Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hazır beton firmaları

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Burcak Bulut tarafından paylaşıldı.

 1. Burcak Bulut

  Burcak Bulut CMNet Üyesi

  hazır beton firmaları hangi çevre izinlerine tabiler
   
 2. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Bence biraz detaylandırmanız gerek.
   
 3. Burcak Bulut

  Burcak Bulut CMNet Üyesi

  hazır beton üretimi yapan bir beton santrali firmamız saatte 10 m3 ve üzeri beton üretimi var. atıksu deşarj, gürültü ve emisyon bütün izinlere tabimi olması gerekiyor acaba.
   
 4. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Yakıt olarak ne kullanıyor?, üretim kaynaklı-yakma kaynaklı gaz çıkışı var mı?, atıksu çıkıyor mu? Çıkıyorsa nereye deşarj ediliyor, kanala mı?, alıcı ortama mı?, arıtma tesisi var mı? Alan mücavir alan içinde mi?, sanayi bölgesi mi?, belediyeye mi bağlı? Civarında yerleşim birimi var mı? Bu ve bunun gibi bir sürü sorunun cevabı ile birlikte alacağınız veya sahip olduğunuz belgelere göre izinlere de başvuracaksınız.

  Saygılarımla.
   
 5. esra kokturk

  esra kokturk CMNet Üyesi

  hazır beton santraliyle ilgili yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı acaba?
   
 6. GKSN

  GKSN CMNet Üyesi

  yardımcı olunacak konu hakkında bilgi verirseniz bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler.
   
 7. esra kokturk

  esra kokturk CMNet Üyesi

  hazır beton tesislerinn sağlaması gereken şartlar nelerdir hangi yönetmeliğe bakmm gerekiyor.
   
 8. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  merhaba;

  Hazır beton santralleri alansal kaynalı emisyon oluştuğu için emisyon izini alması gerekmekte, ancak bir geri dönüşüm havuzu yok ve belirli bir alıcı ortama mikser ve santralin temizleme işleminden kaynaklanan atıksularını arıtarak deşarj edecek ise atıksu deşarj izinide alması gerekmektedir.

  Sağlaması gereken fiziksel şartları bakanlığın aşağıdaki sayfasından ulaşabilirsiniz;
  T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI - Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü
  Ancak ben size kısa bir bilgi vereyim;

  1- Öncelikle tesisinizi bir adet ÇED 100 metreküp/saat'in altında ise kapasitesi ÇED kapsam dışı belgesi olmalıdır. Yada Gerekli değildir.
  2-Stok hollerin tozumasını engellemek amacıyla fiskiyeleme yaptırman gerekmektedir.
  3-Geri kazanım havuzun var ise Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden akademik rapor hazırlatmalısın, hazırlatmış olduğun raporu il müdürlüğüne onaylatmalısın.
  4-Kapasite raporun olması
  5-Tehlikeli atık alanın olmalı
  6-Atık beton çamurları için atık alanın olmalı
  7-Emisyon ölçüm raporu bazı durumlarda isteniyor. ( en az 2 ay sürüyor ölçümler)
  8-Evsel atıksularını fosseptikte topluyor isen sızdırmazlık raporu olmalıdır.
  En genel bunları tesis yapmalıdır.
   
 9. esra kokturk

  esra kokturk CMNet Üyesi

  TEŞEKKÜR EDERİM.

  tesiste kırma eleme yok. çakıl kum agregalar hazır geliyor. araçların yıkanması sonucu oluşan atıksular için 2kademeli çöktürme havuzu var ve sular daha sonra tesis içerisine dahil ediliyor. küçük çaplı bir tesis. ayrıca hergünde beton çıkışı olmuyor.
   
 10. H. Mustafa Pekçetin

  H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

  @esra kokturk Merhaba,
  Suyun devirdaimli olduğunu ve kanalizasyon veya alıcı ortama verilmediğine dair bir yazı belge vs (İlgili Su İdaresinden) alınarak atıksu izninde muaf tutulabiir. Tabi dip çökeltisininde yönetimi hakkında bilgi vermelisiniz.
   
 11. Demir ADAM

  Demir ADAM CMNet Üyesi

  esra hanım , yazdıklarınızdan hava emisyon ve gürültü konulu çevre izni,
  Bölge ve tesis açılma tarihine göre gürültüden muaf olabilirsiniz.
   
 12. sümeye

  sümeye CMNet Üyesi

  Mrb.. Konuyy biraz acabilir misinz basla yolu mevcutsa teknik rapor cikarttirmayalim.. Devirdaim nasil oluyor, ilgili su idaresi dediğiniz kurum..dip cokeltisini de anlamadim.. Tskrler simdiden
   
 13. H. Mustafa Pekçetin

  H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

  @sümeye Merhaba,

  Açık değil mi?
  Devridaim=sirkülasyon=tam ve sürekli dönüş veya dolaşım=dön babam dön= Kullanılan suyun kanallar/borular vasıtasıyla bir havuzda dinlendirilmek suretiyle su basacı ile tekrar sisteme gönderilmesidir.
  Dipte oluşan Çökelti= Havuza alınarak dinlendirilmeye bırakılan su içerisindeki askıda katı maddelerin su dibine çökerek dip tortusu / çökelti oluşması sonucu meydana gelen çamurdur.
  İlgili Su idaresi= İstanbul için; İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Ankara için; ASKİ, İzmir için; İZSU gibi...

  Bu sistemi uygulayın, çamuru analiz ettirip düzenli depolamaya gönderin, İlgili su idaresinden suyun kanalizasyon veya alıcı ortama verilmediği ve devridaim ile kullanıldığına dair bir yazı alın, uygunluk yazısına gelen memurları yormayın.
  Su'dan muaf, emisyon' a tabi yazısı verip gitsinler.

  Bu şekilde kabul etmezler ise (ki ihtimal dahilindedir) teknik rapor elzem olur.

  Kolay gelsin.
   
  sümeye bunu beğendi.
 14. Kübra Turmuş

  Kübra Turmuş CMNet Üyesi

  @Erkan Karakaya teknik raporun İl müd onaylatılması için başvuruda bulunduk. bizden taahhütname istedi, kendi cümlelerimle proses kaynaklı oluşan atık suların alıcı ortama deşarj edilmediğine dair bir taahhüt yazdım ancak kabul edilmedi. sanırım bir mevzuat ekinde taahhüt örneği varmış ancak ben bulamadım. konu hakkında bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.
   
 15. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  TAAHHÜTNAME
  ..................................................... adresinde Hazır Beton Üretimi yapmakta olan şirketimizi ...............................................ye ait ..................................... Tesisi’nde üretimden kaynaklanan proses atıksularının, herhangi bir alıcı ortama veya kanalizasyon sistemine hiçbir gerekçeyle deşarj edilmeyeceğini, sistemde herhangi bir problem olması durumunda gerekli tedbirlerin alınacağını ve ilgili mevzuat çerçevesinde teknik raporda belirtilen kriterler doğrultusunda tamamının geri kullanılacağını taahhüt ederiz.
   
 16. akint.

  akint. CMNet Üyesi

  @Erkan Karakaya bey in yazdığına ek olarak max. kaç m3 atık su kullanıldığı yazılmalı ve Noterden onaylattırarak taahhüt verebilirsiniz.
   
 17. Kübra Turmuş

  Kübra Turmuş CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...