• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İnternette ikinci el kültürü

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Ekli dosyayı görüntüle 11671

İkinci el mi yoksa yeni mi? Çağımızda tüketim alışkanlıkları gittikçe değişiyor. İnternetten ürün alım ve satımı giderek yayılırken, yürütülen bir proje ikinci el ürünlerin çevreye katkısını değerlendiriyor.
Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle:

Günümüzde bit pazarları artık internet ortamına taşındı. Tüketiciler "Ebay" gibi alışveriş siteleri üzerinden ikinci el ürünlere daha az zaman ve para harcayarak kolaylıkla ulaşabiliyor. İkinci el ürünler sayesinde ayrıca enerji ve hammadde tasarrufu da sağlanıyor. Böylece kullanılmış eşya alıp satarak çevreye katkıda bulunuluyor. Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın girişimiyle gerçekleştirilen “İnternette İkinci El Kültürü" projesi sayesinde ikinci el pazarının çevreye katkısı araştırıldı.

Sıradan bir çamaşır makinesini yaklaşık on dokuz yıl kullanmak mümkün. Ancak “İnternette İkinci El Kültürü" adlı araştırmayı yürüten uzmanlar, böyle bir makinenin ikinci el alınmasını pek önermiyor. Çünkü yeni modeller, elektrik ve su tasarruf sağlama özellikleriyle çok daha çevreci.
Frankfurt Üniversitesi’ne bağlı Gelecek Araştırmaları ve Teknik Değerlendirme Enstitüsü ile Borderstep Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında yaklaşık 6 bin 700 Ebay kullanıcısına tüketim alışkanlıkları soruldu. Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın talebi üzerine gerçekleştirilen araştırmadan elde edilen sonuçlar çarpıcı.

Ev araç ve gereçleri, internet sitesi Ebay’de satılan ikinci el ürünlerin beşte birini oluşturuyor. Projeyi yürüten araştırmacılar, ikinci el kıyafetin yanı sıra mobilya, elektronik aletler ve spor malzemelerinin çevreye katkı sağladığını tespit etti. Uzmanlara göre bu önemli, zira tip ürünleri ikinci el olarak tercih etmek enerji ve hammadde tasarrufu sağlıyor.

Öte yandan, tüketiciler ve satıcıların kullanılmış ürünlere ilgi duymasının nedenleri farklı. Çevreye katkı, maalesef ikinci sırada. İnternet üzerinden hem ürün alan ve hem de satanların amacı daha ziyade evde biraz yer açmak ya da biraz da para kazanmak.

İnternetteki bit pazarlarının bir diğer avantajı da piyasada zor bulunan yedek parçalara ulaşma imkanı sağlaması. Jeofizik araştırmalarla ilgili küçük şirketi olan Georg Krummel, “Yaklaşık 20 yıldır satışta olan birşey bu. Bu alet daha önce doğrudan bilgisayara bağlıydı ve bu mini bilgisayar olmadan çalışmıyordu. Bunu önce bir dükkandan almayı denedik. Tabii ki güldü ve böyle parçaları artık tedarik edemeyeceğini söyledi" diyerek, yedek parçaları internet üzerinden bulamadığı takdirde, yeni bir cihaz almak zorunda kalabileceğini belirtti.

Araştırmacılar, kimi tüketicilerin ucuza almaktansa kaliteye öncelik verdiğini ve daha sonra satabilmek üzere cihazları özenli kullandıklarını ifade diyor. Ancak bu olumlu tarafının yanı sıra, defalarca paketlenen ve posta yoluyla gönderilen ikinci el ürünler bu yönüyle ise çevreye zararlı. Bu nedenle satıcıların ambalaj kartonlarını birden fazla kullanmaları, plastik ambalajlar yerine mukavva olanları tercih etmeleri ve paketleri bağlamaları öneriliyor. Ayrıca birçok satıcı çevre dostu bir gönderim ve çevreye katkı için sembolik bir yardım parası ödemeye hazır.