Hayalinizdeki çmo vol.2

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.517
Beğeniler
3.441
Şehir
Astana
#1
Hayalinizde ki ÇMO isimli konuyu açalı neredeyse 4 yıl olmuş. Aşağıda madde madde herkesin bir şekilde buluştuğu maddeleri derledim. Aşağıda ki maddeler şahsi görüşüm değil meslektaşlarımın bu 4 yıllık süreçte yazdığı mesajlardır.

Bu süreç içerisinde düzelen maddeler var ise belirtmeniz durumunda maviye boyayarak bir madde azaltmış olalım. Aşağıda belirtilen maddeler sizden gelecek maddeler doğrultusunda güncellenmeye devam edecektir. Yeni talepler/beklentiler yada şikayetleriniz var ise belirtmenizi rica ederim.

Bu konuda ek olarak ÇMO 'nun meslektaşlarımızdan beklentileri nedir bunu da öğrenmek istiyoruz. Odada aktif rol alan yada yönetimde ki arkadaşlarımız bu konuda beklentilerini odanın işleyişinde ki sıkıntıları ve bizlerin bu konuda neler yapabileceğini yazarlarsa iyi olacaktır.

ÇMO 'dan beklentiler:
 1. Kayıt sürecinde geçmişe dönük borç yani vermediği hizmetin parasını istemeyen (Birçok meslektaşımın bu sebeple odaya kayıt olmadığını biliyorum.)
 2. Asıl misyonu olan meslektaşlarının sorunlarının çözümüne odaklanmış
 3. Yazılarının, yayınlarının ve basın açıklamalarının farklı anlaşılmalara mahal vermeyecek ve çeşitli görüşte ki insanlara saygı duyulacak politiklikte yayınlayan.
 4. Hayata karşı duruşu odanın kinden farklı olan üyelerin görüşlerini dikkate alan. (basit bir örnekler somutlaştırmak gerekirse; bilmem nerede direniş yapan solcu kardeşimizi anan, 1 mayısta kızıla boyanan odamız 18 martta şehitlerini anmayı, mevlit kandilinde peygamberi anmayı hatırlamalıdır.)
 5. Siyaset yapan değil muhalefet yapan ve mesleğimizle alakasız olan konularda hükümete muhalif olmayan, (Herkesin siyasi görüşü farklı olabilir ama odanın olmamalı).
 6. Çevre mühendisliğiyle ilgili değilde üzerine vazife olmayan işlere karışmayan.
 7. Çevreci olan ama çevreciden daha çok Mühendis gibi davranan. Bir şeye karşı çıkıyorsa bunu rakamlarla ifade edebilen.
 8. Çevre konularında yol gösterici, bilgilendirici ve kısmen denetleyici olarak görev yapan
 9. Çevre konularında teknik çalışmalarının sayısını ve kalitesini arttıran.
 10. Çevre mühendisliğinin teknik-teknolojik altyapısının gelişiminde aktif rol oynayan.
 11. Çevre mühendisliği alanında, üniversitelerle birlikte bilimsel faaliyetlerde bulunan
 12. Öğrencilerin mesleklerini tanımaları için çok daha sıkı çalışan, endüstriyle araya köprüler kuran..
 13. borcunuz var diye mesaj atan değil sorduğum sorulara cevap alabileceğim
 14. Mensuplarına iş alanı oluşturan
 15. Çevre mühendislerinin hakkını savunabilen. (Bakanlık bir arıtma tesisinin kapasite raporunu makina mühendisleri odasından istiyorsa hakkımızı ne kadar savunduğu tartışılır.)
 16. Sadece Ankara İstanbul'a değil de tüm illere hizmet veren, işini sahiplenmiş bir yönetim istiyorum.
 

cgdm

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
15 Şubat 2011
Mesajlar
223
Beğeniler
109
#2
(1. maddeye ek olarak)
Çalışmadığımız dönemlerde ücret talep edilmemelidir. Sadece çalıştığımız dönemlerde ücret talep edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
 

asdfghjkl

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
20 Şubat 2012
Mesajlar
316
Beğeniler
271
Şehir
istanbul
#3
Bir firmada görev yaparken düşük bir ücrete çalışıyordum. Projede 3 mühendis imzası gerekliydi ve biri de bendim. Bir maddeyle karşılaşıldıktan sonra işveren sigortamı tatmin edici bir seviyede yüksek yatırmak durumunda kalmıştı. Şuan çok net hatırlamıyorum yönetmelik neydi nerden oldu diye ama bu gibi ufak tek cümlelik maddelerle çevre mühendisi maaşlarını belli bir seviyede tutabilirler. Böylece hem ucuzcu işveren hem de sırf tecrübe edinmek için 3 kuruşa çalışan çevre mühendisleri ortadan kalmış olur.
 

Tolga Polat

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
20 Ekim 2010
Mesajlar
34
Beğeniler
34
Şehir
Çorlu,Tekirdağ
#4
Odanın imkanlarını kullanmadığım ve nispeten yaptıkları işleri desteklemediğimi dönemler için tarafımdan geçmişe dönük aidat istemelerini mantık çerçevesinde bulmadığımdan özellikle geçmişe dönük aidat ödemelerin kaldırılması gerektiğini düşünmekteyim. Üye olmadığıma göre yapılan faaliyetleri desteklemediğim anlamına geldiğinden bu dönemlere ait aidat borcu çıkarılması ne kadar uygun olur bu düşündürücüdür.
Ayrıca diğer en önemli madde olarak değerlendirirsek Çevre Mühendisleri Odasının adına yakışır faaliyetleri sürdürmeleri mesleğimizi savunmaları ve sadece siyaset yapmaktan vazgeçmeleri...
 

[SB]

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
13 Mart 2015
Mesajlar
15
Beğeniler
53
#6
merhabalar;

önceki konuyu detaylı okumadım ve bu başlıkta yaptığınız listeleme o konunun bir özeti niteliğinde ise;

1- yazılan 16 maddenin 5 tanesi (2, 3, 4, 5, 6) oda faaliyetlerinin siyasetin boyunduruğunda ilerlemesinden duyulan rahatsızlığı içeriyor.
2- yazılan 16 maddenin 8 tanesi (1, 2, 7, 11, 12, 13, 15, 16) oda faaliyetlerinin temel unsurlarının yerine getirilmesinde yaşanan aksaklıklarla ilintili.
3- yazılan 16 maddenin 4 tanesi (8, 9, 10, 14) odanın vizyoner bir aksiyon ve mesleğin geleceğine katkıda bulunmasında aktif rol almasını talep ediyor.

sonuç olarak;

siyasetin içinde tarafgirliğe fazlasıyla bulaşarak üyelerinin mesleki ve insani hassasiyetlerini göz ardı ederek taraf olduğu yapıya teşne olmaktan kendini alamayan, oda faaliyetlerinin en temel işlemlerinde bile üyelerince yetersiz olarak addedilen, tüm bunlarla beraber vizyoner bir aksiyon ve mesleğin geleceğine katkıda bulunmaktan uzak bir odanın varlığını gözlemlemek çok yanlış olmaz.

hayalimizdeki ÇMO ne olursa olsun, benim gördüğüm gerçek ÇMO bundan çok da fazlası değil.

saygılarımla.
 

FERHAT ELÇİ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Temmuz 2015
Mesajlar
648
Beğeniler
1.765
Şehir
MERSİN - ÇORLU - GAZİANTEP
#7
benim hayalimdeki ÇMO
- Başta en önemlisi mesleğinin ne olduğunu bilen insanlardan kurulu olmalı iyi tanırabilmeli
- Siyaseti bir kenara bırakılmalı deniyor siyaset bırakılmasın tamamen hükümetin yanlışları özellikle kapitalist kesimin cebi dolsun diye yapılan doğa katliamlarında iyi bir direniş göstermeli odamız sadece halk ile değil odamızda gerekini yapmalı güçlü olmalı kendisini ilgilendiren alanda gereken direnişi sağlamalı ki hükümet o zaman dediklerimizi yapar en azından muhattap alır...
- Her platformda her alanda çevre mühendisi iyi tanıtmalı ve meslektaşlarını savunmalı
- Öğrencilerin ve tercih yapacak kişilerin çevre mühendisini iyi tanıtmalı tanımaları için çok daha sıkı çalışmalı,
-ÇMO bir çevre mühendisi kendi sine saygı duylacak şekilde itibarı geliştirmeli
-ÇMO halk ile iç içe olmalı özellikle doğa ticareti katliamların olduğu yerde haksızlık olan yerde olamlı
-ÇMO gereksiz yatırımın olduğu halkın istemediği yerlerde ön safta olmalı doğa katliamlarının siyaseti olmaz .... v.b
 

Murat ÇELEBİ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
8 Nisan 2016
Mesajlar
408
Beğeniler
241
Şehir
Adana, Osmaniye, Konya
#8
Ben bu maddeleri sağlamanın bir yolu olarak üniversitelere inmeleri alttan yetişen çevre mühendisleriyle iç içe olmaları staj ve iş imkanların sağlanması öğrenciye yönelik eğitimleri, sempozyum ve panelleri odanın daha aktif sağlanmasını, gerek görüldüğünde İzmir'deki tecrübeli çevre mühendisi Anakaraya, Adana, Konya ya gidip tecrübelerinden üniversite öğrencilerine anlatmalı, böylelikle bir silsile yapılmış ve bugün olmasa bile 2-3 boyunca bu yapıldığı takdirde daha aktif roller oynayacağımızı düşünüyorum
 

alisaka

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Mart 2012
Mesajlar
29
Beğeniler
28
Şehir
Sakarya
#9
Mesela ödediğimiz aidatlar daha verimli kullanılsa. Her yıl aidat ödeniyor ancak bütün etkinliklerden, eğitimlerden yine ücret isteniyor. Bunu bir oturup düşünmek lazım.
Anlamsız işler yapılmasın. Mesela ismi lazım değil bir kargo firmasının oturduğum ilçenin merkezine göndermek kaydı ile ajanda benzeri bir defter göndermesin. Bu kargonun parası nereden karşılanıyor ? Bu defter neden basılıyor? (Hadi burda sponsorlar var diyelim). Bu defteri bana gönderince ne oluyor ? Bana ne katkısı var ? vs vs.
Daha şeffaf, daha mantıklı, daha ayakları üzerine basan ve üyelerini geliştirmeyi ve kollamayı hedefleyen bir oda olsa fena olmaz hani.
 
Yukarı Alt