Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iii. kategori atık yağlar

Konu, 'ARŞİV' kısmında bilge tarafından paylaşıldı.

 1. bilge

  bilge CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, öncelikle herkese kolay gelsin. Bi maruzatım olacaktı. Firmamda III. Kategori atık yağlar oluşmaktadır ve bu tehlikeli atık sınıfına giren atık yağların lisansli bir bertaraf tesisine 6 ayda bir gönderilmesi gerekmektedir diyor bakanlık. Fakat bizim firmada yılda ancak 100 lt gibi az bir miktarda çıkıyor atık yağ ve bunun 10-20 tonluk lisanslı araçlarda bertaraf tesisine gönderilmesi bizim için çok maliyetli oluyor. Bu atıkların gönderilmesi gereken bertaraf tesisi İzaydaş ise miktar çok az olduğundan atık yağlarımızı almak için gün dahi vermiyor.

  Yani kendi imkanlarımızla göndersek çok pahalı oluyor, İzaydaş ise gelip almıyor, İşin içinden çıkamıyorum. Ne yapmam gerekiyor arkadaşlar? Lütfen bir fikri yahut bilgisi olan yada böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilirler mi?
  Şimdiden çok çok teşekkür ediyorum. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.
   
 2. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  lisanslı çimeto fabrikaları yakıt olarak kullanıyor dye biliyorum ben.yanlış mıyım?
   
 3. bilge

  bilge CMNet Üyesi

  onlar II. kategori atık yağları alıyorlar. III. Kategori atık yağları sadece İzaydaş alıyor. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
   
 4. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  MErhabalar,

  İzaydaş yokki sadece piyasada bence iyice bir araştırın biz Chimirec avrasyayla sözlesme yaptık hiç atık göndermedik ama izaydasa göre daha ucuz.. Piyasada 3. kategori yağları alan bir çok bertaraf tesisi var. Ekolojik çevre, Chimirec avrasya bir araştırın derim..
   
 5. bilge

  bilge CMNet Üyesi

  3. kategori yağları alan bir çok bertaraf tesisi var derken??o_O Aysun hanm Chimirec avrasyayı bilmiyorum ama ekolojik çevre, çimento fabrikaları falan hepsine sordum ama hiç biri de 3. kategoriyi almıyor. Sadece izaydaş var diye biliyorum. İzmirdeyiz ve Chimirec avrasya alsa dahi burdan lisanslı bir araçla oraya taşıtma falan maliyeti yüksek çıkar. yıllık sadece 100 lt çıkıyor:confused:
  Arkadaşlar yardımcı olun lütfen bakanlığı arıyorum düzgün bir cvp alamıyorum, şu kişiye sorun diyorlar o kişide yerinde yok!
   
 6. bilge

  bilge CMNet Üyesi

  aysun hnm Chimirec avrasyayla görüştüm biraz önce atık yağ almıyoruz dediler!!
   
 7. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Eminmisiniz biz geçen yıl atık kodları da mevcut bu yağlar üzerinden anlaşma yapmışız.. İlginç.. daha öncede yazdığım gibi hiç atık göndermedik ben sözleşmede yapılan anlaşma üzerinden yazdım..

  İyi Çalışmalar.
   
 8. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Chimirec avrasya ile görüştüm. Motor, şanzıman, hidrolik yağları alamıyorlarmış. Kızak, bor, kesme, gres yağı gibi yağları 3. kategori alabiliyorlarmış. Tehlikeli atık kontrol yönetmeliğinde ve atık yonetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelikteki atık kodlarına giren biraz önce bahsettiğim yağları alabiliyorlarmış. Firmanızın sektörünü, atık yağ çıkan yerleri bahsederseniz yerinde gelip inceleme yapıp size yardımcı olabilirler diye düşünüyorum..
   
 9. bilge

  bilge CMNet Üyesi

  aysun hanm, dediğim gibi biraz önce görüştüm ve atık yağ hiç almıyoruz dediler. kategorisinden dahi bahsetmediler, sormadılar da. gerçekten ilginç:kötü:
  tamam teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için. Tekrar arayacağım.
   
 10. bilge

  bilge CMNet Üyesi

  bu arada kimle görüştünüz aysun hnm?
   
 11. Ahmet Başpınar

  Ahmet Başpınar CMNet Üyesi

  Bence, eğer varsa yakınlarda büyük bir işletmenin 3. kategori yağlarıyla beraber göndermenin yollarını arayın derim. Bence en makul ve işletmeyi ve çevreyi optimum şekilde koruyacak yöntem budur. Yıllardır atık yağlarını bekleten fabrikalar biliyorum, denetimlerde ise atık yağlarının çıkmadığını vurgulayıp işi kurtarmaya çalışıyorlar. Az miktarda atık yağları çıkan bu tarz firmaların ufak meblağlarla bu tarz çözümlere gitmesini tavsiye ederim.
   
 12. bilge

  bilge CMNet Üyesi

  Arkadaşlar ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum. En başta da söylediğim gibi bu tür atıklar sadece İZAYDAŞ teknolojisi ile yakılarak bertaraf ediliyor. Konu ile ilgili bir çok kurumla ve bakanlıktan gerek hasan by, gerek volkan by, konuyla alakalı bir çok kişiyle görüştüm. Mevzuat gereği 50 kg ın altındaki bu tür tehlikeli sınıfa giren atıkları lisans aranmaksızın kendi özel aracımızla Lisanlı bir bertaraf tesisine (İZAYDAŞ'a) götürebiliyormuşuz. Hala araştırmaktayım ama çözüm yolu bu gibi görünüyor. PETDER gibi lisanslı firmalar ise sadece motor yağlarını taşıyabiliyorlarmış. Aysun hnm Chimirec avrasya'da alamıyor bilginize.
  Herkese çok teşekkür ediyorum.
  Saygılarımla.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...