• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Her şeyiyle akışkanlar mekaniği

Kayıt
18 Temmuz 2011
Mesajlar
143
Beğeniler
72
Şehir
Yozgat
#1
Arkadaşlar akışkanlar mekaniğini iyi bir şekilde öğrenebileceğim bildiğiniz bir kaynak varmı?
Benim cevabını bulmak istediğim sorular;
Borudaki hız,borudaki basınç kayıpları,düz ve eğimli borulardaki basınç ve basınç kayıpları,hız,pompa güç hesabı,pompa basma yükseliği vb
bernoulli ,hazen williams,manning formulu vb. nerede ne zaman kullanılır ?
araştırdım çok sayıda kaynak buldum fakat fazla kaynak içinde kayboldum :))
yunus çengel, krikor yalçın vb hocaların kaynaklarından hangisi almalıyım.?
mesela bir örnek vermem gerekirse cevabını aradığım sorunların.
5 metre derinliğe sahip bir kesik dikdörtgen piramit de 4 metrede olan dalgıç pompanın (150m^3/h-2,5 bar) bu yaklaşık 250 metre ilerideki tanka basacak-boşaltım olduğu yer dalgıç pompadan 7 metre yüksekte yani bu 250 metre boyunca ne kadar bir basınç kaybı olacak ve suyu tanka boşaltabilecek mi ? yani 25 metre su basma gücü var pompanın ama benim aklımda hala şüphe var bunu hesaplayıp gidermem lazım.
 

Enderman

CMNet Üyesi
Kayıt
10 Ekim 2012
Mesajlar
26
Beğeniler
19
Şehir
İSTANBUL
#3
Merhaba sorunuza cevap bulabildiniz mi ?
3 metre derinliğe sahip toplama çukurundan 2 metrede dalgıç pompanın ( 30 m^3 / h ? veya başka alternatif olabilir ) bu yaklaşık 250 metre ilerideki fosseptiğe basacak-boşaltım. Boşaltım olduğu yer pompadan 7 metre altta ( cazibeli )
Nasıl bir pompa seçebilirim ?