Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hazır beton santrali çöktürme havuzu

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  danışmanı olduğum hazır beton santraline ait atık yönetim planı hazırlıyorum. takıldığım nokta geri dönüşüm havuzlarından bir senedir çamur alımı yapmadıkları beyanı. nasıl çamur çıkmaz mantıksız çıksa da belediye alanlarına döküm yapıyoruz gibi yuvarlak cümleler var. şimdi takıldım kaldım ne yapabilirm?

  10 13 14 atık kodu doğru mudur? çöktürülen suyun üstte kalan kısmı geri pompalarla basılarak araç yıkanıyor ama mutlaka çöken kısım kalacaktır. sistem bu şekilde işliyor. yardım edin acil lütfennn
   
 2. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Hazır beton santrallerinde çökeltim havuzlarındaki suların beton karma suyu olarak geri kullanılabilirliğine yönelik uygulamalar mevcuttur. Bu kapsamda da analizleri yapılır.
  Atık kodu bu tür atıklar için uygundur.
  Çöken kısımları beton zeminli bir alanda suyundan arındırmaları gerekiyor. Süzülen sular ise tekrar çökeltim havuzlarına. Sonraki adım ise ilden ile değişiyor maalesef. Hafriyat döküm sahalarına gönderim sağlayabilirsiniz. Buradan alacağınız makbuz ile atık yönetim planınızda bildirim yapabilirsiniz.
   
  Ali İŞLER ve Badem Ağacı... bunu beğendi.
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  firma bu kapsamda şu şekilde çalışıyor. 2 gözlü havuzları mevcut gelen yıkama suları sırasıyla havuzlara gidiyor dinlenen su ustten pompayla tekrar yıkama için kullanılıyor. havuz doluncada sulu halde çektirdikleri kanısındayım. analiz kısmı zaten firmaya külfet gelecektir. üretimde kullanıldığı beyanı beni kurtarır mı:)
   
 4. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Çökeltim havuzu sularınızı üretimde yeniden kullanmak isterseniz zaten üniversitelerin çevre müh. bölümünden akademik rapor almanız gerekir. Firmanın bu konuda bir çalışması var mıdır, kontrol edebilirsiniz. Suyu üretimde kullandığınızı beyan edebilirsiniz tabi.
   
  Badem Ağacı... bunu beğendi.
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çökeltim havuzu sularını zaten araç yıkamada kullanıyoruz. geri dönüşüm şeklinde su tekrar tekrar kullanılıyor . yetmediği zamanlarda da kuyudan takviye su kullanılıyor. teşekkür ederim ilginiz için ayrıca ama benim sorunum dipte biriken kısım .
   
 6. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Dipte biriken beton çamurlarının yeniden kullanımını/değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle genel olarak sularından arındırıp kırma eleme işleminden geçirttiriyorum. Yeniden değerlendirebiliyoruz. Bu konu ile ilgili Bakanlık görüşü de almıştık bir dönem.
  Bu şekilde bir uygulamaya yönelebilirsiniz. Size bir alternatif:)
   

  Ekli Dosyalar:

 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  teşekkür ederim.;) hemen araştırmamı yapıp bu konuya yoğunlaşıcam. tek aklıma takılan çöktürme havuzlarında dipte cok ınce bır malzeme kalıyor nasıl bu malzeme kırma elemede kullanılabilir ki? ince toz bi malzeme kalıyor.

  Yeniden merhaba,

  Başka bir hazır beton firması, çıkan çöktürme havuzu dip çamurlarını tesis içi yolları için, dolgu malzemesi olarak kullanmış . Sizce bu uygun mudur? yönetmelikte yeri var mıdır? ben bulamadım ama kesin bir yargı sakıncası var mıdır? bilgilendirirseniz sevinirim
   
 8. pelinsertkaya

  pelinsertkaya CMNet Üyesi

  bu rapor tam olarak nasıl alınmakta prosedür nasıl oluyo
   
 9. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Üniversitelerin Çevre Mühendisliği Bölümü'ne dilekçe ile başvuruda bulunuyorsunuz.
  Bölüm tarafından tesiste yerinde inceleme yapılıyor, bazı belgeler sizden talep ediliyor ve raporunuz hazırlanıyor.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...