• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Ibc-atık ambalaj beyanı ?

Filiz Bali

CMNet Üyesi
Kayıt
18 Mayıs 2012
Mesajlar
89
Beğeniler
16
#1
merhaba arkadaşlar,
kontamine ıbc ler atık ambalaj beyan sisteminde hangi kategoride değerlendirilir.
plastik, metal ve haşap .. bu üçlü kontamine değerlendirilir mi sizce ..
 
Kayıt
14 Nisan 2011
Mesajlar
484
Beğeniler
326
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
#2
Kontamine IBC ler 15 01 10 kodlu Kontamine Olmuş Ambalaj Atıkları sınıfındadır.Ambalaj bildiriminden ziyade Tehlikeli Atık Beyanında belirtilmesi gerekmektedir.
 
Kayıt
25 Ocak 2012
Mesajlar
118
Beğeniler
16
#3
IBC 'ler tehlikeli atık yada kimyasalla kontamine olmamışsa (örn. yiyecek maddesi bulaşmış IBCler) tehlikeli atık değildir. ambalaj sistemine dahil edebilirsiniz. amb. atığı plastik PP olarak giriş yapıyorum ben.
 

Tarık Can

Genel Yönetici
Kayıt
11 Aralık 2008
Mesajlar
1.157
Beğeniler
685
Şehir
İzmir
#4
Sayın Fidan,

Tehlikeli kimyasal üretiminiz söz konusu ise, piyasaya sürdüğünüz tehlikeli kimyasalları doldurdugunuz ambalajları (varil, ıbc, bidob vs.) ambalaj beyanında ek-5 b2 olarak beyanı yapılması gerekmektedir.
 

Filiz Bali

CMNet Üyesi
Kayıt
18 Mayıs 2012
Mesajlar
89
Beğeniler
16
#5
Herkese Teşekkürler.
Nermin Tuğralı kimyasal madde içeren ıbc'ler.
bu ıbc'ler vasıtasıyla ben hem pp hem metal hem de ahşap piyasaya sürüyorum.
Sadece pp demek doğru mu bilemiyorum.
GEri dönüşümü, geri kazanımı ve belgelendirme işeri nasıl yapılıyor acaba bu konuda çalışmış olanlar var ise bizi bilgilen dirmelerine sevinirim.
 
Kayıt
25 Ocak 2012
Mesajlar
118
Beğeniler
16
#6
o zaman sizin ıbcleriniz kontamine ambalaja giriyor. tehlikeli atık geri kazanım lisansı olan firmalarla görüşün atık kodlarında 15 01 10 olmalı. onlar size bilgi verebilir nasıl geri kazanım yaptıklarını. marmara geri dönüşüm diye bir firma var benim bildiğim gebzede. belgelendirme ve bildirimleri nasıl yapılıyor o konuda bilgim yok.
 

CMNet Okuru

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
11
Beğeniler
248
#7
Piyasaya süren olarak mı sorunuz yoksa tehlikeli atık bertarafı için mi? Açıkçası yorumlar karışmış biraz.
Benim anladığım Tarık Bey'in dediği gibi piyasaya süren tehlikeli madde bulunduran İBCler için atikambalaj.cevre.gov.tr 'de Ek-2 B de beyan yapmanız gerekmektedir.
https://www.cevremuhendisleri.net/threads/piyasaya-süren-firma.6305/ incelemenizi tavsiye ediyorum.
Miktar tespiti yapabilirseniz, ayrı ayrı ahşap ve metallerinizin girişini yapabilirsiniz. Ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği Ek-5'ini incelerseniz, çok daha net kavrayabilirsiniz.
Belgeleme en kolay tarafı, sisteme veri girişlerini yaptıktan sonra belli bir miktar belgeleme yükümlülüğünüz çıkıyor. Bu miktarın belgelendirmesini ÇEVKO, TÜKÇEV veya yetkili belediyelere yaptırmalısınız. (kirleten öder prensibi gereği belli bir fiyat karşılığında belgelendirme yapıyorsunuz)