• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Hayalinizdeki çmo vol.3

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Hayalinizde ki ÇMO ve Hayalinizdeki çmo vol.2 isimli konuları açalı neredeyse 7 yıldan fazla olmuş. Hayalinizdeki çmo vol.2 konusunda herkesin bir şekilde buluştuğu maddeleri derlemiştim takip ettiğim kadarıyla listede pek bir değişiklikte olmamış. Aşağıda ki maddeler şahsi görüşüm değil meslektaşlarımın bu 7 yıllık süreçte yazdığı mesajlardır.

Süreç içerisinde düzelen maddeler var ise belirtmeniz durumunda maviye boyayarak bir madde azaltmış olalım. Aşağıda belirtilen maddeler sizden gelecek maddeler doğrultusunda güncellenmeye devam edecektir. Yeni talepler/beklentiler yada şikayetleriniz var ise belirtmenizi rica ederim.

Bu konuda ek olarak ÇMO 'nun meslektaşlarımızdan beklentileri nedir bunu da öğrenmek istiyoruz. Odada aktif rol alan yada yönetimde ki arkadaşlarımız bu konuda beklentilerini odanın işleyişinde ki sıkıntıları ve bizlerin bu konuda neler yapabileceğini yazarlarsa iyi olacaktır.

ÇMO 'dan beklentiler:
  1. Kayıt sürecinde geçmişe dönük borç yani vermediği hizmetin parasını istemeyen (Birçok meslektaşımın bu sebeple odaya kayıt olmadığını biliyorum.)
  2. Asıl misyonu olan meslektaşlarının sorunlarının çözümüne odaklanmış
  3. Yazılarının, yayınlarının ve basın açıklamalarının farklı anlaşılmalara mahal vermeyecek ve çeşitli görüşte ki insanlara saygı duyulacak politiklikte yayınlayan.
  4. Hayata karşı duruşu odanın kinden farklı olan üyelerin görüşlerini dikkate alan. (basit bir örnekler somutlaştırmak gerekirse; bilmem nerede direniş yapan solcu kardeşimizi anan, 1 mayısta kızıla boyanan odamız 18 martta şehitlerini anmayı, mevlit kandilinde peygamberi anmayı hatırlamalıdır.)
  5. Siyaset yapan değil muhalefet yapan ve mesleğimizle alakasız olan konularda hükümete muhalif olmayan, (Herkesin siyasi görüşü farklı olabilir ama odanın olmamalı).
  6. Çevre mühendisliğiyle ilgili değilde üzerine vazife olmayan işlere karışmayan.
  7. Çevreci olan ama çevreciden daha çok Mühendis gibi davranan. Bir şeye karşı çıkıyorsa bunu rakamlarla ifade edebilen.
  8. Çevre konularında yol gösterici, bilgilendirici ve kısmen denetleyici olarak görev yapan
  9. Çevre konularında teknik çalışmalarının sayısını ve kalitesini arttıran.
  10. Çevre mühendisliğinin teknik-teknolojik altyapısının gelişiminde aktif rol oynayan.
  11. Çevre mühendisliği alanında, üniversitelerle birlikte bilimsel faaliyetlerde bulunan
  12. Öğrencilerin mesleklerini tanımaları için çok daha sıkı çalışan, endüstriyle araya köprüler kuran..
  13. borcunuz var diye mesaj atan değil sorduğum sorulara cevap alabileceğim
  14. Mensuplarına iş alanı oluşturan
  15. Çevre mühendislerinin hakkını savunabilen. (Bakanlık bir arıtma tesisinin kapasite raporunu makina mühendisleri odasından istiyorsa hakkımızı ne kadar savunduğu tartışılır.)
  16. Sadece Ankara İstanbul'a değil de tüm illere hizmet veren, işini sahiplenmiş bir yönetim istiyorum.
  17. Oda cmnet gibi online platformları takip ederek üye sorularını cevaplasın.
  18. Fiziki mekana sahip toplantılar yerine online toplantılar için çözüm üretsin.

Odada buluşamıyoruz bari forumda buluşalım herkesi konunun altına mesaj yazmaya davet ediyorum.

Günaydın herkese.

Fatih'çim version 3 yapmışız en sonunda :) Maddeler aynı, üye şikayetlerimiz değişmedi. Ben de Ankara Şubede, toplantılarda buraya gelin kendinizi tanıtın, odayı savunun demekten yoruldum. Bu maddelere karşı sükut ikrardan gelir diyorum artık.

Günaydınlar,

Odayı savunmak kelimesini çok onaylamadım fakat forumda herkes kendini rahatça ifade ediyor diye düşünüyorum. Oda forum üzerinden iletişim kursun üyeler ile diyorum ama dinleyen yok tabi. Hatta bunun için odaya üye hesabı bile açmıştım ama alan olmadı.

ben "odaya üye olunmazsa mesleğini yapamaz" konusuna tamamen karsiyim. bu meslegi edinirken bana ne gibi bir faydası oldu ki odanin, meslegi yaparken zorunluluk oluyor. ne bilim üniversiteyi kazanırken bir faydası mı oldu? ya da çevre mühendisligi bölümünü okurken herhangi bir yardimi mi oldu? staj yeri bulmak icin son senemde gittigimde bile yardimci olamadilar, ama üye olmazsan meslegini yapamiyorsun... bu düpedüz dayatmadır, haksızlıktır. bence üyelik tamamen gönüllülük esasiyla olmalı.

İnsanlar bağlı bulundukları ülke vatandaşlığından bile çıkabilirken es kaza üye olduğumuz odadan çevre mühendisi olarak çalışmadığımızı kanıtlamadığımız sürece ayrılamıyoruz. Hayatımın hiçbir döneminde bu kadar saçma bir mevzuat maddesi görmedim.

Oda üyeliğinin mesleğime de bana da bir katkısı olduğunu düşünmüyorum ve de görmedim duymadım da. Bu konuya acilen bir çözüm bulunmalı.

Hayalimdeki ÇMO kapalı bir ÇMO.
Bu bir serzeniştir.. .
ÇMO'lar artık zorun çözmek veya meslektaşlarına yardımcı olmak yerine arkadaş grupları arasında tabiri caiz ise okey dördüncü aramak olarak görev yapıyor gibi geliyor.

ÇMO'nun kapanmasını veya kapatılmasını doğru bulmuyorum. Bizim odamız bizi temsil eder. Bizi kötü temsil ettiğinizi düşünüyorsanız bununla ilgili iletişime geçersiniz, düzelmesini talep edersiniz. 1,2,3,5.. olmadı mı? O zaman seçimlere gidersiniz demokratik biçimde oyunuzu başka gruplardan yana kullanırsınız. İş yapacak, yukarıdaki durumları düzeltecek kişileri seçersiniz.

Kötü olan her şeyi kapatalım derseniz, kötü iş yapan çevre mühendisleri yüzünden mesleği de kapatırlar. Böyle bir yaklaşım var mı yahu? Bize uymayan, bizce kötü olan şeyi düzeltmeyelim, yok edelim.

Bir EMO, MMO gibi olduğumuzu görmeden ölmek istemiyorum.

@Tolgay Doğan

Ben gönüllü olarak üye oldum ancak üye olmasam da çevre mühendisi olarak çalışabilirdim diye düşünüyorum. Kimse işe girerken odaya üye misin diye sormadı. Nerelerde böyle bir zorunluluk var?

Ben de ÇMO'ya üye değilim, ve yaklaşık 10 aydır Çevre Mühendisi olarak çalışıyorum, sigortam Çevre Mühendisi olarak ödeniyor. Görüşmeye gittiğim firmalardan da, şuan çalıştığım firma da dahil olmak üzere, odaya kayıtlı olup olmadığımla ilgili herhangi bir soru duymadım. İlerde bir gün odaya kayıt olmayarak kendi işimi yaptığım gerekçesiyle karşıma bazı problemler çıkmaz umarım. :)

Şu ÇMO nun bizler için yaptıgı faydalı çalışmaları da maddeler halinde alsak!!.En azından zarar terazınde mı yarar terazısinde mı ikisinide görerek yorum yapsak daha doğru olur diye düsünüyorum.Bu arada odaya üye değilim.

@Asude Çavdar

Odanın web sayfasında 13. dönem çalışma raporu yayınlanmış. Buraya da ekliyorum.

Ekli dosyalar

• ÇMO Çalışma Raporu.pdf
    6.7 MB · Görüntüleme: 39
@Melih Coşar
Şefim buraya yazılan şikayetlerin bir tanesi bile belki odaya gitmiyordur odaya şikayet var odaya yazan yok .. bu eleştirileri dilekçe halinde güzel bir şekilde yazılıp göndersin arkadaşlar yani adam yazmış oda aylık taksidi borcumu nasıl bulabilirim buradan bulamaz :) bazen doğru eleştiriler yanlış yere yazılıyor maalesef ..

Odaya üye değilim.
Bunun en büyük nedenlerinden birisi burada okumuş olduğum, odaya üye olan meslektaşlarımın yaptığı yorumlar.
Eğer oda yetkilisi-yetkilileri ya da temsilcileri bu mesajı olur da okurlarsa, buradan çıkan sonuç şudur:
cevremuhendisleri.net ülkemizdeki en büyük Çevre Mühendisliği platformu. Burada ülke genelinden yüzlerce Çevre Mühendisi var.
Yani odanın amaçlarını, ne gibi çalışmalar yaptıklarını ve neleri gerçekleştirmek istediklerini açıklayabilecekleri en önemli yer.
Oda, bugün bir toplantı gerçekleştirse ulaşabileceği maksimum katılımcı sayısı (tahminimce, odaya karşı güvensizlik olması nedeniyle tek seferde) 90-100 kişi. Bu platform üzerinden ise ülke genelinden neredeyse tamamına ulaşabilir. Anlatmaya çalıştığım şey, bir nevi odanın kendini ifade edebilmesi için altın fırsattır bu platform. Çünkü, odaya olan güven gerçekten kaybedilmiş.
Burada oda hakkında yapılan onlarca olumsuz cümle, odaya kayıt olsam mı acaba cümlesini kendime sormadan odadan soğumama neden oldu. Kalkıp "odanın il temsilciliğine gidip, birebir görüşerek bilgi neden almadın" demeyin. Gitsem bile burada okumuş olduğum onlarca üyenin icra takibi mesajları, odanın mesleğe olan minimum katkısı, en önemlisi zorunluluk halleri vs. mesajları beni soğuttu. Odaya gitsem sadece odayı dinlemiş olacağım, buraya gelsem sadece buradaki mesajları okumuş olacağım. En iyisi siz bir araya gelin. En iyisi, oda birincil hedefleri arasına bu sisli havayı dağıtmayı, meslektaşları bir araya getirmeyi eklesin.
Kaldı ki henüz üye olmamış ben ve benim gibiler sadece üyelerin negatif, kısmen de pozitif düşüncelerini "okuyoruz." Odadan, elle tutulur bir temsilcinin mesajını şu zamana kadar ben okumadım.
Odadan birilerinin bu platformda olduğuna da inanıyorum ayrıca.
Özetle; her iki tarafta bir araya gelse, sorunlar ve çözümleri akılcı bir şekilde tartışılsa bizler de buradan hem takibini yapsak, hem fikir belirtsek çok iyi olur.
Keşke.

Bunlar genel beklentiler bir şube olarak beklentiler var tabi ki . Ama bu beklentiler ana yönetime ya da şubelere bildirilip herhangi bir geri dönüş oldu mu bugüne kadar ?

@S. Sancar Tural

Bu konuyu bizzat oda başkanına ilettim. Hatırlar mı bilmem. Onlara teklifimde şuydu. Sitede birçok meslektaşın olduğu kendilerine bir hesap açıp bu hesap üzerinden üyeler ile iletişim kurulmasını istedik. Bu çok zor bir durum değil.

@S. Sancar Tural
Sadece odadan değil. İl müdürlüklerinden, bakanlıktan memur müsteşar seviyesinde bir çok kişi bulunmaktadır. Aktif katılım göstermeselerde mesajları okuduklarından eminim.

@Fatih Özcan

Sorunlar var ve apaçık belli. Odaya kayıt olan üyeler açık açık serzenişte bulunuyorlar. Çözüm ancak gerçekten arandığında bulunur diye düşünüyorum. Odanın ana yönetimi, bu sorunları çözmek istiyorsa bu platformu çözümün merkezine almalılar. Ankara'da .... adresinde ... tarihinde ... saatinde toplantı düzenlediklerinde ancak Ankara ve çevresindeki illerde bulunan kişilere ulaşabileceklerini kabullenmeliler. Bu platform en çok bunun için önemli.
Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak da istemiyorum.
Umarım en kısa sürede, en güzel şekilde çözüme kavuşturulur.

@Mahmut Cimşit
Ben de kapalı olmasını doğru bulmuyorum. Çevre mühendisliğinin birleştiği bazı dernekler var ancak oda kadar etkili mi bilemiyorum. Çünkü bakanlık bazında haklarımızı koruyabilir miyiz? Oda zaten eleştirilerimi daha önce yazdım. O yüzden aynı şeyleri yazmayacağım.

@Ferhat Elçi

Kardeşim bu konuda haklısın. Fakat Oda burayı okuyor. Tıpkı kamu kurum ve kuruluşlarının vb okuduğu gibi. Oda web sayfasına bile gitmiyor adamlar kaldı ki dilekçe yazacaklar, toplantılara katılacaklar. O yüzden yukarıdaki Sancar Meslektaşımın söylediği notlar çok doğru. Ortada sıkıntı var. Tarafların gelip tartışacağı yegane platform burası.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...