Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ibc tankların satışı veya yetkili firmaya teslim edilmesi hk.

Konu, 'ARŞİV' kısmında Faruk İçen tarafından paylaşıldı.

 1. Faruk İçen

  Faruk İçen CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,
  Çevre mühendisiyim ve bir madeni yağ firmasında çalışıyorum. Müşterimiz kendisine gönderdiğimiz yağlardan arta kalan IBC tankları satıyor ancak nereye sattığını bilmiyoruz. Biz kendilerinden anlaşmalı olduğumuz lisanslı bir firma aracılığıyla bu IBC tankların iadesini istedik. Müşterimizin bu tankları satması yada anlaşmalı lisanslı firmaya vermesi atık hanesine nasıl yansır? Kendilerinin dediğine göre bunları lisanslı firmaya bedelsiz verdiklerinde atık hanelerine işleniyor sattıklarında ise işlenmiyor. Bu konudaki mevzuat ve uygulama nasıldır? Acil cevaba ihtiyacım var?
   
 2. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Atık hanesine işlenmeden kasıt nedir? Sonuç olarak içi boşaldıktan sonra atık olur, bunun satılması veya lisanslı firmaya verilmesi birşeyi değiştirmez.
  Burada önemli olan IBC tankın içindeki maddenin tehlikeli madde olup olmaması. Tehlikeli madde ile kontamine olmuş ambalajı satamazlar.
   
 3. Faruk İçen

  Faruk İçen CMNet Üyesi

  cevabınız için teşekkürler. bunun ile ilgili mevzuat varmıdır? hangisidir?
   
 4. Faruk İçen

  Faruk İçen CMNet Üyesi

  Anladığım kadarıyla anlaşmalı olduğumuz lisanslı toplama yapan şirkete vermemek için birşeyler geveliyorlar. bunları satıp para kazanan kişiler var firmada. Konteynerları geri vermemek için bahane üretiyorlar ama ne dediklerini onlarda tam bilmiyorlar. Kanuni bir cevap vermem ve bu konteynerları geri almam gerekiyor. nasıl yapabilirim.
   
 5. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Tanker Temizleme Tebliği ve aslında onun ile ilgili yapılan bir açıklama var, buradaki açıklama işinize yarayabilir.
  Bunun yanında Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'nde tehlike madde ile kontamine olmuş atığın ne yapılacağı belirtilmiştir.
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İçinde tehlikeli bir madde (ki yağ galiba) varsa bunları satamazlar. Göksel Kurtuluş 'un da dediği gibi kontamine olmuş ambalaj atıkları kapsamındaysa, lisanslı bertaraf/geri kazanım firmalarına verilmesi gerekir. Eğer ki durum anladığımız vaziyette ise ve bunları satıyorlarsa yasal olarak uygunsuzdur. Hatta TAT'lerine de veremezler. Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmeliğini ve tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğini incelemenizi tavsiye ediyorum.
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ben görmemiştim yazdığını :)
   
 8. Faruk İçen

  Faruk İçen CMNet Üyesi

  peki lisanslı bir geri dönüşüm firmasına satıyor olabilirler mi?
   
 9. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Olabilir, eğer öyleyse bunu belgeleyebiliyor olmaları şart, bu belgeleri isteyebilir ve verdikleri yerin lisansının geçerliliğini araştırabilirsiniz.
   
 10. Faruk İçen

  Faruk İçen CMNet Üyesi

  biz çok atık çıkarıyor gözükmek istemiyoruz o yüzden satıyoruz, olmazsa sizin anlaşmalı firmanıza satalım oda size satsın sonra bu bedeli sizde bize fatura edin dediler. açıkçası ben anlamadım bu işi.
   
 11. Faruk İçen

  Faruk İçen CMNet Üyesi

  Müşterimizin ISO 14001 i var. Bu kapsamda teftiş edildiklerinde kimse bunlara firmanıza şu kadar konteyner içerisinde madeni yağ girişi var siz bu boş konteynerlerı ne yapıyorsunuz demezmi?
   
 12. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Malesef piyasada ISO 14001 belgelendirmesini sadece kağıt üstünde yapan çok firma var. Sizin bu atıkları kayıt dışı satmalarının suç olduğunu anlatabilmeniz lazım, bunun için de yönetmeliklerden yardım alacaksınız. Size teklif ettikleri yönteme kesinlikle başvurmayın derim, yasal olmayan birşey için boşuna uğraşmış olursunuz. Tabi çalıştığınız firma ile aranız bozulmadan bunun sakıncalarını anlatmak sizin elinizde.
   
  Faruk İçen bunu beğendi.
 13. Faruk İçen

  Faruk İçen CMNet Üyesi

  teşekkürler Göksel Bey yardımlarınız için.
   
  Göksel Kurtuluş bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları