• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İnşaat mühendisliğinde yüksek lisans

• Konuyu başlatan Silinen üye 9617
  • Başlangıç tarihi
S

Silinen üye 9617

Arkadaşlar Merhaba,

Ben inşaat alanında yüksek yapmak istiyorum.Mesela itü nün inşaatla ilgili yüksek lisans bölümlerine çevre mühendisi kabul edilmiyor...Hangi üniversiteler kabul ediyor?? çok farklı alanlarda yüksek lisans yapanlar vr bu alanda da oluyordur heralde..Birde farklı bi alanda yüksek yapınca o alanda da lisansınız varmış gibi mi muamele görüyosunuzz...??
Yardımcı olursanız çok sevinirm,,kafa karışıklığım sona erer...:)

@Sena Çetinkaya

e o zaman süper bişey bu :)

@Sena Çetinkaya

ağustosta mı başlayacakmış başvuruları, ales yds de istemiyor mu

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@Sena Çetinkaya @Tuğba Çivioğlu incelediyseniz sitede görmüşsünüzdür bunlar inşaat mühendisliği tezli yüksek lisans sonuçları.Yani göründüğü üzere hiç bir şart yok değil tabi yinede başvurmakta yarar var.aynı üniversitenin çevre mühendisliğinde yüksek lisansına girmesi daha rahat.50 inin altı başarısız sayılmış orda.

Arkadaslar simdi diyelim yuksek lisansimizi insaatta yada kimya muh bolumunde yaptik; unvanimiz ne olur? Bide en cok merak ettigim yuksek lisans bittikten sonra diploma mi veriyorlar? İmza yetkimiz oluyor mu?

Konu biraz eski ama şunu sormak istiyorum inşaat mühendisliğinde yüksek yapınca inşaat mühendisi gibi çalışma olanağımız var mı örneğin şantiye şefliği yapı denetim gibi cevaplarsanız çok sevinirim

Arkadaşlar merhaba, ben çevre mühendisi 3. Sınıf öğrencisiyim. İnşatt mühendisliğine yüksek lisans yapmak istiyorum. Ben de aynı soruyu soracagim cunku cevabi bulamadim program bittiginde bir inşaat mühendisi ile aynı imza yetkisine sahip oluyor muyum?

Olamıyosun kardeşim benimde inşaata olan ilgimden dolayı böyle bir düşüncem olmuştu ancak bunu öğrendiğimde kendi alanımızda lisansüstü eğitime başladım. İnşaat Mühendisliği Lisans mezunlarının imza yetkisine sahip olamıyorsun. İnşaat Mühendisliğinde yüksek lisans yapman sana iki şekilde fayda salayabilir; doktora eğitimini de aynı alanda yapıp akademik hayata devam edebilirsin veya özel sektörde bu almış olduğun eğitim işe alımda tercih sebebi olabilir.

Konu biraz eski ama bu durumu bizzat deneyimlediğim için birşeyler yazma gereği duydum. Lisans bölümüm Çevre Mühendisliği, yüksek lisans bölümüm İnşaat Müh. (Hidrolik ). Öncelikle lisans ve yüksek lisans alanı aynı mühendislik alanı olursa yüksek mühendis denilebilir. Yani bu durumda ben ne Çevre Yüksek Mühendisiyim ne de İnşaat Yüksek Mühendisi. Durumumu açıklayan unvan bilim uzmanı. Ancak herhangi bir bölümden master yapan arkadaşlarım var mesela isg gibi, unvanlarına yüksek mühendis yazıyorlar. Yanlış. Gel gelelim 2006 dan sonra 'yüksek mühendis' diye bir unvan zaten resmi olarak kaldırıldı diye biliyorum. Böyle bir mesleki unvanı yok, lisans ne ise o. Yüksek lisans bölümü uzmanlık alanı olarak parantez içinde yazar. Çevre müh üzerine inşaat okumanın avantajı ne derseniz çalışmak istediğiniz alana göre değişir. Ben ortak alan olduğu için masterı hidrolikten yaptım. Doktorayı da hidrolikten yapıyorum. İnşaat mühendisleri zaten yapı veya mekanik ister, hidroliği pek sevmezler. Diğer anabilim dallarına göre biraz daha teorik olduğu için sanırım. Doktora bitince de unvan zaten Dr. oluyor hangi bölümden olursa olsun.

Anonim (0fc5)Üstad Merhaba,

Ben de İnşaat Mühendisliği Geoteknik Anabilim Dalında yüksek lisans yapıyorum ve tezi teslim ettim hayırlısıyla hocadan haber bekliyorum. Ben bir sene İngilizce hazırlık okudum ve bu bölümün bana çok avantajı oldu. Yüksek mühendis unvanı konusuna gelecek olursak; ben de bir ara başka bölümden yüksek lisans yapınca yüksek mühendis unvanı alınamadığını duymuştum. Şimdi ki durum nedir bilemiyorum ama eğer öyle bir durum varsa bence yanlış olur. Bir de en önemlisi yüksek lisans bitince kişinin hayallerini gerçekleştirmesi ve başarılı olmadı kadar mutlu bir durum yoktur. İnsanlar hayallerinin peşinde koşmalı ve mutluluk duyacağı şeyleri yapmalı.
Erdal Tosun'un güzel sözleriyle bitirmek iyi olur:

"Ne yani büyük adam olamadıysak hayallerimizi satmadık ya"

Size ve tüm arkadaşlara başarılar. Allah herkesin yolunu açık etsin. 😊🙂