• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İş Akım ve Proses Özeti

Orhan Kaan Türk

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar , elinde herhangi bir fabrikanın bakanlığın belirttiği taslağa göre olan İŞ AKIM ve PROSES özeti bulunan meslektaşım varsa bir örnek yollayabilirse sevinirim.Yardımcı olabilecek meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.
( NOT: Fabrika ismini adresini vb. özel bilgileri silerek yollamanızda bir sakınca yoktur ).
Uyarı : ( Etiklikten bilmemneden bahsedecek biri olursa sakın yorum yazmasın boşa kalabalık yapmasın , yardımcı olacaklar yazsın sadece ).

ARKADAŞLAR BENIM BIR TANE LPG DEPOLAMA TESİSİ VAR ELİNİZDE DEPOLAM ATESİSİNE AİT İŞ AKIM-PROSES ÖZETİ ÖRNEĞİ VAR MI..

Merhaba,

2 nolu başlık için "Bu kısımda işletmenin faaliyet gösterdiği alan veya alanlara ilişkin sektörel bilgiler, eğer geri kazanım faaliyeti varsa, bu faaliyete ilişkin sektörün önemi gibi hususlara değinilmelidir." gibi bir açıklama bulunuyor. Sektörel bilgiden kasdedilen nedir? veya yaptığınız çalışmalarda nelere değindiniz?

@Gülfem Polat
gülfen hanım gizlilikten bahsediyorsunuz ama bakanlık sistemi bütün firmaların bilgilerini ele verecek şekilde yapılmış. Örneğin abc firmasının isiteme yüklediği her örneği veya bakanlıktan alıdıg yazılar izinler tesis yetkilileri gibi bütün işlemleri gösteren bir bakanlık varken ne özelinden bahsediyorsunuz.

kendiniz söylüyorsunuz. Bakanlık görüyor. ama ben firmamın üretimini size açıklamak zorunda değilim ya da akış şemamı ya da atıklarımla ilgili bilgileri. Ama bakanlıkla paylaşmak zorundayım. Aradaki FARK bu.

paylaşımların kimseye zararı olacağını düşünmüyorum. bütün çevre mühendisleri birbirine destek olmalı bence. biraz kural iyidir ama kuraldan çok kuralcı olmamak lazım ;) saygılar

siz firmalarla sözleşme yaparken gizlilik ibaresi koyuyorsunuz. bu ne demektir? Bilgileri 3.şahıslarla paylaşmayacağım demektir.
Kimse kusura bakmasın hazırcılığa tahammülüm yok. Ben size hazır iş akım vereceğim siz 2-3 düzenleme yapıp kullanacaksınız. Eee benim emeğim ne olacak?

İş akımla ilgili takılan noktalar sorulur biliyorsak cevaplarız ama kimseye de buyur bu iş akış tepe tepe kullan demem.

Saygılar.

sanırım arkadaşlar müh.fak. mezunu..iş akım şemalarının yapılamayacak kadar zor, karmaşık birşey olmaması lazım...ancak iş akım şemaları proses özetlerinin gizliliği nerdedir onu da anlamış değilim.şirketinizin tabelasına bakılsa zaten iş akışınız ortaya çıkar atıklarda çıkar hatta orda çalışan personel tanımı da...paylaşım ve yardımlaşma sitesindeyiz; herhangibirimiz bazen birtakım bilgi/belgeleri ister bazen de paylaşır.paylaşım yapmak istemeyen meslektaşlara da saygı duyulmalı onun tasarrufunda onun bileceği iş.

@Mahmut Cimşit
Mahmut Bey, bahsettiğiniz olay birkaç ay öncesine kadar yapılabiliyor ve kimse tarafından farkedilmiyordu. Yalnız şimdi böyle birşey yaptığınızda işlem yapılan firmaya sistemde adına işlem yapıldığına dair bilgilendirme maili gidiyor ve firmanın şikayeti ile yasal yaptırımla karşılaşılabiliyor. Herhangi birşey olmuyor diye böyle bir uygulama yapan arkadaşlar varsa bence biraz daha dikkatli olsunlar. Başları ağrıyabilir. Bilginize,

@Tarık Durmuş

trkdrms kardeş;
bu olay çevrimiçi çevre izinlerinin çevre ormandan çevre şehirciliğe aktarılması ile giderildi.
benim söylediğim olay sadece ufak bir kısmıydı. Mesela herhangibir başvuru yapıyorsunuz ve sizin ekranınızda sadece DEĞERLENDİRMEDE yazıyor ama ben evrak il müdüründen atanacak personele aktarıldımı kime aktarıldı. dosyaları incelemeye başladı mı? varsa eksiklik yazmaya başladı mı evrak kimlerin imzalarından ve hangi tarihte geçitiğinden bahsediyorum.

@Mahmut Cimşit
1.'si yanlış biliyorsunuz. Bu olay çevre ve şehircilik balanlığına aktarılmadan çok çok önce düzeltilmişti. 2.'si ise bir önceki yorumunuz ile şimdi bahsettiğiniz olay çok farklı ve yazdığınız bu açıklık (eğer açıklı ise) bizler açısından faydalı bir durum. Yani farklı firmalar adına yüklenen belgeleri göremiyorsunuz da kendi yaptığınız başvurunun sürecini daha detaylı takip edebiliyorsunuz. Biz bunu takip etmek için ya bakanlığa veya il müdürlüğüne gitmek durumunda kalıyoruz. Böyle bir yol varsa bize de açıklayın da biz de devlet daireleri koridorlarında sürünmekten kurtulalım.

Tarık Durmuş.

@kaptan
Tüm bölümler ayrıntılı olarak açıklanmalı, özellikle prosesi ünite ünite açıklamakta fayda var. detaylı bilgi istiyorlar.

Arkadaşlar iş akım şemalarını hazırlarken ÇED Dosyalarından ve Proje Tanıtım Dosyalarından faydalanmanızı öneriyorum. Sektörlerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz, tabiki birkaç proje tanıtım dosyası incelemizde fayda var çeşitli firmaların yaptıkları. www2.cedgm.gov.tr adresinde mevcut arama motorlarından sektör+proje tanıtım dosyası veya +çed dosyası yazarsanız genel müdürlüğün yayınlamış olduğu projelere ulaşabilirsiniz. Böyle bir hizmetten dolayı müdürlüğe teşekkür ediyorum zaten bu sürece bildiğimiz üzere halkın katılımı sağlanıyor, gizlilik saklılık engellenmeye çalışılıyor yapılabildiği ölçüde.