• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş başvurusu mülakat

G.Uysal

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba... İş başvurusu konusunda bikaç önemli sorum olucaktı.. Bu sene mezun oldum ve henüz hiçbir iş tecrübem yok. 10 gün sonraki yds sınavına gireceğim için açıkçası hiç iş başvurusunda bulunmadım. Sınavı atlattıktan sonra başvurularımı yaparım diye düşünmüştüm. Sadece bir siteye cv mi bırakmıştım. Az önce aradılar kocaelide elektronik atık geri dönüşümü, metal atık toplama.. işleri ile ilgilenen bir firmaymış. Yeni mezun istiyorlarmış. Müşterilerle sürekli görüşme halinde olup firmalrın oluşan atıklarınn alınması ayrıştırılması konusunda satış yapmak sürekli iletişim halinde olmak.. gibi görevlerin oldugunu söylediler. Maaş + prim sistemiyle çalışıyorlarmış.Gelin görüşelim dediler..Fakat önceden hiçbir iş tecrübem veya başvurum bile olmadıgı için bu konuda nasıl düşünmem gerektiğini bilemiyorumm. Henüz başka yerlere başvurmadanda karar vermek istemiyorum..Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyimm mülakata gidersem ne gibi sorular yöneltmeliyimm yardımcı olabilirmisinizz ?? Şimdiden çok teşekkürler...

Normal koşullarda,
  1. Firmanın kurumsallığını önceden araştırırdım.
  2. Gittiğim firmada personellerine yönelik ne tür eğitim ve aktivite faaliyetleri olduğunu öğrenirdim.
  3. Maaş ve Prim haricinde ek ödemeleri varmı sorardım.
  4. Kaç yıllık bir firma olduğu, firmanın misyon ve vizyonuna yönelik sorular sorardım.

Ama muhtemelen bu soruları sormaya fırsat bile bulamayacaksınız :)

yeni mezun istemelerinin sebebi düşük ucretle çalıştırmak ıstemeleridir ben kısıtlı tecrübemde geri dönüşüm konusunda çok çok kurumsal firma görmedim ama bu ara gd lerde çevre görevlisinin yanında iş güvenliğinide size verirlerse bence oldukça bi kariyer başlangıcı olur hem danışmanlık firmasında çalışmaktan daha iyidir firmanın sizin gelişiminize imkan tanıyıp tanımayacağı da önemli çalıştıgınız yerde kendınızı geliştirebilecek fırsatı verebilecek durumda bir firmamı diye arastırmanızda fayda görüyorum

Firmayı araştırdığını, mutlu olabileceğini ve işi istediğini düşünerek yazıyorum. Bunlar zaten soru işaretiyse bir an önce netleştirmeye bakmalısın:
Öncelikle sektör hakkında bilgi sahibi olmalısın. Elektronik atıklar, tehlikeli atıklar, tehlikesiz atıklar, genel esaslar ile ilgili yönetmelikleri bir oku, slayt bulursan onlara bir göz gezdir. Mülakat sırasında sorabilecekleri şeyler genelde bu yönetmelik ile ilgili şeylerdir çok da detaya inemezler zaten yeni mezun arıyorlarsa.
Kendine güvenin, duruşun ve konuşman da tabi ki önemli olacaktır.

Öncelikle teşekkür ediyorum.. Peki maaş konusunda hiçbi bilgim yok. Yeni mezun oldugumdan dolayı zaten düşük olcaktır tahminimce.. Sizce nasıl rakamlar kabul edilebilir rakamlardır ? Henüz bir mülakat tecrübem olmadıgı için soruyorum :(

Yeni mezun düşük maaş verirler psikolojisi ile gitmeyin. Bunun hissettirirseniz zaten 1-0 önde başlarlar. İşin niteliği bellidir, verecekleri maaş da zaten üç aşağı beş yukarı bellidir. Pazarlık konusunda alttan almayın derim. Kendinize güveniyorsanız kafanızdaki rakamı söyleyin.

Hımm gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz teşkkür ederim :) Peki az çok bu rakamlar nelerdir? Çok uçuk şeyler söylemekte isteiyorum çok alttan almakta istemiyorum.. sizce?

Bu arada maaş+prim demişler. "Satışlar yüksek olursa maaşın yüksek olur" sözüne şimdiden hazırlık yap. Çünkü duyacaksın bunu emin ol. Muhtemelen 1000-1250 + Prim teklifi gelecektir diye düşünüyorum.

Tirajıkomik bir durum açıkçası bu. Odanın asgari fiyat tarifesi dahi 1690 TL net diyorken bizlerin tavsiye olarak 1200 - 1300 iste demesi... Tabi ki gönül ister daha iyi şartlar oluşsun ancak gerçekçi olmak gerekirse teklif edecekleri rakamlar o civardadır.

teklif 1000+prim şeklinde olur ama primini almakta sıkıntı olur ilk ayar cunku sana verilen kotanın üzerine çıkman zaman alacaktır buda seni bi süre ucuz eleman pozisyonuna sokacaktır bence ya primin kotasını kaldır yada en az ucreti 1200 de zaten ekstra gelen bi teklif sansını zorla derim

Belirttiğim gibi henüz başka yerlere hiç başvuruda bulunmadım.. Yds atlattıktan sonra tamamen başvurularıma başlarım diye düşünmüştüm. Yani başka firmalardada şansımı denemek isterim. Bunu mülakat esnasında nasıl dile getirmeliyim ? Ben biraz düşünmek istiyorum gibi mii.. ?

oda 2700 brüt diyor ama ben o fiyattan başlayanı görmedim daha ki c sınıfı mühendis maasida net 1999 tl odaya göre ama siteye asgari ucret tarifesi yazarak bitmiyor bu işler ÇMO yu arayıp benim ücretim bu fiyattan yatmıyor dediğinizde bi kısır döngüye gireceksiniz ve elinize bir şey geçmeyecek yani yaptırımı henüz olmayan bir teblih bence o