• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iki tesise tek çevre görevlisi

diienayzed

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar herkese merhaba

İki adet tesisimiz var birisinin faliyeti üretim sadece izin için başvuracağız öteki firma ise farklı adreste ambalaj geri dönüşümü ve tat lisansı almak istiyoruz.

Ana firmadaki çevre görevlisi her iki tesisede bakabilir izin lisans işlemlerini sistemden halledebilir mi?

yoksa ayrı adresteki tesis için ikinci bir çevre görevlisine ihtiyaç var mıdır?
Lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum

İki tesis için de ayrı ayrı çevre görevlisi olarak kendini kayıt ederse bakabilir tabii..;)

@Gülay Kudret Birdal
Burada önemli olan tesis kaydı değil mi Gülay Hanım?
Yani Çevre Bilgi sisteminde iki tesis görünüyorsa, ikisine de kendi bakamaz mı?

@Gül CAN
mümkün değil TAT da çalışan çevre görevlisi GDT için bile başvuru da bulunamıyor, tecrübeyle sabittir.

@Gülay Kudret Birdal
Hımmm, Teşekkürler Gülay Hanım, sizi dinleyelim o zaman , madem tecrübe etmişsiniz :)

@Gül CAN
Bizi il müdürlüğü çevirdi olmaz dedi hiç çbs de şansımı denemedim bu nedenle, çbs ye kayıt yapılıyorsa bilemiyorum ama lisans işlerini yürütemiyormuş tek mühendis sanırım çbs de de kaydı olmuyordur o_O

@, post: 62499, member: 2684
TAT için çevre görevlisi zorunluluğu var GDT için yoksa danışman firmayla anlaşıyor olabilirler ama büyük ihtimal GDT de çevre görevlisi zorunludur.

@Gülay Kudret Birdal
Hem TAT hem GDT olan bir tesisin çevre görevlisiyim, bünyesinde çevre mühendisi bulunduruyor ancak danışman firma olarak bizden destek alıyorlar ;)

@Gül CAN
lisans işlerini sizin aracılığınızla halletmişlerdir diye düşünüyorum, buralarda yeni bir moda var çevre görevlisi belgesi kiralıyorlar 2. mühendis yada danışman yerine sizin firmanız akıllılık etmiş tek mühendise yüklemek insafsızlık çünkü

@Gülay Kudret Birdal
Evet, bünyesindeki mühendis, üretimden ve kendi tesis içindeki işlerden sorumlu, ben ise lisans işlemlerini çevre görevlisi olarak yürütüyorum ;)

@Gül CAN
tesise gelen ceza vs. işlemlerde çevre görevlisi de etkilenecek diye bir durum vardı bu durumda tesisin kayıtlı mühendisi mi sorumlu olacak yoksa tesis içindeki sorumlu mühendis mi merakımı uyandırdı bilginiz var mı?

@Gülay Kudret Birdal
Eğer çevre ile ilgili bir ceza yenirse Çevre Görevlisi sorumlu oluyor. Tabii ki gerekli önerilerde bulunduysanız ( aylık raporlarda, iç tetkiklerde, bilgilendirme raporlarında vs.) sorumluluk tesis yetkilisine aittir. Örneğin, bahsi geçen tesis tehlikeli ambalajları da ayırmak yerine araya karıştırıyor ve geri kazanıyor, bunları aylık raporumda belirtiyorum: Ya tehlikeli atık geri kazanımı lisansı alınmalı ya da tehlikeli atıklar diğer atık türleriyle karıştırılmamalıdır diye ;)

@Gül CAN
tesisin kayıtlı çevre görevlisi danışman firmadansa tesiste çalışan mühendis müdür sıfatıysa sorumluluk bu durumda ondan çıkmaz mı?

Eğer vergi numaraları aynı ve firmanın alt şubesi olarak iş görüyorsa, çevre yönetim birimi kurarak her ikisinide bakabilirler diye biliyorum.

@CMNet Okuru
Kamu hukuku denen bir dava türü var, yani mahkemelik bile olabilirsiniz, Bizim bir çevre görevlimiz mahkemelik, hala da devam ediyor. Hapis cezasına kadar varıyor iş, aslını isterseniz epey ciddi durumlar..:krktm:

@Gülay Kudret Birdal
Sorumluluk ortaktır tabii ki de, yani şöyle tesis bir çevre kirliliğine sebep oluyorsa ve çevre görevlisi tarafından hiç uyarılmamışsa çevre görevlisinin de başı ağrıyabilir..Patronumuz çevre eğitimlerini kapsamlı tutun ve her şeyi güzelce açıklayın, yarın bugün bir durum olursa ben eğitim verdim der ve notları gösterirsiniz, sorumluluktan kurtulursunuz demişti ;)