• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İş Görüşmeleri

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Yaptığımız iş görüşmelerinin ilginç bir konu olacağını sanıyorum. Başımızdan geçen komik/önemli/dikkat edilmesi gereken iş görüşmelerini istemiyorsak firma adı vermeden burada paylaşabiliriz belki.

CTG planttek sürekli ilan veriyor evet. demek oda öyle bi yermiş öğrendiğimiz iyi olmuş.herkese kurumsal bir yerde çalışmasını tavsiye ederim tabiki ama o kadar firma nerdeee.

tekrar merhabalar arkadaşlar sizlerle bir iş görüşmemi daha paylaşmak istiyorum. ben çok eğlendim. konuşmalarımdan işveren o kadar etkilendi ki donup kaldı işyeri çerkezköyde ambalaj atıkları ile ilgili neyse ta istanbuldan kalktım görüşmeye gittim. daha önceden ambalaj atıkları ile ilgilenen firmaları çok gördüğüm için az çok neyle karşılasacağımı tahmin ediyordum.işin olmayacağını adım gibi biliyordum ama sırf meraktan ve biraz da eğlenmek için hep işverenler mi bizimle dalga geçecekler biraz da ben uğraşayım istedim. iyi ki de yapmışım içimin yağları eridi. neyse görüşmeye gittim adresi bulmak biraz zamanımı aldı ama sonuçta buldum. bana form verdiler doldurdum. biraz tesisi gezdim. bazı sorular sordum. yemek yol sigorta çalışma saatleri vb. neyse sonra patron geldi biraz hoşbeş sohbet istediğin rakamı yazmamışsın dedi. evet dedim yazmadım çünkü bana bırakırsanız ben 5 te isterim 10 da önemli olan siz bana ne ücret vereceksiniz. önce siz söyleyin dedim. adam bir rakam verdi. zaten tahmin ettiğim rakamdı o yüzden hiç şaşırmadım. verdiği ücret 1000 tl ben de pardon birşey sorucam dedim siz benimle dalga geçmek için mi çağırdınız dedim adamın suratı değişti tabi beklemiyordu bu tepkiyi hiç bozuntuya vermedim ama gülmemek için zor tuttum kendimi adamcağız bişey söyleyemedi. sonra gayet sakin bir şekilde bir sorum daha olacak dedim. burda vasıfsız bir elemana ne veriyorsunuz dedim. adam 600 tl dedi. ben de aynen şu cümleyi kurdum.'' vasıfsız birine 600 tl bir mühendise 1000 tl kusura bakmayın bende 400 tl ye satılık diploma yok dedim. hem kaldı ki ben 1000 tl ye bırakın çalışmayı karalama kağıdına imzamı bile atmam adam dumur tabi şok üstüne şok orasının olmayacağı belliydi. o yüzden çok rahat ve eğlenceli geçti . neyse bu sefer de o bana sordu nekadar istiyorsun peki dedi. bir rakam söyledim. adamcağız şaşkın ne diyeceğini bilemedi. sadece sözün bittiği yerdeyim dedi. durun daha bitmedi dedim. sigortamı tam maaş üzerinden isterim. cumartesi asla çalışmam dedim. adam yerinde zor duruyordu bulsa beni hemen göndericekti. biz sizi ararız diye ama inatçıyım ya oturdum da oturdum. canım isteğinde kalktım. arada işverenlere böyle davranmak lazım. buarada neye karar verdim biliyor musunuz arkadaşlar bizim piyasadaki değerimizi düşürenler sayın bekar meslektaşlarımız. ailesinin yanında kalan arkadaşlarımız lütfen biraz daha dikkatli olun ve mesleğinize sahip çıkın siz hiç evlenip yuva kurmayacak mısınız sizin çocuklarınız okula gitmeyecek mi düğün dernek yaparken size para lazım olmayacak mı günü geçirmeye değil geleceğe yatırım yapmayı planlayın. 700-900 tl arasında çalışmayın arkadaşlar.mesleğimize biraz daha saygı lütfen... işverenlerin emeğimize basıp çiğneyerek yükselmelerine izin vermeyin sadece sizlerin değil anne ve babalarınızın gece gündüz emeklerini çiğnetmeyin... herkese iyi akşamlar...

Çiğdem Hanım söylediklerinize katılmakla beraber eklemek istediğim birkaç şey var.Haziranda mezun oldum ve bahsettiğiniz "bekar ve ailesinin yanında kalan meslektaş" kategorisine giriyorum :D .Ocaktaki kpss atamalarını beklediğimden şu an iş aramıyorum.Bir yere atanamadığım takdirde aktif olarak iş aramaya başlicam.Dediğiniz gibi düşük ücretle çalışmayı kabul etmeyeyim, ben etmem, bir başkası kabul etmesin ama mutlaka başka birileri düşük ücrete evet der.Burada bence işverenin de biraz sağduyulu olması gerektiğini düşünmekteyim.Bu sadece iş arayanların düşük ücretle çalışmayı reddetmesiyle çözülebilecek bir konu değil.İşverenin de çalıştırdığı/çalıştıracağı elemanların emeğine saygı göstermesi gerekir.

İş çalıştıranda bittiği kadar çalışanda da bitiyor. Ayrıca ben Çevre Orman Bakanlığının bu konuda bir yönetmelik yayınlamasını dilerdim fakat sonuçta bahsettiğimiz yerin günahı kendinden büyük ve açıkçası benim dileğim de sadece dilek olarak kalıyor ne yazık ki.