesi yapıyorum. Tesisi ilk işletmeye alanda benim ilk başlarda bakteri oluşumu esnasında evet köpük oluşumu gözlenecektir yanlız bu köpük beyaz açık deterjan tarzında bir köpük bu şekilde köpük aşırı bakteri popülasyonundan ileri gelmektedir. düzenli olarak çamur atımı yapmalısınız havalandırma havuzunda AKM değerini 3000-4000 mg/l arasında tutunuz zamanla köpük oluşumu gözlenmeyecektir

Merhaba,
Tekstil fabrikası atık su arıtma tesisi biyolojik arıtmaya sahibiz.1 hafta önce bakteri aşılaması yaptık .Dün itibariyle köpükler artmaya başladı.Motor bacasına köpük kaçarsa yanması olabilir diye tedirginlik mevcut.Köpüklenme için ne yapabiliriz?

Köpüğün görüntüsü önemli. Kalın köpük mü? İnce mi? Çamur yaşından mı kaynaklı yoksa kimyasal nedenli mi?

Eğer köpük giderici kullanacaksan Akuasan 1820 öneririm...

İyi günler, köpük bakteri üremesinin ilk etabı olarak değerlendirilir. Bakteri aşılamasından sonra bakterinin çoğalması ve bir popülasyon oluşturması için üreme esnasında salmış olduğu bileşiklerden kaynaklı olmaktadır. Bakteri popülasyonu oluştukça o köpük miktarı kesilir. Bu sürede blower kapasitesi hava süresini kısmamanızı öneririm.
1. Ama siz görüntü ve tedbir amaçlı Anti-Foam yani köpük kesici kullanabilirsiniz.
2. Basit bir işlem olarak da havalandırma havuzu üzerine püskürtme nozulları koyarak ara ara su ile müdahale edebilirsiniz.
3. Blowerların hava filtrelerinin tabi temiz tutulması emeceği hava kalitesi için önemlidir . İçerisine nem almaması gerekir.