Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İklim değişikliğine çözüm bulundu mu?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  co2.jpg

  Araştırmacılar iklim değişikliğine neden olan karbondioksit salınımına ilginç bir çözüm getirmeyi hedefliyorlar... Karbondioksitten elektrik elde etmeyi amaçlıyorlar... Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı’nda görevli araştırmacılar son günlerde ilginç bir proje üzerinde çalışıyorlar... İklim değişikliğine neden olan karbondioksit kirliliğinden enerji elde etmeyi hedefliyorlar... Bu konudaki araştırmalarını genişletebilmek için 5 milyon Amerikan doları destek aldılar. Eğer başarılı olabilirlerse normal koşullarda atmosfere bırakılan karbondioksiti toprağın derinliklerinde depolayacaklar... Bu derinliklerde sıcaklık yaklaşık 125 derece. Buradaki sıcaklıkla karbondioksit türbinlere aktarılacak. Bu türbinler de karbondioksiti enerjiye dönüştürecek...

  Bu sayede hem iklim değişikliğine neden olan karbondioksit azalacak hem de enerji elde edilebilecek...

  Yeşil Haber
   
 2. Ceyda Kazancioglu

  Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

  çok güzel bir haber lakin toprağın derinliklerine dair bilinenler ne kadar fazla ve toprak cansız değil. toprak ta her daim döngüsü olan bir canlı bundan dolayıdır ki tamam bi 100 sene CO2 den kurtulduk deyip sonraki 100 senede de topraktaki kirliliği önlemek için uğraşmayalım. bu sadece kişisel görüşüm.
   
 3. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Bende İklim değişikliliğini ve çevre kirliliğini engellemeye bir çözüm buldum. çevreyi ve doğayı en çok kirleten canlıyı ortadan kaldırmak :D:D sizce hangi Canlı bu ??? :D:D:D
   
 4. Ceyda Kazancioglu

  Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

  bence inekler... biliyorsunuz ki metan gazı salgılıyorlar ve bu co2 den daha tehlikeli...düşünsenize milyonlarca inak var dünyada.. :D
   
 5. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  odtü lü müsünüz???:))))
   
 6. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

 7. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  genelde odtü lüler bu çözümü gündeme getirirler de::))dedim yanı vaka yla yine mi karşı karşıyayız.
   
 8. Ceyda Kazancioglu

  Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

  ben esprisine yazdım bu "inek" mantığıyla dalga geçme amaçlıydı.. :) ama hala şüphelerimiz var tabi :D :D :D
   
 9. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

 10. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden böyle bir yazı gelmiştir: Çevre Bakanlığı ile yaptığım görüşmeye göre bütün firmaların sektörlerine göre veri ihtiyaç tablolarını doldurup göndermesi gerekiyormuş,
  Bilginize...


  Türkiye Sektör Meclisleri Saygıdeğer Üyeleri,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen ekli yazıda; İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu’nun son toplantısında; yine ekte yer alan karar tutanağına atıfta bulunularak sera gazı emisyon projeksiyonlarının, sektörel azaltım potansiyellerinin ve maliyet analizlerinin tespit edilmesi amacıyla “Türkiye’nin İklim Değişikliği Ulusal Bildirimlerinin Hazırlanması Projesi” çalışmalarına başlanmasının karara bağlandığı bildirilmektedir.


  Yazıda devamla, Proje kapsamında yapılacak çalışmaların uluslararası iklim müzakereleri kapsamında ülkemizin menfaatleri açısından önem arz ettiği ayrıca vurgulanmış olup, sera gazı emisyon projeksiyonlarının ülkemiz koşullarını yansıtmasının ve gerçekçi olmasının ancak doğru ve güvenilir verilerin temin edilebilmesiyle mümkün olacağı da tekrar hatırlatılmıştır.


  Bu kapsamda aşağıdaki linkte yer alan uygun tabloların Sektör görüşü oluşturulacak şekilde doldurulup Birliğimize iletilmesi gerekmektedir.

  Firma bazında aktarılacak veriler Meclis Danışmanları, Birliğimiz uzmanları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkileri nezdinde yapılacak analizler kapsamında Sektör bazında derlenerek Bakanlığa iletileceği için söz konusu çalışmanın en geç 23 Temmuz 2014 tarihine kadar Birliğimize email yolluyla iletilmesini diler, saygılarımı sunarım.


  http://www.csb.gov.tr/projeler/iklim/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=17967
   

  Ekli Dosyalar:

 11. nahidefeyza

  nahidefeyza CMNet Üyesi

  Merhabalar, Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim bitirme ödevi olarak 'İklim değişikliğinin bölgesel ve sektörel etkileri' konusunu aldım bakanlığında gelecekte tamamlamak istediği çalışma olduğunu biliyorum. bu konuda önerebileceğiniz kaynak ve bilgilere ihtiyacım var.Teşekkürler.