• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş başvurularında ingilizce isteyen firmalar gerçekten ingilizce istiyor mu?

buse yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Özel sektöre iş başvuru yapmak istiyorum fakat hep karşımı iyi derecede ingilizce diye yazıyorlar ingilizce pek yok bu durumda ne yapıcam yoksa ingilizce istemeleri çok mu önemli

@buse yıldırım

Mesela kore firmalarında ciddi anlamda gerekli ingilizce. Çünkü yöneticiler ve bazı mühendisler koreli oluyor ve onlarla iletişimi ancak ingilizce ile yapabilirsin. yurt dışı merkezli firmalar için şart yani.

Yurtdışında iş yapan yapan, yabancı ortakları bulunan ya da uluslararası firmalara iş yapacak yerlerde ve özellikle kurumsal firmalarda önemli, ayrıca kendini geliştirmek isteyenler için de yabancı kaynakları takip edebilmek açısından kritik bir nokta diye düşünüyorum

Bizim ülkemizde sıkıntılı bir konu, ben 2 defa hazırlık okudum yine de ingilizcem iyi değil, maalesef ülkemizde egitim kurumlarında yeterli derecede iyi ingilizce egitim verilemiyor. Bazen bazı işveren ingilizce bilmemesine rağmen sizden ingilizce bilmenizi bekliyor, ingilizce istemeyen iş ilanları da var ama ne kadar kurumsal firma olur orası tartışılır. Başarılar dilerim...

Bu nedenle bazı firmalar için İngilizce bilmeniz de yetmiyor. Üniversite olarak İTÜ veya ODTÜ mezunu olmanızı istiyor.

Arkadaşlar, bu konuyu detaylı olarak
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
yazmıştım. Ama kısaca şun söylemek isterim, iş ilanlarına hangi sebeple “İyi derecede İngilizce bilen” yazarlarsa yazsınlar, bunu önemsemeyin. Sizin için önemli olan İngilizce konusunda Sizin ne durumda olduğunuzdur! Şurası açık ki, İngilizce o iş ilanı için şart olmasa dahi Sizin için Şart. En basitinden yabancı sermayeli şirket sayısı 39.000 civarında. Eğer ingilizceniz yoksa bu şirketleri başvuracağınız şirketler listesinden direk çıkarmış olacaksınız.

Let's continue in English o zaman :) Şaka bir yana bir Dokuz Beş Blog arkadaşımın yaklaşımına katılıyorum. Bazen şirketler iş olsun veya adettendir diye yazarken diğerleri şu yukarıda kurduğum cümleyi kurabiliyor veya karşınıza doğrudan yabancıyı çıkarıyorlar.

İngilizceyi çok iyi bilen arkadaşlara arada bir konuşma pratiği tavsiye ederim. Yoksa o kelimeler ağzınızın içinde büyür de büyür sonrasında "writing! please let me write" diye can çekişebilirsiniz (kendimden biliyorum ;))

Speaking de cok kötü değilim ama hafif grammar ve kelime eksikliğim var. Tekrardan kursa gitmek istiyorum ama kurslarin seviye gösteren sertifikaları yerine Yds toefl puanlarını baz aldıkları doğru mu? Bu konuda tecrübeli olanlar vardır mutlaka..

Ediyorlar,kendimden ornek vereyim yasadigim bi olay. Detayli bi sohbetten sonra kendini ingilizce olarak bana nasil tanimlarsin diye bi soru yoneltti bana oradaki vatandaş

Bir dakikadan uzun surmuyor ingilizce muhabbet. Rahat ol alacaklar ise cok takmazlar konusup konusmadigina. Ama sende bir iki kelam et ingilizce :)

Hatırı sayılır büyük bir holding de iş görüşmesine gitmiştim, müdür yabancı dilin var mı dedi evet var iyi derecede rusçam var dedim güldü, ingilizcen varmı diye sordum dedi bende dedim yabancı dil deyince sadece ingilizce mi kastediliyor sizde, ingilizcen varmı diye sormanız gerekirdi dedim , biraz bozuldu, tabiki işe de alınmadım. :)