'İş Değiştirmek' bir sanattır!

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2010
Mesajlar
427
Beğeniler
117
Şehir
Denizli
#1
Eki Görüntüle 11622
'İş Değiştirmek' bir sanattır!
09 Şubat 2010 | Özgür ŞAHİN | Kategori: Bir de bunlar var!

Uzmanlara göre bir işte dört yıldan fazla çalışmak doğru değil. Çünkü dört yıldan sonra iş rutinleşmeye başlıyor. Peki iş değiştirmeye karar veren biri nasıl hareket etmeli? İstifa etmenin incelikleri nelerdir? İşte iş değiştirmek isteyenlere uzman tüyoları… Ben iş değiştirmeyi kafama koymuştum. Birkaç büyük şirketin gazetelerdeki “eleman aranıyor” ilanlarına CV gönderdim. Sonunda onlardan birinden mülakata çağırdılar. Mülakatı da kazandım.

Business gurularına inanır mısınız bilmiyorum. Onların söylediği bir şey var. Bir işte çalışılacak ideal süre dört yıl. Neden mi? Bu süreyi aşınca iş rutinleşmeye başlıyor. Aynı heyecanı duyamıyorsunuz. Dahası, faaliyet gösterdiğiniz piyasada yavaş yavaş unutulmaya başlanıyorsunuz.
Ama bu radikal kararı vermek de kolay değil.

İş yerinizi seviyorsanız, onlar da sizin değerinizi biliyorlarsa bu ayrılık daha zor olacak anlamına geliyor.

Belki, yeni başladığınız yerde, daha ilk günün akşamında size “teşekkür ederiz” deyip gönderecekler. Belki bu yere transfer etmekle kariyerinizi tehlikeye atıyorsunuz.

Peki neler yapmalı?

Öncelikle şunu söyleyelim: İşten ayrılmanın da bir üslubu var. Yeni işe başlamanın da…
İlk yapacağınız işlerden biri eski patronla köprüleri atmamak…

Eğer gerçekten iyi bir elemansanız, patronunuz, istifa etmek istediğinizi duyar duymaz fena halde sinirlenecektir.

Kendi hayatımdan bir örnek vereyim: Ben ilk ciddi iş görüşmemi Ercan Arıklı ile yaptım. Beni çok iyi karşılamıştı. Kesinlikle kendisiyle birlikte çalışmam gerektiğini söyledi. Neredeyse iki saat muhabbet ettik. Sonunda ikna olmuş gibiydim. Ama yine de bir hafta düşünme süresi istedim. Bu sürenin sonunda kararımı vermiş olacaktım.

Bir hafta sonra telefon ettiğimde karşımda bambaşka bir insan vardı. Bana sadece şöyle dedi: “Bana bak. Üç aylık deneme süren var. Bir b. yapamazsan seni kovarım”.

Nasıl yamulduğumu anlatmama gerek yok herhalde.
Neyse ki kararlıydım. Dergicilik işini iyi kıvıracağımı düşünüyordum. Başladım. İlk üç ay çok iyi geçti. O bana ısındı, ben de ona ve orada çalışan arkadaşlarıma…
Fakat maaş çok düşüktü. Eşim de çalışıyordu. Kira vermiyorduk. Çocuğumuz yoktu. Yine de geçinemiyorduk.

Ben iş değiştirmeyi kafama koymuştum. Birkaç büyük şirketin gazetelerdeki “eleman aranıyor” ilanlarına CV gönderdim. Sonunda onlardan birinden mülakata çağırdılar. Mülakatı da kazandım. Olup biteni Ercan Arıklı’ya anlattım, bir ay sonra gidiyorum diye…

Yukarıda yazdığım gibi, umduğumdan çok daha fazla sinirlendi. Bayağı bir bağırıp çağırdı.

Ama benim orada kalacak fiziksel koşullarım yoktu. Ya gidecektim, ya da zam yapması gerekiyordu.
Sonunda ciddi bir zam yaptı. Maaşım 90 bin liradan 250 bin liraya çıktı. Diğer arkadaşlara da zam yapmak durumunda kaldı.
Evet, nerede kalmıştık? Sonuç olarak patronu fazla kızdırmamak gerekiyor.

Peki ne yapmalı?

İstifa etmeye karar verdiyseniz onu bu gidişinize hazırlamak gerekiyor.
Bunun için ondan yeni bir rütbe isteyebilirsiniz örneğin. Ya da mevcut işinizden sıkıldığınızı ima edebilirsiniz. Bu şekilde patronunuza durumunuzu önceden söylemiş ve onu da kırmamış olursunuz. Söylemeye gerek yok, elinizde olan işi bitirmeden ayrılmamanız gerekiyor. Bir de, eğer vaktiniz varsa, yerinize gelen kişiye yardım etmeniz şüphesiz iyi bir jest olur.

Bir şekilde “iyi etkiler bırakarak” eski işinizden ayrıldınız. Yeni bir yerde başladınız.
Guruların bir tavsiyesi daha var.

Hiç bir zaman, yeni işinizde, eski işinizden ne iyi ne de kötü olarak bahsetmeyin. Gurular, örneğin Toyota’ya transfer olan birinin, Honda’da işe başladığında “Orada bu tür sorunları, böyle yaparak, çok iyi çözerlerdi” ya da tam tersi “bir türlü çözmeyi beceremezlerdi” demesi Honda yöneticileri tarafında hiç hoş karşılanmıyor.

Diyelim patronunuz kesinlikle gitmenizi istemiyor. Hatta “Ölürüm de bu kapıdan dışarı çıktığınızı görmem” gibi arabesk laflar etmeye başladı. Sizin maaşınıza yüksek oranda zam yapacağını, koşulları iyileştireceğini de söylüyor. Bu durumda en iyisi kulakları tıkayıp, en kısa zamanda oradan ayrılmanın koşullarını yaratmak. Eğer yıllardır sizin başarınızı takdir etmemişse, bu, tam siz giderken aklına gelmişse, o patronun iyi bir patron olduğunu söylemek çok zor. Fransızca Capital’de okudum. Fransa’da bu konuda yapılmış çok ilginç bir araştırmaya göre patronun karşı teklifiyle işte kalmaya karar verenlerin onda dokuzu, on sekiz ay içerisinde işlerinden ayrılıyor. Bu da o patronun inanırlığı konusunda size ciddi bir fikir verecektir.
 

Adnan TUNÇTÜRK

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
9 Ağustos 2011
Mesajlar
9
Beğeniler
3
Şehir
Çankaya
#2
Cevap: 'İş Değiştirmek' bir sanattır!

Teşekkürler güzel bir paylaşımdı...
 

teeme

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
26 Mart 2009
Mesajlar
4
Beğeniler
1
#3
Cevap: 'İş Değiştirmek' bir sanattır!

Güzel bir konuya değinilmiş.
 

Yasin Aslan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
21 Aralık 2008
Mesajlar
335
Beğeniler
51
#4
Cevap: 'İş Değiştirmek' bir sanattır!

meslek hayatında daha yıllık izin kullanmamaış biri olarak 4 yıl çok uzun bir süre inşallah bu yazdıklarımı, kimse görmez :) şaka bir tarafa yazıya sonuna kadarkatılıyorum,eksiği var fazlası yok.
 

Okan Öztürk

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
4 Kasım 2009
Mesajlar
73
Beğeniler
37
Şehir
Karşıyaka
#5
Cevap: 'İş Değiştirmek' bir sanattır!

GÜzel bir yazıydı paylaşım için teşekkürler:)
 

Yukarı Alt