Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hayalinizdeki çmo

Konu, 'ÇMO Duyurular' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. mehtap öztürkk

  mehtap öztürkk CMNet Üyesi

  etkinlikler ve eğitimler daha uygun fiyata oluyor ve yönetim seçebilmek için oy kullanma hakkınız oluyor ,tabi yönetime ismen girebilmeniz içinde
   
 2. Mert Erdoğan

  Mert Erdoğan CMNet Üyesi

  Eğer ilkeli ve her türlü soruna cevap verebilecek bir oda isteniyorsa, önce bireysel olarak faydacılıktan kurtulup çalışacağız. Pragmatizmin olduğu yerde ilkeli bir duruş bekleyemezsiniz.
   
  mehtap öztürkk bunu beğendi.
 3. benim şahsi görüşüm; odalar bireylere değil topluma çalışması gerekir. Mert arkdaşımın dediğine katılıyorum bireyselcilikten kurtulmak gerekir. Bir de herkes özeleştiri yapması lazım ve oda çalışmıyor diye duyarsız kalmamamız gerekir. eğer faaliyet yapılmıyorsa herkes kendi şehirlerindeki çevre mühendislerini toplasın eğitim yapılacaksa eğitim veya başka etkinlikler olacaksa yapılsın. o birşey yapmıyor bu birşey yapmıyor diye diye herkes çekildi ve oda işlenmez hale geldi. Bir de siyaseti bir kenara bırakmalı ve odanın başına işini hakkıyla yapacak kişilerin gelmesi lazım. Bir de bazen oda eğitim yaptığı zaman fiyatlar çok yüksek oluyor. Bu fiyatların biraz daha fiyatlar ucuz olabilir. Şurdan örnek vereyim Osmanlı devleti istanbula fetih düzenlediğinde gemileri karadan yürüttü ve herkes yardım ederek gemiyi denize indirdiler. Biz bütün imkanları zorlayarak seferber olmalıyız.
   
  mehtap öztürkk bunu beğendi.
 4. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Eğer bu oda beni ve bütün çevre mühendislerini temsil ediyorsa siyaseti bırakacak. Haa eğer sadece sizin siyasi görüşünüzü destekler bi politika izleyecekse (şuan olduğu gibi) sadece o siyasi görüşe sahip mühendisler tarafından desteklenecektir. (Yine maalesef şuan olduğu gibi) ve kocaeli çmo bunun en güzel örneğidir. Sizin gibi düşünmeyen hiç kimseye tahammülünüz yok.
   
  V.Yıldırım bunu beğendi.
 5. mehtap öztürkk

  mehtap öztürkk CMNet Üyesi

  :) bir gün çay içelim odamıza odanıza bekleriz
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Doğru bir yaklaşım. Zirâ bir kesimi memnun edeyim derken diğer kesimi küstürmek de öyle bir şey oluyor lâkin Oda ne yapsın işte ona da pek alternatif bırakmadılar zannedersem.
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi


  Şimdi ben şöyle düşünüyorum;

  Siyasetin günümüzde ve özellikle ülkemizdeki karşılığı ne yazık ki "tarafgirlik" olmuştur. Kişi her hangi bir siyasi görüşü kendi fikrine-çıkarına yakın buluyor ise o siyasi kanada yapışıyor. Halbu ki siyaset yönetme sanatı olarak kalmalıdır. Daha doğrusu, doruyu yönetme ve doğruya yöneltme sanatı da diyebiliriz. Böyle bir ortamda ise siyasi söylemler altında hareket eden odalar bana ne yazık ki güven vermiyor. ÇMO öyledir demiyorum ama önceden öyle idi mevcut durumundan haberim yok.

  Kısacası siyaseti kullanark değil hakkaniyeti gözeterek siyaseti dahi ayakları altına alabilenler bence her kesimi kucaklar ve her tabandan destekçi bulur. 3. köprüye karşı çıkmak gerçekten hak ise karşı çıkılır ve çıkılmalıdır, bu hak arayışı sırasında kullanılacak uslup siyaset lugatından uzak olmalı ki insanlar söyleminizi sindirip sizinle beraber eyleme geçsinler diye düşünüyorum. (benimkiler sadece görüş belki zaten öyle yapıyorsunuzdur, ama fikir olarak zannetmiyorum :D )
   
 8. mehtap öztürkk

  mehtap öztürkk CMNet Üyesi

  Yapıyorsunuzdur demek yerine yapalım deseniz keşke hep beraber olabilsek
   
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  O konuda haklısınız tabi, imkanlarım kısıtlı olduğu için bu tip org. faaliyetlere katılmam zor oluyor. O yüzden belki de hiç yorum yapmamak daha iyi :)
   
 10. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Sizin gibi düşünmeyenlere de söz hakkı verdiğiniz zaman, her üyenin sizin gibi düşünme mecburiyeti olmadığını farkettiğiniz an ve her kesimi kucakladiginiz gün siz değil biz olacağız.
   
  V.Yıldırım bunu beğendi.
 11. aslında hata bulmak yerine çözümcül fikirler sunmalıyız. Herkeste suç bulabiliriz önemli olan birlikte hareket edip bu mesleği daha iyi yerlere getirmek. Tabi hak yemeden
   
  mehtap öztürkk bunu beğendi.
 12. mehtap öztürkk

  mehtap öztürkk CMNet Üyesi

  Serkan Bey ,öfkeniz sizden başkasına zarar vermez çözüm önerisi sunuyorum bir bardak çay içelim diyorum hala siz biz diyorsunuz..
  saygılar ....
   
 13. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  hayalimdeki çmo ,
  daha aktif olmalıdır. çevre mühendislerini savunabilmelidir. sürekli e imza kampanyaları yapılıyor buna katılıyoruz fakat değişen bir şey ben göremiyorum ne yazık ki. elle tutulan bir sonuç olmuyor. her şey aynı. yine çevre görevlisiyiz. yine mesleğimizi tam icra edebilmek için o belge senin bu sınav benim koşturuyoruz. maddi manevi çok sarsılıyoruz. gücümüz ve ümidimiz bir noktada kesiliyor. resmen şu an başka bir bölüm mü okusaydım ya da başka bir dalda mı uzman olsam diye düşünüyorum. artık yorulduk. sesimizi duyup birlik olmamız gerek. bu bir iki kişiyle olacak bir şey değil.. ne zaman tüm Türkiyedeki çmo lar birleşip tek yürek olursa o zaman bir şeylerin değişeceğine inanıyorum.
   
 14. Tolgay Doğan

  Tolgay Doğan CMNet Üyesi

  oda ne zaman ki sadece HES leri degil de tüm cevreye zararli faaliyetleri (bircok maden, ocak vb.) elestirmeye ve protesto etmeye baslarsa o zaman birseyler olmaya baslayabilir. ama yapamaz cunku odalarda calisanlar üyeler başkanlar bu madenlere çevre danismanlik hizmeti veriyorlar. heryer cikar heryer rant olmus.
   
  Serkan Çiçekay bunu beğendi.
 15. Canan Erkan

  Canan Erkan CMNet Üyesi

  Oda siyaset yapmasın evet, muhalefet yapsın! Maden mühendisleri odasına hep özenmişimdim. Ne zaman haklarında yasa çıkacak olsa adamlar mecliste sabahlıyor. Yasayı kendi mühendislerinin çıkarına kabul ettirmeden meclisten ayrılmıyorlar. Bizim oda sayesinde de biz mesleğimizden olduk. Çıkıpta biz mühendisiz bu işi bizden başka mühendislik dalı yapamaz diyemediler. Biz bu iş için mühendislik eğitimi aldık, görevlide neymiş diyemediler. Kendi adıma tüm yazışmalarda da Mühendis sıfatını kullanıyorum Görevli değil. Çevre katliamlarında odanın sesi duyulmadı bile. Bir kaç satır yazı oda eğreti durmuş zaten. Odaya üye olun oda güçlensin sloganları o kadar inandırıcılıktan uzak ki. Ne zaman oda başkanım meslek şovenistliği yapmaya başlar o zaman odaya desteği hepimiz veririz.
   
  ipekuzuner, Fatih Çoban ve Pınar Kaya bunu beğendi.
 16. mehtap öztürkk

  mehtap öztürkk CMNet Üyesi

  Değerli üyemiz,

  "Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik" için oluşturduğumuz anketimizin bağlantısı aşağıda paylaşılmıştır. Çok kısa vakit ayırıp doldurabileceğiniz anketin sonuçlarını ve bu doğrultuda yapılabilecekleri hep beraber konuşmak üzere 11 Ekim 2014 tarihinde, saat 15:00'da ÇMO Kocaeli Şubesi toplantı salonunda genel üye toplantısı yapılacaktır.
  Toplantıya katılım durumunuzu
  cmokocael@cmo.org.tr adresine veya
  0262 323 62 73 numaralı telefona bildirebilirsiniz.

  https://docs.google.com/a/cmo.org.t..._WmxlPXhryyqWjs5fGs4RnwkTYc4/viewform?c=0&w=1

  alternatif link:
  http://tinyurl.com/cmoanket

  Saygılarımızla


  Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi
  Yönetim Kurulu
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 17. Canan Erkan

  Canan Erkan CMNet Üyesi

  Mehtap Hanım üzerinize alınmayın lütfen yazdıklarımı. Sadece sitemim odanın düşüncesinedir.
  Anket 1. soru Çevre Görevlisi eğitimini etik buluyormusunuz? Etik bulanı görmedim. Anketin 2. sorusu: Çevre Görevlisi Eğitiminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın öncülüğünde bir vakıf firmasının tekelinde olmasını doğru buluyor musunuz? Anketin 3. Sorusu: Çevre Mühendisleri odası verse daha iyi olmaz mı?
  Etik bulmadığım durum konusunda kimin eğitim verdiğinin ne önemi var. ÇEVRE GÖREVLİLİĞİNİ ETİK BULMUYORUM!
  Kalkıp oda bunu bana böyle sorarsa bakanlığın eğtimi vermesini doğru buluyorum derim. Çünkü bu yönetmeliğe göz yummasının amacını yansıtıyor. Eğitim şartı var Çevre Görevlisi eğitimini odalar verir bundan para kazanırsınız diye düşünmüştünüz değil mi? Eğitimciler tabi ki odada çalışan mühendisler olacaktı. Bundan para kazanacaktınız. Evet eğitimleri bakanlık versin göz görmeyince gönül katlanır. Sırf sertifika alabilmek için 4 yıl boyunca alanının en iyi hocalarından aldığımız Çevre Mühendisliği Eğitiminin üzerine başkaları para kazansın diye bana eğitim dayatılmasını red ediyorum. Bunu mesleklerin haklarını savunmak için meslek anlayışını ülkenin amaçları doğrultusunda kullanmak amacıyla kurulan odaların bunu bana dayatmasını da şiddetle red ediyorum.
   
  Seda Özsoy ve Fatih Özcan bunu beğendi.
 18. V.Yıldırım

  V.Yıldırım CMNet Üyesi

  Ben eleştirsem ne olur öteki eleştirse ne olur.Gönüllü de olsa ücretli de olsa adam kendine toz kondurmuyor.Sanarsın memlekette bu mesleği bu hale getiren bi ben varım.Siyasetini yapacaksan adam gibi yapacaksın, ideolojik kaygıları bi kenara bırakacaksın..Sen gidip herbişeyi protesto edeceksin,protesto ederken komunist sosyalist sloganlar atacaksın sonra da ben siyaset yapmıyorum diceksin ,yok kabahat ben de değil şunda..yok ajanda yok bilmem ne..toplasan bi avuç üyeyiz kaç üyeyi aidat harici aramış oda..bide ödemessen icraya veririm diyo bak hele külhan beyimize..Bu odanın mesleki olarak yapacağı iyi birşey varsa,o da Allah rızası için kendini fesh etmesidir.Allaha emanetsiniz dostlar..
   
 19. mehtap öztürkk

  mehtap öztürkk CMNet Üyesi

  Canan Hanım yazdıklarınız benim zaten üzerime alınacağım bir şey değil .Bu anket sorularını hazırlarken ki amacımız tüm çevre mühendisi meslektaşlarımızdan sizin verdiğiniz cevabı duymak dır zaten . Ama ne kadar meslektaşımızın sizin gibi düşündüğünü öğrenmek ve çevre görevlisi değiliz sloganı ile çıktığımız yolda mücadelemiz de yer alacak yeni meslekaşlarımızla da beraber hareket edebilmektir.Diğer konuya gelincede çevre görevlisi belgesi aldınız mı diye sorup cevabınızı öğrendikten sonra açıklamamı yapacağım ..
  saygılarımla..

  Bence çuvaldızı (mesleki anlamda) kendinize batırmalısınız. Bahsettiğiniz sloganlı komunist söylemler bir bahanedir kendinizi mesleki örgütlenmeden uzak tutmak için ..
  sağlıkla kalın
   
 20. Uğur Özalp

  Uğur Özalp CMNet Üyesi

  Yazılanlarda ki ve benim üye olmamamda ki ana neden arkadaşların söylediği gibi siyasettir. Burada herkese bir cevap vermek yerine yazılanları okuyup insanların kaygılarını dinlemek gerektiğini düşünmekteyim.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.