• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İklim değişikliğine çözüm bulundu mu?

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.456
Beğeniler
3.308
Şehir
Astana
#1
co2.jpg

Araştırmacılar iklim değişikliğine neden olan karbondioksit salınımına ilginç bir çözüm getirmeyi hedefliyorlar... Karbondioksitten elektrik elde etmeyi amaçlıyorlar... Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı’nda görevli araştırmacılar son günlerde ilginç bir proje üzerinde çalışıyorlar... İklim değişikliğine neden olan karbondioksit kirliliğinden enerji elde etmeyi hedefliyorlar... Bu konudaki araştırmalarını genişletebilmek için 5 milyon Amerikan doları destek aldılar. Eğer başarılı olabilirlerse normal koşullarda atmosfere bırakılan karbondioksiti toprağın derinliklerinde depolayacaklar... Bu derinliklerde sıcaklık yaklaşık 125 derece. Buradaki sıcaklıkla karbondioksit türbinlere aktarılacak. Bu türbinler de karbondioksiti enerjiye dönüştürecek...

Bu sayede hem iklim değişikliğine neden olan karbondioksit azalacak hem de enerji elde edilebilecek...

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
 
Kayıt
5 Mayıs 2011
Mesajlar
103
Beğeniler
23
Şehir
Amasya
#2
çok güzel bir haber lakin toprağın derinliklerine dair bilinenler ne kadar fazla ve toprak cansız değil. toprak ta her daim döngüsü olan bir canlı bundan dolayıdır ki tamam bi 100 sene CO2 den kurtulduk deyip sonraki 100 senede de topraktaki kirliliği önlemek için uğraşmayalım. bu sadece kişisel görüşüm.
 
Kayıt
16 Mart 2011
Mesajlar
212
Beğeniler
47
#3
Bende İklim değişikliliğini ve çevre kirliliğini engellemeye bir çözüm buldum. çevreyi ve doğayı en çok kirleten canlıyı ortadan kaldırmak :D:D sizce hangi Canlı bu ??? :D:D:D
 
Kayıt
20 Ekim 2012
Mesajlar
108
Beğeniler
47
Şehir
Bursa
#10
Arkadaşlar,
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden böyle bir yazı gelmiştir: Çevre Bakanlığı ile yaptığım görüşmeye göre bütün firmaların sektörlerine göre veri ihtiyaç tablolarını doldurup göndermesi gerekiyormuş,
Bilginize...


Türkiye Sektör Meclisleri Saygıdeğer Üyeleri,Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen ekli yazıda; İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu’nun son toplantısında; yine ekte yer alan karar tutanağına atıfta bulunularak sera gazı emisyon projeksiyonlarının, sektörel azaltım potansiyellerinin ve maliyet analizlerinin tespit edilmesi amacıyla “Türkiye’nin İklim Değişikliği Ulusal Bildirimlerinin Hazırlanması Projesi” çalışmalarına başlanmasının karara bağlandığı bildirilmektedir.


Yazıda devamla, Proje kapsamında yapılacak çalışmaların uluslararası iklim müzakereleri kapsamında ülkemizin menfaatleri açısından önem arz ettiği ayrıca vurgulanmış olup, sera gazı emisyon projeksiyonlarının ülkemiz koşullarını yansıtmasının ve gerçekçi olmasının ancak doğru ve güvenilir verilerin temin edilebilmesiyle mümkün olacağı da tekrar hatırlatılmıştır.


Bu kapsamda aşağıdaki linkte yer alan uygun tabloların Sektör görüşü oluşturulacak şekilde doldurulup Birliğimize iletilmesi gerekmektedir.

Firma bazında aktarılacak veriler Meclis Danışmanları, Birliğimiz uzmanları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkileri nezdinde yapılacak analizler kapsamında Sektör bazında derlenerek Bakanlığa iletileceği için söz konusu çalışmanın en geç 23 Temmuz 2014 tarihine kadar Birliğimize email yolluyla iletilmesini diler, saygılarımı sunarım.


Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
 

Dosyalar

nahidefeyza

CMNet Üyesi
Kayıt
26 Mayıs 2012
Mesajlar
7
Beğeniler
6
Şehir
Ankara
#11
Merhabalar, Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim bitirme ödevi olarak 'İklim değişikliğinin bölgesel ve sektörel etkileri' konusunu aldım bakanlığında gelecekte tamamlamak istediği çalışma olduğunu biliyorum. bu konuda önerebileceğiniz kaynak ve bilgilere ihtiyacım var.Teşekkürler.