Ileri arıtım

Hüseyin Akburu

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
10 Şubat 2011
Mesajlar
22
Beğeniler
1
#1
Arkadaşlar İleri Arıtım bilgi belgelerimizi burada toparlarsak çok iyi olacak, gelecekte üzerine çokça düşülecek bir konu, biz şimdiden başlayalım derim :)
 

Seda Güney

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
15 Haziran 2009
Mesajlar
181
Beğeniler
355
Şehir
Bursa
#2
tam benim master ders ödevim :D bitirince tabi güzel bir ödev olursa paylaşabilirim :)))
 

Yasin Aslan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
21 Aralık 2008
Mesajlar
335
Beğeniler
51
#3
İleri arıtma yöntemleri, klasik arıtma yöntemlerinin yetersiz kaldığı veya deşarj parametrelerinin, istenen deşarj limitlerine ulaşamadığı sular için kullanılmaktadır. Aynı zamanda arıtılan atıksuyun tekrar kullanılabilmesi için gereken yöntemler de ileri arıtma yöntemleridir. İleri Arıtım yöntemlerinden bazıları aşağıdaki şekildedir;

İLERİ ARITMA PROSESLERİ
Dezenfeksiyon: Arıtma tesisinin çıkış suyunun alıcı ortama verilmeden önce, suda bulunan bakteri ve virüslerin çeşitli yöntemlerle bertaraf edilmesi işlemidir.
Azot Giderme: Atıksuyun içerdiği amonyum iyonları azot bakterileri yardımıyla nitrifikasyon kademesinde önce nitrite ve sonrada nitrata dönüştürülür. Daha sonra denitrifikasyon kademesinde anoksik şartlar altında azot gazı halinde sudan uzaklaştırılır.
Fosfor Giderme: Fosfor bileşiklerini gidermek için kimyasal ve biyolojik metotlar ayrı ayrı veya birlikte kullanılır. Kimyasal arıtmada kimyasal maddeler kullanılarak yüksek pH değerinde fosfor, fosfat tuzları halinde çöktürülür. Biyolojik metotlarla fosfor arıtımı, biyolojik arıtma sırasında fosfatın mikroorganizmalarca alınması ile sağlanır.
Filtrasyon: Biyolojik ve kimyasal arıtma işlemlerinde yeterince giderilemeyen askıda katı maddelerin ve kollidlerin tutulması amacıyla uygulanır.
Adsorbsiyon: Suda çözünmüş maddelerin elverişli bir ara yüzeyde toplanması işlemidir.
İyon Değiştirme: Endüstriyel atık su arıtımında kullanılan atık su bünyesinde istenmeyen anyon ve katyonların uygun bir anyon ve katyon tipi iyon değiştirici kolonda tutulması işlemidir.
Ters Osmoz: Atıksuyun yeniden kullanılabilmesini sağlamak amacıyla, genellikle endüstriyel atık su arıtımında kullanılan çözünmüş inorganik ve organik maddelerin sudan uzaklaştırılması yada geri kazanılması amacıyla yüksek basınç uygulanan bir sistemdir.
Ultrafiltrasyon: Yarı geçirgen membranların kullanıldığı ters osmoz işlemine benzeyen basınçlı membran filtrasyon metodudur. Bu yöntemde yağ/su emülsiyonu içerisinde disperse olan yağ damlacıkları ince bir membran yardımı ile filtre edilerek su fazından ayrılır. Ultrafiltrasyondan önce arıtılması düşünülen emülsiyonun bir ön arıtma işlemine tutulmasında fayda vardır. Bu işlem emülsiyon kırma maddeleri ile gerçekleştirilir ve yağ su fazı ayrılır.
 

Yukarı Alt