Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hükümetten yeni açılım

Konu, 'ARŞİV' kısmında mkibaroglu tarafından paylaşıldı.

 1. mkibaroglu

  mkibaroglu CMNet Üyesi

  http://www.konhaber.com/yeni/haber-...yan-ogretmene-muhendislik-yolu-aciliyor-.html

  Bakanlık, ilgili mevzuatta değişiklik yaparak öğretmen adaylarına mühendislik ve diğer alanlarda istihdam yolunu açmayı hedefliyor.

  MEB, son 10 yılda 457 bin 996 öğretmenin atamasını gerçekleştirdi. Eğitim fakültesinden mezun olan ve KPSS alan testinden yeterli puanı alarak atanmayı bekleyen öğretmen adayı sayısı ise 240 bin dolayında.

  YÖNETMELİK DEĞİŞİYOR

  Fen-edebiyat fakültesinde okuyan öğrencilerin farklı sektörde çalışmasına izin veriliyor.


  Eğitim fakültesinden mezun olan öğrenciler ise ilgili mevzuat gereğince yalnızca “öğretmenlik” yapabiliyor. Fen-edebiyat fakültesinde eğitim alan kimya bölümü öğrencisi, kimyager olarak özel sektörde veya kamuda iş imkânı bulurken; aynı fırsat eğitim fakültesinden kimya öğretmenliği mezunu olan kişilere verilmiyor. Bunu düzeltmek isteyen bakanlık, yönetmelikte bazı değişiklikler yapmak için kolları sıvadı. Yönetmelikte yapılacak birinci değişiklikle öncelikle eğitim fakültelerinin müfredatına, öğretmenlikte okutulmayan 2 veya 3 ders eklenecek.

  MÜHENDİSLİK YOLU AÇILIYOR

  Bu sayede öğretmenlik ve ilgili bölümleri (fizik, kimya gibi) okuyan öğrencilerin eğitimi eşitlenecek. Yönetmelikte, bir başka değişiklik daha gerçekleştirilecek. Eğitim fakültesi mezunlarının (öğretmenlerin), diğer alanlarda çalışmalarının önü açılacak. Eğitim fakültesi ve fen-edebiyat fakültesi okuyan öğrenciler, aynı haklara sahip olarak farklı sektörlerde iş imkânı bulacak. Değişiklik en çok fizik, kimya, biyoloji gibi ataması olmayan alanlardaki öğrencilere yarayacak. Bu öğrenciler için mühendislik yolu açılacak.


  (Habertürk)
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Fen-edebiyat ın alanında çalışabilirler diye algılıyorum ben bu haberden. Fen-edebiyat fakültesi mezunları da mühendis olmuyor. Habertürk 'ün okumadan yazılan haberlerinden birisi bence..
   
 3. mkibaroglu

  mkibaroglu CMNet Üyesi

  Türkçemizde bir söz var ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye.Ayrıca fizik kimya ve biyoloji mezunlarına bakanlığımız Çevre Görevlisi Belgesi ile Çevre mühendisliği kapılarını açmadı mı.
   
  Özge Uluğ bunu beğendi.
 4. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Benim anlamadığım neden mühendis namına bir gelişme yapılmıyor veya yapılamıyor? Ne ver ne yok öğretmen ve fen bilimleri için yapılıyor. Mühendisin sanki şartları ve iş olanakları şahaneymiş gibi hiç ses seda yok ?
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.