• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İç tetkik

Yeliz hanım, bildiğim kadarıyla yılda en az 1 kez iç tetkik geçirilmeli deniyor. Her ay iç tetkik yapmanıza gerek olduğunu sanmıyorum.

güzel olmuş, bence skky tablo nosu, atıksu analizlerinin uygunluğu/uygunsuzluk oluştuysa ne şekilde giderildiği, deşarj iznini çıkartabilirsin artık e-izin olacak zaten biliyorsunuz, sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrol yönetmeliği ile ilgili bir şey göremedim, bu alanda da yönetmelikteki yeri, yakıt cinsi, yakma sistemi ile ilgili bilgiler eklenebilir.

biliyorum iç tetkik raporunu yıllık istiyorlar.ama ek2 de ayda 1,ek1 de ayda 2 defa firmada bulunma zorunluluğu var ve firma için tutananak tutuluyor ya bu aylık tutulan tutanakların toplamı iç tetkik rapaorunu kapsamıyor mu?yoksa sadece arkadaşımızın hazırlamış olduğu rapor yılda bir kez mi doldurulup yıılık rapor diye sunuluyor?

İç tetkik raporunu bir nevi risk değerlendirmesi olarak düşünüyorum.Mevcut durumu görmek ve önlem almak veya iyileştirmek için o yüzden kuruluşun faaliyet alanı önemli; şahsen ben genel bir değerlendirmeden çok faaliyetin alanı içinde tüm detayları içine alan bir çalışma düşünüyorum.

Yılda en az 1 kez diyor. Ama bu birden fazla yapamayacağımız demek değil.Ama genel düşünürsek 1 kez yapmak herhalde yeter de artar bile

@bayem

yakıt olarak kömür kullanılıyorsa kömür kullanma izni varmı, çamur nalizi, bertaraf yöntemi, cüruf analizi, tesisde kullanılan içme suyu anlizi varmı vb. de eklenebilir

Paylaşılan tüm raporlar bence gayet güzel. Benimde hazırlamayı düşündüğüm format şu şekilde: Bilindiği gibi ISO yönetim sistemlerindeki uygulama zorunluluğu olan İÇ TETKİK'lerde her bölüm (Ör: Genel müdürlük, Satınalma, Kalite Yönetim...) kendi özel soruları ile denetlenir, bende bu mantıktan yola çıkarak firmama özgü olarak tetkik edilebilir departman ya da kısımlara göre bölümleme yapacağım. Örneğin üretim, yemekhane, ofisler, laboratuar gibi. Her bir bölümü ilgilendiren mevzuat yönetmeliklerine göre sorular hazırlayacağım. Bitirince mutlaka paylaşacağım.

elinizde örnek olur, bende diğer örnekleri birleştirmiştim.

Bunu doldurup firmaya onaylatmamız gerekiyor mu, bir de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sunmamız gerekiyor değil mi?

@diidem

Bu raporu tesis yetkilisine imzalatıp ve tesis içerisinde muhafaza edilmesini sağlamak, olası müdürlük veya birleşik denetimlerde hazır bulunması gerekli ve/veya yeterlidir.

iç tetkik formu işletme ve çevre görevlisi arasında yapılır ve mümkün olduğu kadar cümleler ucu açık bırakılır. duyduğuma göre bir meslektaşımız bu formu doldurup il çevreye göndermiş. formda kadar çok eksiklik varmış ki il çevre bunu şikayet olarak değerlendirip firmaya ceza kesmiş.

Müdürlüğe gönderilmesi ile ilgili bir madde ben yönetmelikte hatırlamıyorum. Müsait bir zamanda tekrardan bakarım, ancak bilgisi olan varsa şimdiden yazarsa sevinirim. Hani yönetmelikte olmamasına rağmen uygulamada isteniyor olabilir.