• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Içme suyu arıtma tesisi projelendirme

Refik Ergüç

Kayıtlı Kullanıcı
İçme Suyu Arıtımı Yıl İçi Uygulaması dersimde
AKIM ŞEMASI

Aktif Karbon Alum
↓ ↓
Ham Su Girişi → Kaskad Havalandırma → UV Dezenfeksiyon → Klariflokülatör → İyon Değiştirici →

Hızlı Kum Filtresi → Dezenfeksiyon → Temiz su tankı

şeklinde. Ancak UV Dezenfeksiyonu, Kaskad Havalandırma ünitesinin önüne alsam daha mantıklı mı olur?

Bence Dezenfeksiyonu oradan en sona alman da daha yarar var. Yani atıksu tesisi terketmeden dezenfekte edip deşarj yapman daha mantıklı değil mi ;)

UV'nin etkin olabilmesi için en son aşamada olması lazım. çünkü su olabildiği en berrak halde olabilmeli ki boru içindeki tüm kesite Uv ışınları girebilsin.

Yal@Nuri Kartal
Yalnız en sonda dezenfeksiyon zaten yapicam ön dezenfeksiyon şeklinde düşünmüştüm Uv'yi. Teşekkür ederim yardımınız için :)

@Eyilmaz
Çok teşekkür ederim. Şimdi tekrar değerlendirince dediğiniz çok mantıklı geldi :) Çok sağolun

ne gerek var o kadar dezenfeksiyon sistemine bizim için en son çıkış önemli, içme suyu arıtımı için iyi bir havalandırma ile ve sonuna da güzel bir dezenfeksiyon ile suyu istediğin seviye de arıtabileceğine inanıyorum. Kolay gel

@Nuri Kartal
Derste verilen proje taslağında ön dezenfeksiyon ve son dezenfeksiyon istendiğinden böyle bir akım şeması çıkarttım. Söylediğinize katılıyorum ancak benden istenen bu, maaliyet de artıyor zaten. Yardımınız için teşekkürler

@Mustafa K.
Kesinlikle :) ancak Nuri Kartal adlı arkadaşa da açıkladığım gibi bizden istenen ön dezenfeksiyon ve son dezenfeksiyon şeklinde, o sebeple böyle. Benim merak ettiğim organik madde miktarı biraz yüksek olduğundan(yani en azından TS 266'dan yüksek) Havalandırmanın önüne mi sonuna mı yerleştirmem gerektiğiydi. Teşekkür ederim fkirleriniz için :)

@baran ölmez
Teşekkür ederim :)

iyi günler ham su havalandırma kaskadı karıltırıcılar durultucu filtreler klor temas tankı temiz su tankı

ön klorlama havalandırma kaskadında yapılır son klorlama ise filtrelerden sonra... sizlere bi sorum olacaktı filtrelerden sonra gelen yıkama suyu geri kazanım tankına alınır.bu tankda camur olusmakta bu sorunu nasıl gıderebılırım.. tskler