• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iç sularda üretim yapan balık çiftlikleri çevre izni

ERDAL34

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Hatay Çevre Mühendisliği Hizmetleri Tic. ve San. Ltd. Şti
bu yazı bugün elime ulaştı bakanlığın ilgili yazısı ile iç sularda faaliyet gösteren balık üretim tesislerinin atıksu üreten tesisler kapsamında çevre izni alma mecburiyeti getirildi yazı ayne şöyle

''bakanlığın ilgili yazısı ile iç sularda faaliyet gösteren balık üretim tesislerinin atıksu üreten tesisler kapsamında

değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunda tereddütler yaşandığı belirtilerek 25687 sayılı resmi gazetede yayınlanarak

yürürlüğe giren su kirliliği kontrolü yönetmeliği 27. ve 37. maddeleri doğrultusunda işlem yapılması gerektiği bildirilmiştir

bu nedenle iç sularda faaliyet gösteren balık üretim tesisleri işletmecilerinin su kirliliği kontrolü yönetmeliği tablo 5.13

te belirtilen deşarj standartlarını sağlamakla çevre izin ve lisans yönetmeliği ek-2 listesi 10.8 maddesi (ek1 ve ek2 listesi

nde yer almayan alıcı ortama atıksu deşarjı olan işletmeler ) kapsamında atıksu deşarjı konulu çevre izni almakla çevre izin

belgesi ekinde ve skky numune alma ve analiz metodları tebliği tablo1.a'da belirtilen asgari sıklıklarda iş izleme numunesi

aldırmak ve analiz ettirmek özellik ve miktarlarına ilişkin bilgileri belgelemekle yükümlü olup gerekli iş ve işlemlerin

05.10.2015 tarihine kadar yapılması hususunda bilgilerinize gereğini arz ederim ''

bu yazıyı getiren üreticinin yıllık kapasitesi 15 ton adama aylık danışmanlık ücretlerini açıklayınca kalbine inecekti denizlerde ve göllerde 1000 ton/yıl kapasiteli çiftlikler bu kapsamda değil iken artık karada kapasiteye bakılmaksızın çevre izni almak şartı geldi koca çiftlikler danışmanlık almıyor iç sularda 100 kg üretim yapan üretici almak zorunda

bakanlık duyurusu elimde olsada çiftçiyi muaf ettirebilsem çünkü adam büyük ihtimal çiftliği kapatacak

çevre il müdürlüğünden teyit ettirdim ayrıca daha sonra bir yazıyı çevre ve şehircilik bakanlığının wap sitesinde buldum
''Mülga Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik Ek-2 listesinde yer alan “Balık ve/veya Su Ürünleri Çiftlikleri”, Çevre İzin ve Lisanları Yönetmeliği’nin eklerinden çıkarılmıştır.

Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde “Tablo 5.13: Sektör: Gıda Sanayii (Tarla Balıkçılığı)” deşarj standartları belirtilmekte olup, Tarla Balıkçılığı faaliyetleri Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği’nin Ek-2 listesi 10.8 “Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer almayan, alıcı ortama deşarjı olan işletmeler” kapsamında Atıksu Deşarjı Konulu Çevre İzni alması gerekmektedir.
Deniz ve göllerde kurulan balık çiftlikleri Çevre İznine tabi değildir.''