Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İçme suyunda sertlik

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında zuhall tarafından paylaşıldı.

 1. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  İçme suyu kalite standartlarında sertlik tanımı var mı arkadaşlar ? Ben 5 Fransız sertliği diye hatırlıyorum ama yanılıyor muyum? Şimdi TS 266 baktım göremedim. bu konuda tecrübekli bir arkadaş açıklama yaparsa sevinirim.
   
 2. Özdemir Ufuk

  Özdemir Ufuk CMNet Üyesi

  Sorunuzun cevabı için aşağıdaki linki tıklayınız.

  İçme sularında sertlik
   
  Kağan bunu beğendi.
 3. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Sertlik izafi bir kavram olduğu için yani sertlik kavramı tad alma duyusuyla birebir ilgili olduğu için belirli bir ibare bulamamanız normaldir. Daha açık söylemek gerekirse, Erzurum, Afyon gibi jibsli yada karstik bölgelerde büyümüş birisi için oradaki sular normaldir. Karadeniz bölgesi gibi bol yağış alan ve karstik araziye sahip olmayan yerlerde büyümüş birisi için ise buradaki sular normaldir ve bu iki kişi aynı sulara sert yada yumuşak diyebilir.

  Şimdi diyeceksiniz ki, sertliği oluşturan nicel kavramlar ( sayısal değerler ) belli peki hiç mi derecelendirme yapamıyoruz. İşte bu kargaşayı en aza indirgemek için belirli tablolar oluşturulmuş. Ufuk arkadaşımızda bir tablo vermiş, bazı kitaplarda konuıyla ilgili değişik tablolar var ama en yaygını yayımlanan tablodur.
   
  Kağan ve zuhall bunu beğendi.
 4. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Ufuk Bey. Benim asıl öğrenmek istediğim mevzuatta herhangi bir sınır değer var mıdır sertlikle ilgili? İnsani tüketim amaçlı sular yönetmeliğine göre yaptırdığımız analizlerde sertlik parametresi yok. Ben daha öncesinde olduğunu hatırlıyorum. Bunları şu yüzden soruyorum. Yeni bir tesis yaptıracağız içme suyu arıtma tesisi yani. Ham su karekteristiğini çıkartacağım sertliği bir parametre olarak alıp almamak konusunda tereddütlüyüm sadece. Çok yumuşak suyun içimi çok zevkli olmuyor biliyorum. Özellikle kış aylarında suyu oda sıcaklığında içince kaygan bir tat veriyor. Sertliği bu anlamda bir parametre olarak alsam herhangi bir sakınca doğurur mu diye merak ediyorum.
   
 5. Özdemir Ufuk

  Özdemir Ufuk CMNet Üyesi

  Arıtma tesisi tasarımı yapacaksanız mutlaka arıtılacak suyun sertlik değerini bilmenizi öneririm. Dediğiniz gibi diğer kirletici parametreler ile birlikte sertlik tayinini de yapmanız sizin için faydalı olur.
   
 6. V.Yıldırım

  V.Yıldırım CMNet Üyesi

  en kötü 17 FR olması istenir .bu sınır değerdir.
   
 7. Nazan Şirin Kande

  Nazan Şirin Kande CMNet Üyesi

  bildiğim kadarı ile İnsani tüketim amaçlı sular yönetmeliğine 75-150
  mg CaCO3/lt olması gerekir ki buda 7,5 -15 fransız sertliği demektir.
   
 8. Samet Kalyoncu

  Samet Kalyoncu CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  Suyun Sertliği ile ilgili sınır değerler mevzuatta nerede geçiyor? ya da bununla ilgili bir standart var mı? paylaşabilir misiniz?
   
 9. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  Suyun sertliği aynı zamanda konvansiyonel arıtmada koagülasyon mekanizması için oldukça önemli. Şayet tasarımda koagülant madde kullanılacaksa yumuşak suda koagülasyon yapmak çok zordur.
  Tat ya da kullanımla alakalı olarak sınırlayıcı faktörleriniz varsa ona uygun proses seçebilirsiniz.
   
  Samet Kalyoncu bunu beğendi.
 10. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  mevzuatlar1m1zda böyle bir s1nrlama yok. ekteki makalede san1r1m arad11n bilgiler var.
   

  Ekli Dosyalar:

  Samet Kalyoncu bunu beğendi.
 11. bayrampolat04

  bayrampolat04 CMNet Üyesi

  Arkadaslar suyun sertlihi olarak gosterilen 6-7 mg ekv/l kac mg CaCO3/l yapiyo acaba??????? Yada soyle diyeyim... 1 mg ekv/l=? kac mg CaCO3/l dir....??????

  Birde suyun bulanikligi BTU mg / l olarak gosterilebilir mi??? Gosterilse bile cevirmeyi nasil yapariz acaba
   
 12. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  @bayrampolat04
  Merhaba,
  Ekte yer alan dosyaları incelemenizi tavsiye ederim.
  WHO tarafından açıklanmış bazı veriler mevcut.
  Bulanıklık birimi olarak ise 1 litre suda 1 mg SiO2 kullanılıyor ve bu bir birim kabul ediliyor.
  Makalelerde detay bulabilirsiniz.
  İyi çalışmalar.
   

  Ekli Dosyalar:

  bayrampolat04 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.