• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

iş arıyoruz köşe bucak

Özgür Tırınk

Kayıtlı Kullanıcı
2008 yılının ilk Döneminde mezun oldum.Dediler ki askerlik yapılmadan işe girmek zor.
Bende gittim paşalar gibi askerligimi yaptım geldim.
Şimdi de diyorlar ki tecrübe.
Be ne yaman çelişki anlamadım ben....
Sen iş vermezsen ben iş bulamazsam nerde ve nasıl yetişecek acaba bu tecrübeli mühendis
arkadaşlar.
saygılarımı sunarım.

slm arkadasım
bende 2008 çıkıslıyım
dedilerki mezun ol oooooo sana iş çok:) şimdi tecrübe diolar 1 yıldır işsizim..simdide kocaelide nasıl iş bulamıyon diyolar ama çalmadıgım kapı kalmadı ama tecrübe diyorlar dediğin gibi... ama bigün bizde tecrübeli olacaz:)

hepimizin kaderi aynı olmak zorundamı arkadaşlar:D 2008 mezunuyum ve askerlik görevimide tamamladım. Dördüncü iş görüşmemdede tecrübe dedikleri zaman dayanamadım ''bu tecrübede askerlik gibi bişiy sanırım, ben bunuda tamamlayıp geliyim '' dedim :)) sanki herkez yaradılıştan tecrübeli bu piyasada...

sormayaın üstadlar ya bugün yine bir iş görüşmesine gittim.
Be güzel insan tecrübe istiyorsun bunu sende herkes gibi belirt demi ama.
Neyse gittik herşey hoş güzel bu can alıcı sıcaklarda takım elbisemizide çektik üzerimize gittik.
Randevu almamıza ragmen o kadar bekletildigine mi yanarsın adamın tecrübe istemesine mi yanarsın
Onca sene okuduguna mı yanarsın....Yanacak o kadar çok şey var ki yan yan bitmez.
Ne diyeyim inşallah iş bulabiliriz günün birinde allah kolaylık versin hepimize (amin).

Arkadaşlar Hepinizin durumunu çok iyi anlıyorum tabiki zamanında hepimiz bu aşamalardan geçtik. Ben belki biraz şanslı olanlarınızdanım. Gerçekten çok zor bi durum okul bitmiş, zaten boşluktasın üstüne bi de bu iş karmaşasında okul süresince kurduğun iş hayallerinin hepsi suya düşmüş gibi gelir insana.. Hayal kırıklığına uğramanız çok normal, böyle bir durum karşısında hiç bir şey hissetmemeniz için ruhsuz olmanız gerek zaten.. Ama şunu söyleyeyim çok kritik bir dönemde mezun oldunuz ve normal zamanda bile hemen iş bulan kişi sayısı az iken bu şartlarda herkesin hemen iş bulmasını beklemek saçmalıktan öte gitmez. Ama herşeyi sisteme, işverene suç atarak rahatlamaya yada kendini avutmaya çalışmak ondan çok daha büyük bi yanlış olur.. Bu tür şeyleri mail grubunda ya da bir çok yerde çok yazdık, tartıştık o yüzden bu mesajı ilk okuduğumda da aynı şeyleri yazmak istemedim doğrusu...
Peki şu an boşsunuz.. Evde televizyon izlemek yada internete girmekten başka farkı şeyler yapan kaç arkadaşımız var?? Kaçınız CV nizi diğer kişiler karşısında üst sıralara taşıyacak uğraşlar içindesiniz ?? Demek istediğim şu, olaylara hep kendi açımızdan bakıyoruz.. Böyle olunca tabiki haklıyız. Ama çalıştığım zaman için de bir kaç kez Çevre Mühendisi alımı için ilan verdim.. İnanın bana çoğunuz gelen bazı CV lerin yüzüne bile bakmazdınız.. Kariyer.net gibi sitelerden koplayalanıp maile yapıştırılan mı ( word'e bile geçirmeye gerek duyulmamış ) Resimsiz, resimli olanların bazılarına ise keşke resim koymasaymış dediğimiz bile oldu ( Cep telefonunuyla kendini yukarıdan çekip cv' sine koymuş.. Klasik facebook profil resmi gibi işte.. ) Daha neler neler.. Arkadaşlar okul bitirmek bir şey değil.. Okul size bilgiyi verir önemli olan ondan ne kadar alıp bunu hayatınızda ne kadar uyguluyor olduğunuzdur.. Universite mezunu bir kişi altı üstü 1 sayfalık bir CV ‘yi hazırlayamıyorsa bu kişi işe girse ne olur?? Üniversiteye kapağı atayım gerisi ne olursa olsun mantığıyla girdiği bölümü bile isteyerek seçmemiş çok kişi tanıdım.. Mezun olmadılar mı hepsi mezun oldu belki 4 - 5 - 7 yılda, ama er yada geç bi şekilde okul bitiriliyor.. Belki de bazılarınız gelecekte işveren konumunda olacak ve bu sefer siz kendi şirketiniz için eleman arayacaksınız.. Faaliyet gösterdiğiniz alanda da muhtemelen tek olmayacaksınız yani rakipleriniz olacak.. Onlardan daha iyi daha kaliteli iş yapacaksınız ki daha ileriye gidesiniz, bu ise kalifiye eleman sayesindedir.. Bakın Tecrübeli demiyorum.. Tecrübe tabiki önemlidir ama bu aşamada sizin için eminim çok şey ifade etmiyordur.. Demek istediğim işverenin tecrübesiz bi eleman istememesinin sebebi onun yetişmesi için geçen zamanı kayıp olarak görmesidir.. Tecrübeli bir insanın bile bir iş yerine alışması adapte olabilmesi için en az 1 - 2 ay gerekir. Hatta büyük firmalar bu adaptasyon sürecini bazı kurslarla destekler. Yeni mezun bir kişinin durumunu siz düşünün bakalım . Çünkü zaman = para dır. Atalarımız da demişler ya vakit nakittir diye.. İyi de diyeceksiniz ki napalım yani iş bulamayacakmıyız bu şekilde.. İşte bu sizin elinizde... Herkez işsiz değil di mi ? Eminim çoğunuzun arkadaşı yeni mezun olduğu halde iş bulmuştur. Neden sizde onlardan biri olmayasınız.. Az önce kalifiye elemandan bahsetmiştim.. Gerçekten bu mesleği yapmak istiyormusunuz?? Amacınız mühendislik yapmak mı yoksa sadece düzenli bi maaşım olsun iş yerinde boş boş oturup gelirim mi diyorsunuz 2. seçeneği seçiyorsanız zaten siz şuanda da evinde TV izleyip internette vakit öldüren kişilerdensiz.. Ama 1. seneği gerçekten istiyorsanız boş duramazsınız.. Bir şeyler yapmalısınız.. Çünkü kendinizi kalifiye eleman kategorisine sokmalısınız.. Ne yapmanız gerektiğini anlatmayacağım çünkü hepiniz aklı başında insanlarsınız.. Burdan yok dil kursununa yazıl yok şu belgeyi al falan demeyeceğim.. Herkez kendini biliyor tanıyor hangi yönü eksikse onu geliştirmek için uğraşacaktır tabi gerçekten bi iş istiyorsa.. Belki diğer türlü de bulur ama iş verenin işine yaramıyorsa bakarsınız bir kaç ay sonra, iş veren yolumuzu ayıralım da diyebilir. İş bulmaktan daha önemli olan iş yerinde kalıcı ve vazgeçilemez eleman olmaktır.. Diğer türlü her zaman gözden çıkarılabilir yada en ufak bir sorunda kapı dışarı edilebilecek durumda çalışmaktansa hiç çalışmamak çok daha iyidir. Böyle bir psikolojiyle zaten doğru dürüst iş yapamazsınız.. Özetlersek İşveren her zaman en iyisini ister tüm iş ilanlarında gerçer bunlar, Tecrübeli Mühendis diye ama inanın baş vuruların %95 - % 98 i gibi büyük bi çoğunluğu tecrübesiz kişilerdir. Bazen tecrübeli eleman arayıp bulamayan yada başvuran tecrübeli elemanı beğenmeyip tecrübesiz eleman alan çok firma vardır. İyi bir CV hazırlamanın yanında işverenin karşısında duruşunuz konuşmanız da çok önemlidir. Ona ben bu işi yaparım, aradığınız kişi benim intibasını verebilmek çok önemlidir.. İnanın aynı pozisyonda siz olsanız aynı şeyleri yaparsınız çünkü mantık bunu gerektirir.. Forumda konuyla alakalı bir çok yazı ve başlık var. Göz atmanızı isterim.

https://www.cevremuhendisleri.net/forum/cv-hazirlayacaklara-oneriler-t2146.html

https://www.cevremuhendisleri.net/forum/gorusmesinde-en-cok-yapilan-4-hata-t1855.html

https://www.cevremuhendisleri.net/forum/kariyer-bilgi-ve-ipuclari-f50.html

Saygılarımla...

**

Yapacağımız şey maaşı dert etmeden kendi alanımızda bulduğumuz ve yetiştirilmek üzere veya akraba eş dost vasıtasıyla bir işe girip 1-2 yıl çalışmak (:

@Dream_Boy

gerçekten çok guzel bi yazı dizini olmuş.. ağzına sağlık.. üzerine tek bi söz seylemem yanlış olur ;)

ben malesef buldum bi iş ama aynen dediginiz gibi karın tokluguna işi anlayana kaadar.
hayırlısıyla bütün çevre mühewndisleri hakkını alır inşallah.

Arkadaş bu nedir ya :) Nereye gitsem tecrübe nerden gelsem tecrübe.. Valla bende bıktım. Ben şuan çalışıyorum arkadaşlar ama maalesef çevre mühendisliği yapmıyorum yaparmış gibi gözüküyorum ama bildiğin sekreterlik yapıyorum. Bazen diyorum çek git şurdan bırak kullandırma kendini ama sonra faturalar, taksitler geliyor aklıma..Hiç birşey yapamıyorum. Aynı sizin gibi bende iş arıyorum... Gizli işsiz olarak mezun olduktan sonra altı ay iş aradım..bir dört yerle görüştüm olmadı. Artık kaderime lanet ettim ve bu işe başladım ama hiç birşey zannettiğim gibi değilmiş. E simdi bende 9 aydır tecrübeliyim ama sekreterlikte :):) Ne oalcak şimdi.. En çok istediğim şeylerden biri kalite ya da isg konusunda çalışmaktı bakıyorum bakıyorum "alanında 3-5 yıl tecrübeli" istiyorlar hep. Tamam çok iyi anlıyorum. O işe başlayacak kişi gelsin işi hemen adapte olsun yürütsün istiyorlar. Ama arkadaş o kadar yıl tecrübeli olan biri ne diye işini bıraksın ki...Kaldı ki ya al bir mühendis yetiştir ne oalcak. Bizde biliyoruz tercrübeli ile tecrübesiz arasındaki farkı. Ama arkadaş sende ona göre bir maaş verirsin. (tabi ki asgari ücret demiyorum aslaaa) Haksız mıyım ??

Bende 2008 mezunuyum bı dönem iş güvenliği mühendisi olarak çalıştım fakat ayrılmak durumunda kaldım.Suan işsizlik problemi bende yaşıyorum basvurdugum işlerde geri dönüş oluyor fakat ya bana çok uzak oluyor yada ücreti cok az oluyor.Insallah kısa zamnda uygun bi iş bulabılırım..

3-5 kuruşa çalışmak için yıllarca okumadım. daha katkı kredi borcum var 6-7 bin tl nasıl olcak bilemiyorum. Başımızdakiler 10000 tl maaşla geçinemezken 600 tl çalışmam.

Bu durum gerçekten bir çıkmaz olmuş durumda. Tamam, Üniversite okuyan herkese havadan ağırlığınca para verilmeli demiyorum ancak o kadar senesini okuyarak geçiren bir insana telif edilen maaşın biraz düzgün olması, o kişiyi tatmin edebilmesi gerekir. Ancak işverenler " Sen olmazsan başkası, onlarca başvuru var. Bu işi yapacak birini elbet bulurum " mantığı ile hareket ettiği sürece bu iş böyle devam edecek maalesef. Bu işi düşük ücrete yapan arkadaşlarımıza da bir şey söyleyemeyiz çünkü yaşam kavgası bu. İnsanların bir gelire ihtiyacı var. Bazı gözü aç iş sahipleri de bunu kullanmayı marifet sayıyorlar maalesef. Piyasada da mühendis sayısının oldukça artmış olması da bunu körüklüyor tabi ki. Bu konuda artık ya devlet yaptırımı gerekli ya da bilmiyorum nasıl olacak. Ancak şu da bir gerçek, düşük maaş alan kişi mutlaka daha iyi ortam bulduğunda çıkacaktır. Konsantrasyonu ve verimi yeterince olmayacaktır. Bu da kâr ettiğini sanan işvereni etkileyecek neticede. Ondan sonra da işte "İşe alıyoruz, 2 gün sonra bırakıp gidiyorlar." şeklinde serzenişteler. Bir düşünmek lâzım acaba neden böyle ?

Arkadaşlar bir yerlerden başlamak gerekli. Çok nadirdir yüksek maaşla iyi yerlerde işe başlayanlar. İyi veya kötü, az veya çok boş durmak yerine bence elinize geçen fırsatları değerlendirmenizde fayda olacaktır diye düşünüyorum. evde oturmak yerine deneyim kazanmaya başlamış olursunuz. tabi demek değildir ki her işi koşulu ne olursa olsun kabul edin. elbette kriterleriniz olsun ama olmazsa olmaz demeyin. kriterlerinizin belli bir kısmını karşılıyorsa işi kabul edin ve başlayın.

olurmu sevgili meslektaşlarım ya sen ne verirsen razıyım dersek yandık ki ne yandık.tabi aqdam diyor sen olmazsan senden snraki olur.birde iöyle bir durum var adam çağırıyor seni neyse tmm gel başla diyor ama bankadaki hesabına asgari ücretini yatırır seni asgari ücretten gösteririm kalanını elden veririm diyor ve sigortanıda amele sigortası gibi düz sigortadan ödüyor.ve yeni mezun olan arkadaşlarımızda eli kolu bağlı bunu kabul ediyor.devlette de ne denetim var ne bir şey nasılsa belediyelerdeki yönetim patronların elinde onları sıkıştıramazsın zorlayamazsın.adam çalışıyor ünvanı ne mühendis peki ne kadar maaşı görünüyor resmiyette asgari yapılacak iş midir bu ya öğrenince keyfim kaçtı