Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

içme suyu şebekesine ham petrol karışırsa nasıl giderilebilir??

Konu, 'ARŞİV' kısmında Belgin Babar tarafından paylaşıldı.

 1. Belgin Babar

  Belgin Babar CMNet Üyesi

  Arkadaşlar içme suyu şebekesine ham petrol karıştı bulunduğum ilde. ve bunun temizlenmesi için nasıl bir yöntem uygulanabilir. Ben ancak suyun belirli bir haznede tutulmasıyla sıyırma yöntemiyle kısmen giderilebileceğini düşündüm ama su şebekeye karışmışsa nasıl bir çözüm uygulanabilir??
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  şebekenin büyüklüğü nedir? Kaç km lik bir şebekeden bahsediyoruz. Ve ne kadar petrol karıştı. Şebeke dediniz borularara temas etti anladığım kadaryla petrol..
   
 3. Belgin Babar

  Belgin Babar CMNet Üyesi

  yani onu tam bilmiyorum mesafenin nekadar olduğunu şebekeye karıştıysa borulara bulaşmıştır muhtemelen.
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Suya çözücü katılarak şebekenin yıkanması yapılabilir gibi geliyor ama zor ve zahmetli bir iş
  kullanıma kapatmak lazım şebekeyi
   
 5. Belgin Babar

  Belgin Babar CMNet Üyesi

  ne gibi bi çözücü fatih bey?
   
 6. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Bende bu konuda uzman değilim ama Petrol'un BOD ve COD değerleri malum ( Ham petrol içersinde yağ ve organik muhtevasi yönünden) ve en zor temizlenen madde kaldı ki kullanma suyu için söylediklerim. Yani hatırlarsanız daha 1 sene olmadı ama BP nin meksika körfezindeki kaçağı temizlemesi mümkün olmadı.. Sadece yüzeysel olarak süpürdü.. Söz konusu ham petrol bileşenleri dikkate alınırsa suda çözünebilen kısımlarının ayrışması oldukça zordur.. Hani bi laf vardır harcı borcunu öder mi diye :) Gerçi hiç bir şey görmeden yorum yapıyoruz. Depoya mı bulaştı bulaşan miktar nedir.. Şebekeye gittiyse nasıl bir çözücüyle etkin temizleme yapılabilir.. İçme suyu olduğu için problem hassasiyet taşıyor yoksa bi şekilde temizlenir zamanla koku problemi de ortadan kalkardı.. Açıkcası bulduğunuz çözümü de bizimle paylaşırsanız seviniriz
   
 7. Belgin Babar

  Belgin Babar CMNet Üyesi

  valla bende pek çözümünün mümkün olmadığını söyledim tek çare direk içmemek:)
   
 8. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Petrol tankeri kazalarından ötürü meydana gelen kirliliğin giderilmesiyle ilgili özel bakteri kullanan ve özellikle bu alanda hizmet veren firmalar var. en iyi çözümü bence onlar sunabilir. ama benim anlayamadığım ham petrolün içme suyu şebekesine nasıl karıştığı?
   
 9. Belgin Babar

  Belgin Babar CMNet Üyesi

  sayın yara bandı benimde bildiğim kadarıyla tpao kazı esnasında içmesuyu borusunu kırmış ve boru kırılınca içme suyuna karışmış.
   
 10. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Öyle olsa da, koku ve su içerisindeki yağsı maddeler su içinde kendini belli edecektir bir süre. yani kullanma ve temizlik açısından da ne derece uygun olur bilmiyorum.. Tabi bulaşan miktar çok az ise belki benim dediklerimle de karşılaşmayacaksınız ama ben ham petrolun 1 damlasının bile binlerce litre temiz suyu kullanılamaz hale getireceğini okumuştum.. Konu zor ve profesyonel bir çalışma gerektiren bir iş gibi görünüyor.. Kolay Gelsin..
   
 11. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

 12. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  en kesin çözüm biraz maliyetli fakat hattı yenilemek gibi geliyor ;) çözücüler vs ile geçeceğini sanmıyorum...
   
 13. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Acil eylem planları çok güzelmiş. İl çevre ve bakanlığa haber verilmemesi ne kadar güzel bir olay. il sağlık müdürü ile polis gelsin diğer çevre konularında da yardımcı olsun.
   
 14. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  TPAO hakkında cezai işlem yapılmalı kesinlikle, suya karışmasa doğayı kirlettiği belli bile olmayacaktı.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.