• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ileri arıtım

es987

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
unv
Arkadaşlar acil olarak bu sorunun çözümüne ihtiyacım var, yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Metal kaplama endüstrisinden çıkan atıksuyun debisi 40000 m3/gün olup 247 mg/L NaCN içermektedir.
Klorlama ile CN- CO2 ve N'a yükseltgenecektir.
Gerekli Cl2 ve NaOH miktarı nedir?

2 NaCN + 5 Cl2 + 12 NaOH = N2 + 2 Na2CO3 + 10 NaCl + 6 H2O
2 NaCN + Cl2 + -0 NaOH = 2 CN + 0 CO2 + -0 H2O + 2 NaCl

iki reaksiyon buldum ama senin istediğin ürünler yok. reaksiyon denklemini biliyosan daha kolay yardımcı olunabilir.

Debi aralığı mı ? bu ilgili kuruluşun kapasitesine göre değişir. Günde çıktı olarak ürettiği ürün miktarına , kullandığı prosese göre değişkenlik gösterir. Debi olayı şudur diye bir kavram sadece evsel atıksularda kişi bazlı öngörülür. Endüstriyel atıksularda daha çok kirlilik parametleri öngörülebilir. Bakın ögörülebilir diyorum çünkü hiçbir kaynak bu konularda kesinlik demez . En kesin çözüm analizdir ve kuruluşun debi ölçümünün yapılmasıdır.

Teşekkürler. Bir dersimizin finalinde belli aralıklardan kabul yaparak kimyasal miktarlarını hesaplamamız istendi o yüzden bilemedik.