• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iki farklı yerde çalışma

Murat Er

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Arkadaşlar, Şuan bir işyerinde tam zamanlı çevre görevlisi olarak çalışmaktayım. Dün görüştüğüm bir osgb, hem şuan ki işime devam edip hem de onlarla birlikte çalışmamı istedi. Anlaşmalı olduğu bir kaç firmayı bana verecek. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Şuan tam zamanlı çalışıyor olmam bunun önünde ki en büyük engel sanırım.

Arkadaşlar konu ile ilgili Bimerden gelen cevap.

Başbakanlık iletişim merkezine yapmış olduğunuz başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumluluğu çerçevesinde incelenmiştir.

Bir işyerinde tam süreli olarak çalışanların başka bir iş sözleşmesi yapması 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine uygun değildir. Bu nedenle tam süreli iş sözleşmesi ile çalışan ve iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip çalışanlar sadece çalıştıkları işyerlerinde tehlike sınıfı uygun olması durumunda görev yapabilirler. Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan iş güvenliği uzmanları ise İş Kanunu hükümlerine göre belirlenen aylık azami çalışma süresi olan 217 saati aşmamak koşulu ile birden çok işyeri ile sözleşme kısmi süreli iş sözleşmesi yapabilirler.

Bilgilerinize rica olunur.

@Murat Er

Burada her iki durumda da bahsettiği iş güvenliği uzmanı değil mi? Ben öyle anladım. Yani çevre görevlisinden bahsetmiyor. Sizin sorunuz ne şekilde idi? Onu da paylaşabilir misiniz?

Arkadaşlar toplamda "180+37" saat olmak üzere çalışılabilir. Bir yere tam zamanlı çalışırken, İsg uzmanı olarak sadece kısmi süreli sözleşme yapılabilir, tam zamanlı çalıştığınız yerden kalan sürelerde. Sigorta açısından ise şöyle bir durum var, birden çok tam zamanlı sigorta yapılabilir yasal bir düzenleme yok.muş.

yılan hikayesi gibi şimdi tam zamanlı çalışansak kendi firmamızdan başkasıyla anlaşalım mı anlaşmayalım mı?

o zaman kendi yerimizde tam zamanlı çalışıyoruz bu 180 saat ediyor, geriye 37 saatlik hakkımız kalıyor bunu da kısmi olarak kullanabiliyoruz doğru mudur?

Herkes bence hangi durum için yazdığını belirtsin bence, çünkü benim burnuma yanık kokusu geliyor...

1. Durum : İSG sertifikalı ve tam zamanlı "Çevre Görevlisi" olarak çalışan bir mühendisin aynı işyerinde İSG uzmanı olarak da çalışabilmesi.

2. Durum : İSG sertifikalı ve tam zamanlı "Çevre Görevlisi" olarak çalışan bir mühendisin farklı bir işyerinde part time İSG uzmanı olarak da çalışabilmesi.

3. Durum : İSG sertifikalı veya sertifikasız, tam zamanlı "Çevre Görevlisi" olarak çalışan bir mühendisin farklı bir işyerinde part time "Çevre Görevlisi" olarak da çalışabilmesi.

4.Durum : İSG sertifikalı ve tam zamanlı "İsg Uzmanı" olarak çalışan bir uzmanın farklı bir işyerinde part time İSG uzmanı olarak da çalışabilmesi.

5. Durum : Pazarda limon satan çocuğun dayanılmaz hafifliği.

1. durum mümkündür, tehlike sınıfı önemli. (Fazlaca sorumluluk almak demek)
2. durum mümkündür, 180+37 durumuna göre kısmi zamanlı isg uzmanı olarak çalışılabilir.
3. durum çevre görevlisi part time çalışamıyor.
4. durum eğer çalıştığınız OSGB ise olmuyor, tam olarak sizden faydalanıyorlar.:)
5. durum :harika:

Peki ya bir çevre görevlisinin başka bir yerde, isg den başka bir işte, tam zamanlı olarak çalışması mümkün mü? Sigorta 60 gün üzerinden yatabilir mi?

Arkadaşlar kafam çok karıştı yardımcı olursanız sevinirim. Ben ig uzmanı olarak 2 fabrikaya bakıyordum. Şimdi asıl fabrikamda çevre görevlisi olarak da çalışacağım. Bu durumda 2. fabrikada iş güvenliği uzmanı olarak devam edemiyorum öyle değil mi. 2 fabrikanın da patronları aynı ancak sgk numarası farklı, şirket ünvanları da farklı. Patronlar aynı olunca her iki tarafa da bakmam bekleniyor da :) Bakanlıktan görüş alamıyorum ilgili birime ulaşamadım, ilgili birim var mı onu da bilmiyorum ya neyse. Sizce durum nedir işin içinden çıkamadım

Her iki fabrikayada İş Güvenliği Uzmanı olarak bakabiliyosunuz . Fakat sadece birine Çevre Görevlisi olarak atabilirsiniz.
Yönetmelik değişti artık çevre görevlileri başka işlerde çalışabiliyor. S

@Murat Gülen

Yani bu durumda 2 farklı işyerinde aynı zamanda ig uzmanı olarak çalışırken bu firmalardan birinde çevre müh. olarak çalışabiliyor muyum. Değişiklik sonrası tek bir işyerinde her iki işi de yapabilirsin olarak yorumluyorlar ama farklı sgk nosu ve ünvanda başka bir firmaya da ig uzmanı olunabilir mi. Oradan da sigorta yapılması gerekiyor çünkü. Bu kafamı karıştırıyor

@Can Doğan

Peki çevre görevlisi tam zamanlı olarak göründüğüm için başka bir firmada isg uzmanı olmak sorun olmaz mı

yeni yönetmelikle engel ortadan kalktı. Tam zamanlı çevre görevlisi olduğunda 180 saat kullanmış oluyorsun. +37 saati baz alarak birden fazla firmaya isg uzmanı olarak bakabilirsin. Sıkıntı kalmadı artık.

@Gözde Yaşar