• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İş Arayanlara Tavsiyeler

semra

Kayıtlı Kullanıcı
Fatih bey merhaba ben semra Sarıkanat. Sakarya üniversitesi çevre mühendisliğinden 2008 mayıs ayında mezun oldum. Hala iş arıyorum. Tecrübesiz kişileri niçin tercih etmiyorlar anlayamıyorum. Bizi biraz motive edebilirmisiniz. Biz ne zaman çalışmaya başlıcaz. Heryere başvurdum.....

kendinden emin olmak güzel bişi tabikide bu tecrübeler bizi mahfedicek yeni mezunuz nasıl tecrübemiz olsun :(

ben aranıza yeni katıldım... ben bi kaç tanıdık yere iş görüşmesi gibi olmasa da telefon ile görüştüm. bir kaç tane de yüz yüze görüşme imkanım oldu. genelde coğu iş verenden gördüğüm kadarıyla güvenilir yani uzun süreli herhangi bir sorun olmadığı sürece bırakıp gitmeyecek eleman arıyorlar. eleman aramıyorlar ama bulursalar kacırmayacak gibi duruyorlar bende bu yüzden önce askere gitmeyi düşündüm. aralık döneminde askere gidip dönüşte 4 kolla saldırmayı düşünüyorum :)

@cengizisleyen

bir elemanı yetiştimek hiçte kolay değil çünkü, bundan olayı işveren hem kendisine guvenen hemde işini uzun soluklu devam ettirebilecek güvenebilceği kişiler arıyor. bunun en iyi örneğini ben ailemde goruyorum. ben daha dogru duzgun bır yere tam olarak tutunamamışken daha dogrusu tutunmaya calısırken gerek abim olsun gerek annem babam olsun yada çevremdeki diğerleri bulundukları işlerde sozu gecen sayılan kısıler halıne gelmısler. hanı kriz etkıledı işçi çıkartılıo denılen zamanları bılıyorsunuz sızde, suanda iş hayatına yenı katılmıs olsamda işverenın aslında ne ıstedıgını az cok anladım. işveren işini bilen o elemanlarına dokunmuyor cunku aslından o elemana kendısınden daha cok ıhtıyac var orada işi bilen o cunku. bu yuzden onumuze bır hedef koyup onun dogrultusunda kendımızı egıtmek kucuk kucuk adımlarla da olsa o yolda ılerlemenın bıze zamanı geldııgnde buyuk getırılerı olacagını dusunuyorum. çünkü herkes bırseylerı yuzeysel bılır ama o konuya gonul verıp severek yapanlar ancak ayrıntılarını bılır ve çözüm yolunu hemen bulur... bu yuzden umudunuzu kaybetmeyın dıyorum buradakı arkadslarıma her seferınde onunuze cıkan fırsatları degerlendırın ve zorlayın, vazgecmeyın kolay kolay...

Öncelikle hosgeldin aramıza,yazını okuduktan sonra benim 12 ay önceki halimi gördüm sen de desem yeridir:) ben 2009 mezunuyum mezun olduktan sonra önce hemen askere gitmeyeyim bir piyasayı değerlendireyim dedim ve gördüm ki biz erkekler için iş başvurularında askerlik gerçekte öncelikli iş alış sebeplerinden oluyor zaten tecrübe olmayınca karşıdaki ben seni yetiştiricem tam veriminden yararlanıcam derken sen askere gidiceksin düşüncesi içindeler. <bir iş veren tarafndan da düşündüğün zaman hak veriyorsun hem sadece iş için değil normal sosoyal hayatın içinde askerliği erkenden aradan çıkarmam daha iyi oluyor, ben şimdi bunun rahatlı içindeyim :) 3 ay önce askerden geldim ve internet üzernden yaptığım iş başvuruların dönüş yaptığını gördüm, o yüzden öncelikle askerliği aradan çıkarman fikrini o dönemi geçiren bir kişi olarak destekliyorum. kolay gelsin;)

Arkadaşlar öncelikle merhaba bugün iş görüşmem var bir çevre danışmanlık şirketiyle onlara iş ile ilgili görüşmede sorabileceğim sorularla ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz tecrübesiz olduğumdan neler hakkında bilgi istesem faydalı olur bilemiyorum şimdiden teşekkür ederim ..

Şirketi araştırarak git, onların hakkında bilgin olduğunu göster. Çalışanlarına eğitim veriyorlarmı bunu öğrenebilirsin. Bunun haricinde aklına ne gelirse sor artık orada çalışacakmışsın gibi dürüst ve samimi ol ondan sonrasını işe alacaklara bırak...

Sonuç ne oldu tam bilemiyorum genel anlamda iyi geçti fakat görüştüğüm kişi bana yasal mevzuatlarla ilgili bilgimi sordu birkaçıyla ilgili ben de doru olanı genel çerçeveler hariç içeriklerini bilmediğimi söyledim.Çevre danışmanlık şirketi birçok alanda iş yaptıklarından birkaç mevzuata hakim olabilmem gerektiğini sölediler ve tabiki onlar da deneyimsiz olduğumu biliyorlar genel anlamda.Ve işe alıcakları kişiyi bu konularda zaten bir eğitim vericeklerini söylediler.Özellikle aktif araç kullanıp kullanmadığımlada ilgilendiler.En bilindik sorulardan kendini 5 yıl sonra nerde görüyorsun ve seni neden işe alalım sorularını sordular.Baktıki bunlara hazırlıklı cevap veriyorum.Staj yaptığım tesislerdeki gördüğün eksiklikler nelerdi neler yapılabilirdi die bir soru sordu galiba önceden planlanmamış bir cevap istedi.Genelde bu tarzda geçti ama ben karar veremedim benim hakkımda akıllarında nasıl bir tablo çizdiklerini.İş görüşmesine gidicek arkadaşlara başarılar dilerim.

Bir de bana yukarıda arkadaşın dediği gibi bir şirket gelse keşke... Ben de iş aramaktan kurtulsam artık.

Arkadaslar is basvurularinizda kullanacaginiz resumenin profesyonelce hazirlanmis oldugundan emin olun. Senelerdir is hayatina atilmak isteyen yada is degistiren arkadaslar, resumelerini yollarlar bana. Inanin iclerinden bir tane cikmadi duzgun hazirlanmis : spell yanlisliklari, font bozukluklari, yapilan islerin tanimlamalarindaki eksiklikler. Internette yuzlerce site var, ornekler dahi veren resume yazimi ile ilgili. Resumeniz sizin isinizdeki profesyonelliginizin aynasi olacaktir, gecmis tecrubenizi iyi ozetleyemiyorsaniz bir raporun executive summary kismini nasil yazacaksiniz, font yanlisklari doluysa nasil bir raporu QA/QC yapacaksiniz, gecmisinizi sunus sekliniz, basliklar vb 2 sayfada yer alacak tum bilgiler sizi ya is gorusmesi davetine tasiyacaktir yada elenmenize neden olacaktir. Lutfen gereken ozeni ihmal etmeyin resume hazirlamada.