• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İş Arayanlara Tavsiyeler

semra

Kayıtlı Kullanıcı
Fatih bey merhaba ben semra Sarıkanat. Sakarya üniversitesi çevre mühendisliğinden 2008 mayıs ayında mezun oldum. Hala iş arıyorum. Tecrübesiz kişileri niçin tercih etmiyorlar anlayamıyorum. Bizi biraz motive edebilirmisiniz. Biz ne zaman çalışmaya başlıcaz. Heryere başvurdum.....

@semra

semra kardes oncelikle sanalda kesinlikle adını soyadını verme !
fatih abi kardesi biraz motive et ve gereken neyse yardımcı ol .
grz fatih kardesim.

Öncelikle Murat beye uyarısından dolayı teşekkür ediyorum fakat facebook çıktığından beri isim soy isim vermenin bir sakıncası kalmadı çünkü her türlü bilgimiz var nerdeyse orda.

Konumuza dönelim.

Semra hanım öncelikle şunu belirtmek isterim. Şuan yaşadıklarınızı bende çok yaşadım gerçekten zor bir durum. Ama umudunuzu kaybederseniz bu daha da kötü bir durum. Haklısınız tecrübesiz eleman fazla aranmıyor benim şuanki çalıştığım yerde aramıyordu. Ama bu her zaman böyle gidemezdiya. Oturup düşündüm ne yapmak lazım diye.

• Öncelikle ne yapabildiklerimizin farkında olmamız gerekiyordu. Bu gerçekten önemliydi.
  • Daha sonra da kendimizi iyi bir şekilde ifade etmemiz gerekiyordu. Ama nasıl iş görüşmesine bile gidemiyoruz demeyin. Çünkü kendinizi ifade etmeye CV nizden başlıyorsunuz aslında.
  • Kararlı olmak gerekiyordu, kendinize bir hedef belirleyip ona doğru koşmak gerekiyordu. Hedefi olmayan kişiler inanın özel sektörde çok kolay kayboluyor.
Bu kısımlar kısmet özetledi bence sorunu. Peki iş bulamıyoruz boş mu duracağız. Tabiki hayır. Kendinizi geliştirin. Çalışıyorum uykusuz kalıyorum ama yeri gelince yine bana faydalı olacak kurslara gidiyorum. Makale okuyun kitap okuyun bilgilerinizi sürekli canlı tutun. Hatta okumayın bunlar ne yapmış diye düşünün anlamaya çalışın. Emin olun bu bilgileri hiç bir zaman unutmazsınız ve bunlar size iş görüşmelerinizde çok faydalı olur.

Geldik en önemli kısmına girişmci olun. Ben mezun olduktan sonra şehrimdeki tüm firmaları aramıştım internetten hepsine ayrı ayrı CV göndermiştim. İş ilanını görmediğiniz firmaların dahi size döneceğini göreceksiniz. Sizde cv gönderin mümkünse elden verin. İş ilanlarını takip edin firmalar ne istiyor bende varmı diye karşılaştırın yoksa tamamlayın.

Yeni mezun kişilere firma sahipleri her zaman temkinli yaklaşıyor. Ama emin olun sizde bir ışık gördükleri zamanda kaçırmazlar ellerinde tutmak isterler.

Biraz uzun oldu ama olsun. Elimden gelen her türlü yardımı yapmaya çalışırım.

Selamlar.

fatih bey çok güzel anlatmışsınız tşk ederim...bende işsiz bir mühendis olarak aynı sıkıntıları yaşadığım için semra hanımı çok iyi anlayabiliyorum...sonuçta işte nasip işi biraz onun için sabretmek gerektiğine inanıyorum...umarım en yakın zamanda sıkıntılarımızı giderecek bir iş sahibi oluruz...

fatih bey gercekten teşekkürler bu yazınızdan dolayı bende bir kaç şey sölemek istiyorum.
sakarya üniversitesinden 2008 yılında mezun oldum ve hemen önümdeki engel olacağını düşündüm olan askerlik görevini icra ettim.şu an şubat ayındna itibaren iş arıyorum 5 yere gittim ama bilmiyorum tam olarak neden tercih edilmediğimi ama tecrübenin vermiş olduğu sıkıntı çok büyük dediğiniz gibi her yere cv gönderdim ama çevre mühendisliği ile ilgili ama farklı ne olursa olsun gönderdim ama bu günlerde gercekten önemli bir düşüş var ilanlarda kimi de sanırım reklamı için veriyor bu ilanları diyecem o ki biraz şans olması lazım sanırım.

teşekkürler..

Şans yaşamak için bile gerekiyor bence. Peki iş görüşmesi sırasında nasıl davranıyorsunuz ne giyiyorsunuz? nasıl konuşuyorsunuz? jest ve mimikleriniz nasıl? Birazda bunlardan bahsedebilir misiniz. Vazifem olmayarakta olsa yorumlamak istiyorum.

ben dış görünümüme herzaman önem veririm. iş görüşmelerine giderken de dış görünüm olarak benim için üç
kural var bir mutlaka kravatlı bir takım elbise, iki saç sakal ( sakal trajı olmak ) üçüncüsü ise güler yüzlü olmaya yani doğal olmaya önem veririm.konuşurkende kendimden emin konuşurum ve ne istediğimi bilen kariyerimi ne doğrultuda yönlendireceğimi acıkca sölerim. tabii önce özgecmişimi anlatırım sonra zaten diyologlar karşılıklı devam eder.

peki jestler mimikler. Görüşmeciyle göz göze gelmekten kaçınırmısınız. esner misiniz, ellerinizi bağlar mısınız :D

Kariyer planlamacı oldum 5 dk da bende :)

bence kendimde gördüğüm en büyük eksiklik beden dilini cok kullanmam. göz göze gelmekten asla korkmam çünkü kendimden eminimdir herzmaan aslında buda bence bir eksikllik çok fazla kendinize güvenmiyeceksini.karşımdakini dinlerken ciddi kendimle ilgili konuşmalarda biraz daha esnek davranırım oda herhalde herkeze göre değişiyordur ikna kabiliyeti ama ben bu konuda iyi olduğumu düşünüyorum mülakat ve görüşmelerde lakin tecrübe isteyen firmaların ilk ön elemede çağırıyorlar sonra ki yoplu uyyapılan bi heyette elebiyorsunuz acıkcası şu zamana kadar tüm başvurduğum yerle 2-5 yıl tecrübe istiyordı bu rahmen görüşmelerine çağırıldım dediğim gibi son dönemecte herhalde bu tecrübe hakkikatten etkili oluyor ki ben de kendime inanamıyorum.

fatih bey gercekten bilgileriniz için çok saolun bende işsiz bi çevre mühendisiyim...işsizlik her gecen gün arttıkca umut kapılarıda kapanıyor sanki...nolacak bilmiyorum ama okadar emek verdik okuduk bu kadar cabuk pes etmeyecegiz tabiki.

5-6 aydır ben de iş aramaktayım.Fakat iş verenlerin çoğununda ne yapmaya çalıştığını açıkcası anlamış değilim :)

Satış-Pazarlamadan tutunda ofis boyluk için bile çevre mühendisleri arayanlara şait oldum.Hepsi bana birer iş görüşmesi tecrübesi olarak geri döndü bundan şikayetçi değilim elbet.Çünki bu bile bir eksikliktir, bazı şeyleri iş verenlerin ne istediklerini daha iyi anlıyorsunuz en azından belli bir süre sonra heyecan yapmıyorsunuz sıradan bir olaymış gibi geliyor sürekli yaptığınız için :)

"Minumum 2 yıl tecrübe" bunu hemen hemen her ilanda görmek mümkün.Tabi iş verenlerede bu bağlamda hak vermek gerekiyor. Ne kadar teorik bilgilerle donatılmış olsakda işin piasası, pratiği gerçekten çok farklı.Bu yüzden onlarda bunun bilincinde olduğu için, yeni mezunlara (bizlere) pek sıcak bakmıyorlar..Bu durum nasıl aşılır? Benim görüşüm iş görüşmelerinde güzel yüz mimikler evet çok önemli ama o işe de girmek istiyorsak.Ben bu işi istiyorum ve gerçekten de yapabilirim bu iş konusunda kendime çok güveniyorum imajını iş verenlere yansıtmamız gerektiğini düşünüyorum..

Çok uzun olduysa kusura bakmayın :)

@semra

europass CV taslağına bi bakmanzı ve doldurmanız faydalı olucaktır diye düşünüyorum ;)

@Smar

Hiç sorun değil uzun uzun yazabilirsiniz tabi ki. :)
Asıl sorun işverenin tecrübeli eleman araması değil karşısında kendine güvenmeyen ne yapabileceğini bilmeyen bir mühendis görmesi. Bunu kendimizde aşarsak kalanı gelir.

@Fatih Özcan

evet cok haklısınız..
İşveren daha çok kendine güvenen cv sinde az ve öz bilgi koyan net bir personel istemektedir diye dusunuyorum..

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben yeni mezunum ve henüz bi iş görüşmesine gitmedim. Tatlı bi gerginlik var, inş kolayca bulabiliriz güzel bi iş:)

Fatih bey ben söylediklerinizin tamamen arkasındayım fakat bu işin biraz kısmet olduğuna inanıyorum.bende 2004 mezunu bi çevre mühendisiyim.insan ilişkileri olsun aktiflik olsun hiçbişeyde sorunum olduğunu düşünmüyorum öyle olsa şuan bulunduğum konumda olmazdım(farklı bi iş yapıyorum)okuldada başarılı bi öğrenciliğim oldu ama mezun olalı 4,5 yıl olmasına karşın hala mühendis olarak iş arıyorum.maddi açıdan ihtiyacımız vardı boş durmayalım dedim bi işe başladım ama kendi mesleğimide çok sevdiğimden aktif olarak 2-3 yıldır cv göndermediğim firma kalmadı.hep tecrübe isteniyo,iyi ama bu tecrübe nerede kazanılıyo bilmiyorum...