• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ikinci bir yerde calisma

diienayzed

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaslar merhaba

Cevre gorevlisi olarak bi yerde tam zamanli calisirken bir osgbde is guvenligi uzmani olarak hizmet verebilir miyim ?

çevre görevlisi olarak tam zamanlı çalışılıyorsa mesai saatlerinde OSGB de çalışılabilir.

ikisinin çakışmaması gerekir.

@hepaistos Şimdi hem olabilir demişsiniz hem olamaz yanlış mı anladım lütfen düzeltin beni

şimdi ben bir fabrikada tam zamanlı çevre görevlisi olarak çalışıyorum. osgb ilede isg uzmanı olarak çalışabilir miyim ? oradan da sigortalı görünmem sorun olur mu? diyelim ki iş veren tam zamanlı gözüksemde çevre danışmanlık gibi aya 4-5 yada hafta 2-3 gelmemi kabul etti ?

bende bakanlığa usulen sorudum iki yerde tam zamanlı aynı anda çalışılamaz diyor sigortasıda yatmaz diyor. birisi partime olacak mesai dışı saatlerde olacak.

Ama işin gerçeği bunu ne çsgb takip eder nede çşb çoğu kişide aynı durumda herkesin iki yerdende yatıyor Allahtan kurumlar denetimlerinde o kdar detaya inmiyor.

usul bu gerçek bu kararını sen ver.

2012 yılında isg uzmanı olduğumda bu konu ile ilgili olarak hem çevre bakanlığına hemde çsgb dilekçe yazıp sormuştum. tam zamanlı olarak danışmanlık firmasında çalışıyorum, ek olarakta iş güvenliği uzmanlığı yapabilir miyim diye, çevre danışmanlıkta tam zamanlı çalışıyorsanız aylık çalışma saatinizden kalanı kadar iş güvenliğini de yapmanızda sakınca yoktur diye cevap almıştım. haftalık çalışma süreniz 45 saat. yılda en fazla 270 fazla mesai yapabiliyorsunuz. ona göre haftalık olarak ek mesainizi hesaplayıp, o kadar saat ek iş yapılabiliyor.

@Emine Erdem
arkadaşımın söylediğine ek olarak, bir kişinin sigortası toplam 6500 TL üst limite kadar farklı birkaç şirketten yatırılabilir. hafta içi 5 gün çevre görevliliği cumartesi günleri de isg uzmanlığı yapan tanıdıklarım var.

iyi diyorsunuz hoş diyorsunuz da çalıştığınız firma buna izin verecek mi peki? çoğu iş veren çalışanının ikinci bir iş yapmasını istemiyor. bu konu ile de ilgili düşünceniz nedir?

Etrafımda çok duyuyorum birden fazla yerde çalışan kişiler nasıl oluyor bilgim yok. bende hem lpg hemde iş güvenliği uzmanlıgı belgesi almayı düşüyordum. Zaten çalışıyorum danışmanlık firmasında belgeleri alıp ikinci bir işte işletemem diye vazgeçenlerdenim. bilgisi olan varsa yardım ederse hepimiz aydınlanırız. Malum tek işte geçim zor:(((

Arkadaşlar 5510 sayılı yasanın 82. maddesine göre olur. 82. maddenin 4. paragrafı der ki ;

Sigortalıların bu Kanunun 53 üncü maddesine göre belirlenen aynı sigortalılık haline tâbi olacak şekilde birden fazla
işte çalışması nedeniyle Kuruma ödenen primler toplamı, bu sigortalılık hali için belirlenen prime esas kazanç üst sınırı
üzerinden hesaplanacak miktarı aşarsa, aşan kısmın tamamı, sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini takip eden ay
içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödenir. Geri verilen primler için ayrıca gecikme cezası ve gecikme zammı ile
faiz ödenmez.

Ayrıca aşağıdaki bağlantıda bu konuyla ilgili güzel
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

İyi çalışmalar.

ben şuanda danışmanlık firmasında tam zamanlı olarak çalışıyorum, bunun yanında lpg istasyonunda sorumlu müdürlük yapıyorum. ikiside sgk yı 30 gün yatırıyor. bazı lpg istasyonları haftada 1 gün geliyorsunuz deyip 4-5 gün sgk yatırıyorlarmış ancak ben onu kabul etmedim. neden dersenizde; hafta bir istasyona gidip kontrol yapıyorum ancak tesiste birşey olduğunda ben orada ayın 30 günü sorumluyum.

arkadaşlar merhaba;
ben şuanda fabrikada çevre mühendisi olarak tam zamanlı çalışıyorum fakat çevre görevlisi belgemi kullanmıyorum. izin lisans yönetmeliğine göre ek-2 listesinde bulunan birfirma danışmanlık hizmeti almak yerine benim bu belgemi kullanmak istiyor bu durumu gerçekleştirmek mümkün mü