• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş başvurusu mülakat

G.Uysal

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba... İş başvurusu konusunda bikaç önemli sorum olucaktı.. Bu sene mezun oldum ve henüz hiçbir iş tecrübem yok. 10 gün sonraki yds sınavına gireceğim için açıkçası hiç iş başvurusunda bulunmadım. Sınavı atlattıktan sonra başvurularımı yaparım diye düşünmüştüm. Sadece bir siteye cv mi bırakmıştım. Az önce aradılar kocaelide elektronik atık geri dönüşümü, metal atık toplama.. işleri ile ilgilenen bir firmaymış. Yeni mezun istiyorlarmış. Müşterilerle sürekli görüşme halinde olup firmalrın oluşan atıklarınn alınması ayrıştırılması konusunda satış yapmak sürekli iletişim halinde olmak.. gibi görevlerin oldugunu söylediler. Maaş + prim sistemiyle çalışıyorlarmış.Gelin görüşelim dediler..Fakat önceden hiçbir iş tecrübem veya başvurum bile olmadıgı için bu konuda nasıl düşünmem gerektiğini bilemiyorumm. Henüz başka yerlere başvurmadanda karar vermek istemiyorum..Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyimm mülakata gidersem ne gibi sorular yöneltmeliyimm yardımcı olabilirmisinizz ?? Şimdiden çok teşekkürler...

Ya da 2 firma ile daha görüşmem var bu hafta, hangisi daha çok aklıma yatarsa , orayı değerlendirmek istiyorum de. Maaş pazarlığında da işe yarayabilir belki :p

@ECK
hmmm :) ya gerçkten cok teşekkürler.. Böyle önceden bi tecrübem olmadıgı için bu konularda bocalıcağımı düşünüyordum ama fikirlernz oldukça işe yaradı :)

:) Rica ederiz.
Maaş konusunda aynı sektörden birilerini bulman daha yararlı olacaktır açıkçası. Yeri geliyor 800 TL teklif ediyorlar, yeri geliyor 1200 - 1500 TL maaş ile ilk giriş yapan arkadaşlar oluyor. Bu biraz firmanın tutumu, personelin işteki rolü vs ile de ilgili.

Biraz olumsuz bir bakış açısı olacak benimkisi ama bir de ağzı yanandan dinle istedim geri dönüşüm geri dönüşü olmayan bir yol oldu bana :kötü: ben işe başlarken geçen konuşmalar
prim :kptmya: yetiştirmek için yeni mezun :kptmya: hepimiz arkadaş gibiyiz birbirimize açık olacağız :aglyrmngaa:
bu tarz yerlerde dikkat etmeni tavsiye edeceğim bir iki şey
1.Senden başka mühendis olmayacaksa sana işi kimse öğretmez o yüzden de işi öğren de zam konuşalım sözlerini ciddiye alma sen öğrenecek ve öğreticeksin çünkü.
2.Prim işini de geçmeni tavsiye ederim kendi başına firma bulman zor belki nadirdir, müdürün yada işvereninle gittiğin görüşmedeki bağladığın iş senin değildir, sen görevini yapmışsındır.
3.İşe alan birim kimlerden oluşur bilemiyorum ama işveren çok önemli bir etkendir çalışırken ruh sağlığın ona bağlıdır iyi incelemeni tavsiye ederim içine sinmediyse maaşı yüksek bile söylediyse koşarak uzaklaş ordan bu tip tesisler çok kalabalık yerler değildir muhatap olacağın kişi sayısı bellidir gününün geçeceği ortamı içine sindirmen önemli.
İyi yanları da çok iş olmaz zamanının çoğu oturmakla geçer, işi kendi kendine öğrenirsin.

İş Yerinin Mantığı; Teknik okul Mezunu Olarak Müşterilere Sunarız Hem Diplomasından Faydalanır (Çevre) Hemde Pazarlamacı Olarak Çalıştırırız 900-1000 tl maaş veririz zaten prim alamaz prim işi hikaye zira işe yeni başlayacak primden para vermeyiz pirimden para kazanması 1 sene sürer en az (Genel Prim Değilse) prim diyelim ilgi çekici olsun hevesli olsun ... Benim Yorumum (Bir Çevre Mühendisinin Birşeyleri Pazarlaması Ve bundan para kazanması belirli bir deneyimden sonra olur deneyimi olmayan hiç bir teknik mühendis birşey pazarlayamaz özel bir yeteniği yoksa )

@Gülay Kudret Birdal
Bende Gülay Hanıma katılıyorum, alacağın para önemli tabiki ama calışacagın ortam daha da önemli.ÇÜnkü gününün çogunu orada gecireceksin çalıştığın ortamı ve kişileri de gözlemlemen de fayda var. Yeni mezun oldugun için maası düşük tutarlar ama bende arkadaslarıma katılıyorum ilk bastan pazarlık yap,prim vereceğiz zam alacaksın falan filan bunlar boş laflar;)

ne olursa olsun maaşın senin için "birincil öncelik" olmadığını, ama paranın da çalışma motivasyonu açısından çok önemli bir faktör olduğunu vurgula. sonuçta hepimiz para kazanmak için çalışıyoruz, bunu bir şekilde anlatman gerekiyor. nerden mezunsun, yabancı dilin vs ne seviyede bilmiyorum ama sen kendine güvendiğin sürece istediklerini rahatça savunabilir ve karşındakini inandırabilirsin söylediğin/istediğin şeyleri gerçekten hakettiğine.

ya kardeşim ne 1000 i 1200 ü siz neyden bahsediyorsunuz lafa geldiğinde bol keseden sallıyor millet ya . 1000 tl yi artık taşeron işçi bile beğenmiyor almıyor kolay kolay, bu kadar basite indirgediğiniz bu mesleği bu paralara yapacaksanız bırakın gidin çok pis sinir oldum . noter sözleşmesinde 2700 tl civarın da tam net bilmiyorum ama aşağısı kesinlikle değil , paralara imza atılıyor ve adamlar bizleri çalışmayan sadece onların işlerinde yollarını açıcı bir personeel olarak görüyor , madem biz yol açıcıyız anahtar personeliz ( kilit değil) anahtar personel bakın , bu kadar ucuza gitmeyelim yavv . birde yazmışlar 1200 tl iyidir iyidir kaş göz işareti hayret bişey yav.
Bak yeni mezun kardeşim korkma bişeyden, iste aklındaki parayı ucuza gitme zaten bizlerde tecrübe tecrübesizlik özelde çok fazla işimize yaramıyor genelde tecrübesiz arıyorlar farkediyorsan , o yüzden alınacak bir kaç evrağı vardır il müdürlüğü sıkıştırıyordur zaten sıkıştırmasalar almazlar kesinlikle çevre mühendisi, o yüzden isterler çevre mühendisinide. Onlar bize muhtaç bundan dolayı anlayacağın, bir yer olmazsa başka yer kesinlikle vardır nasibinde , parayı allah hoop bacadan gönderecek hali yok yaa böyle iş kapıları açar insanlar vasıtasıyla bize ulaştırır. Allah bol paralı hayırlı işle versin sana ve bütün insanlara...

maaşı telefonla görüşmede veya iş ilanlarında 1000-1500 arası görürsün. ama gittiğinde 1000'den fazla veremiyoruz derler :D

@Mrt03
Çok komik :suspus:
Hangi mühendislik dalı olursa olsun, tecrübesiz donanımsız adama kimse gel 3000-4000 le işe başla demez..Tabii torpilin yoksa, bilmem anlatabildim mi :krnz:
Sürünmeden koşulmaz bu böyledir..Nice makine mühendisi arkadaşlarım bile 1000 liralara talim..Hepimiz geçtik bu yollardan:eek:kyrm:

@Gül CAN

sizin oraların komik sözlerine sulu sulu cümlelerine benzemez bizzim buralarınki , o yüz ifadelerinide nasıl çıkarıyorsun anlamadım , evet benim torpilim çok büyük kocaman bir yüreğim var allahtan hiç kesmediğim ümidim var bilmem bende anlatabildim mi ( o yüz ifadesini çıkaramıyorum anladın sen onu) . bin tl ye emeğimi diplomamı sergileyecek kadar enayi değilim bir markette kasiyerlik yap o diplomanı koyma ortaya daha iyi zaten hep bu kendimizi ucuz göstermemizden bu muhabbetleri yapıyoruz hanım efendiiiiii.

yav adamların cebi para görmüş patron olmuşlar , bizde ameleyiz ya cebindeki 1000 tl ye satın alacaklarını sanıyor ve kocaman para görüyorlar bir de bin bir nazla veriyorlar ve bizimkiler hala bunu kabulleniyorlar ona şaşıyorum .

o bin tl 1 sene sonra oluyor sana 2 bin tl... kasiyer demişsin de ben hiç bir kasiyerin bir sene sonrasında maaşının 2 katına çıktığını görmedim de duymadım da... tabii işin diğer boyutunda bırak 1000 tl yi 1500 tl bile az iken 800 tl ye çalışanlar da var. yok değil. ama belki bu adam aylardır işsiz, ev geçindirmesi gerek veya borçları var. illa ki bir işe girmesi lazım. belki de bulduğu o 800 tl lik işten aldığı parayı bile ailesine göndermesi gerekiyordur. o yüzden şu maaş konularında biraz esnek olabiliriz.