Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Içmesuyu arıtma tesisinden kaynaklanan atıksular

Konu, 'ARŞİV' kısmında zuhall tarafından paylaşıldı.

 1. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,içme suyu arıtma tesisinden çıkan kirli yıkama sularının deşarj edilmesi ile ilgili yönetmeliklerde bir kısıtlama varmı? Normalkoşullarda kanalizasyona veriliyor galiba bu sular.Bizim kanalizasyonumuz evsel atıksu arıtma tesisine bağlı, eğer evsele verirsek bakterilerin ölebileceğini söylemişti firmalar. Sizce bu suyu nasıl bertaraf edebiliriz?Konu ile ilgili tecrübeli arkadaşların yardımına ihtiyacım var.
   
 2. Pelin Soyertaş

  Pelin Soyertaş CMNet Üyesi

  Merhaba,

  İçme suyu arıtımında kullandığınız proses önemli. Kimyasal arıtma yapıyorsanız, flokulant, koagülant ( hızlı karıştırıcı- yavaş karıştırıcı prosesleri) eklemesi yapılıp artılan bir içme suyu arıtma tesisinde oluşan atıksuları biyolojik arıtma sistemine veremezsiniz, oradaki bakteriler ölüm, sistem çöker. Konuyla ilgili olarak arıtma tekniğinizi göz önünde bulundurun diyorum. Sadece ön çökeltim ve kum filtrelerinden geçirilen bir proses varsa direkt verilmesinde sıkıntı olmaz içindeki bakiye klor seviyesi ölçülerek. Oluşan atıksuyun KOI/ BOI oranına bakarak bir tespit yapabilirsiniz.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?