• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ibc tankların satışı veya yetkili firmaya teslim edilmesi hk.

Faruk İçen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Mefa Arıtma Mühendislik LTD.ŞTİ, BELGİN Madeni Yağlar A.Ş.
Arkadaşlar merhaba,
Çevre mühendisiyim ve bir madeni yağ firmasında çalışıyorum. Müşterimiz kendisine gönderdiğimiz yağlardan arta kalan IBC tankları satıyor ancak nereye sattığını bilmiyoruz. Biz kendilerinden anlaşmalı olduğumuz lisanslı bir firma aracılığıyla bu IBC tankların iadesini istedik. Müşterimizin bu tankları satması yada anlaşmalı lisanslı firmaya vermesi atık hanesine nasıl yansır? Kendilerinin dediğine göre bunları lisanslı firmaya bedelsiz verdiklerinde atık hanelerine işleniyor sattıklarında ise işlenmiyor. Bu konudaki mevzuat ve uygulama nasıldır? Acil cevaba ihtiyacım var?

Atık hanesine işlenmeden kasıt nedir? Sonuç olarak içi boşaldıktan sonra atık olur, bunun satılması veya lisanslı firmaya verilmesi birşeyi değiştirmez.
Burada önemli olan IBC tankın içindeki maddenin tehlikeli madde olup olmaması. Tehlikeli madde ile kontamine olmuş ambalajı satamazlar.

cevabınız için teşekkürler. bunun ile ilgili mevzuat varmıdır? hangisidir?

Anladığım kadarıyla anlaşmalı olduğumuz lisanslı toplama yapan şirkete vermemek için birşeyler geveliyorlar. bunları satıp para kazanan kişiler var firmada. Konteynerları geri vermemek için bahane üretiyorlar ama ne dediklerini onlarda tam bilmiyorlar. Kanuni bir cevap vermem ve bu konteynerları geri almam gerekiyor. nasıl yapabilirim.

İçinde tehlikeli bir madde (ki yağ galiba) varsa bunları satamazlar. Göksel Kurtuluş 'un da dediği gibi kontamine olmuş ambalaj atıkları kapsamındaysa, lisanslı bertaraf/geri kazanım firmalarına verilmesi gerekir. Eğer ki durum anladığımız vaziyette ise ve bunları satıyorlarsa yasal olarak uygunsuzdur. Hatta TAT'lerine de veremezler. Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmeliğini ve tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğini incelemenizi tavsiye ediyorum.

peki lisanslı bir geri dönüşüm firmasına satıyor olabilirler mi?

Olabilir, eğer öyleyse bunu belgeleyebiliyor olmaları şart, bu belgeleri isteyebilir ve verdikleri yerin lisansının geçerliliğini araştırabilirsiniz.

biz çok atık çıkarıyor gözükmek istemiyoruz o yüzden satıyoruz, olmazsa sizin anlaşmalı firmanıza satalım oda size satsın sonra bu bedeli sizde bize fatura edin dediler. açıkçası ben anlamadım bu işi.

Müşterimizin ISO 14001 i var. Bu kapsamda teftiş edildiklerinde kimse bunlara firmanıza şu kadar konteyner içerisinde madeni yağ girişi var siz bu boş konteynerlerı ne yapıyorsunuz demezmi?

Malesef piyasada ISO 14001 belgelendirmesini sadece kağıt üstünde yapan çok firma var. Sizin bu atıkları kayıt dışı satmalarının suç olduğunu anlatabilmeniz lazım, bunun için de yönetmeliklerden yardım alacaksınız. Size teklif ettikleri yönteme kesinlikle başvurmayın derim, yasal olmayan birşey için boşuna uğraşmış olursunuz. Tabi çalıştığınız firma ile aranız bozulmadan bunun sakıncalarını anlatmak sizin elinizde.