• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İş Görüşmeleri

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Yaptığımız iş görüşmelerinin ilginç bir konu olacağını sanıyorum. Başımızdan geçen komik/önemli/dikkat edilmesi gereken iş görüşmelerini istemiyorsak firma adı vermeden burada paylaşabiliriz belki.

Başımdan geçen ilginç acı bir deneyim :))))

....Kimya büyük bir firma Bakırköy'de ofisleri var.. O zamanlar yeni mezun olmuşum tabi.. Daha ilk görüşmelerim.. Tecrübesizim neyse...Tam tamına 2,5 saat yol gittim görüşmek için... O kadar uzaktı ki bana... Tren, Denizotobüsü yirmi dakika yürüme offf bittim ama iyi görünmem lazım..En sonunda ofisi de bulmuşum müthiş güzel bir apartman eski ve köklü...Heh çok güzel diyorum..

Neyse girdim, kendimi tanıttım bana kapıyı açan bayana iş görüşmesi için geldiğimi söyledim...Bir salona aldı beni 20 dakika bekledim. Ama sorun değil, yeter kiiyi geçsin diyorum içimden...

Zati -muhterem (canı çıksın ) görüşmeye yapacağım kişinin odasına girdim, firma sahibiydi galiba..Odasında deri koltuklar hani çok dikkat etmedim bir tarafta viski şişeleri de olabilirdi :), acayip havalı bir odası vardı...Kendisi de gayet iyi giyimli biriydi neyse...

İş görüşmesi sırasında TV açık olurmu yaa...Finans haberlerini izliyor..çok parası var galiba adamın...Gayet gayriciddi buldum...

Daha baştan memleket niree diye sordu .:evil: Çok mu önemli kardeşiimmmm dicektim demedim neyse.Sonra uzak oturuyorsunuz nasıl gelip gitceksiniz dedi , içimden madem uzak niye çağırıyorsun kardeşim dedim.Asıl meseleye geldi zaten hemen... "Aman efendim siz çok nazik birisiniz, nasıl başa çıkacaksınız bizim müşterilerimizle ..." Pozisyon kimyasal satışı...Neymiş bizim öyle müşterilerimiz var ki işte , sanayi de bu adamlar yağlı elleriyle.... birşeyler söyledi anmımsamıyorum...yazarken bile sinirlendim şimdi yok efendim bu adamlar bana mastürbasyonlarını anlatırlarmış(çok affedersiniz adam tam bunu dedi çünkü) siz nasıl başa çıkarsınız .....Kulaklarım çınlamaya başlamıştı resmen...Tek dediğim anladım ki ben sizin gibi biriyle çalışamayacağım demek oldu ve 2,5 saatlik yoldan sonra 5 dk. sürmeyen görüşmeden jet hızıyla çıktım.Adamın elini sıkmamıştım galiba iyi günler dedim kapıyı çektim ve çıktım.

Hala o adama karşı kin ve öfkem var...Sen nesin yaaa...Madem uygun bulmadın madem öyle heriflerle çalışcan niye bayan yazıyorsun ilana neden çağırıyorsun...İnsan da biraz ar utanma duygusu olur...Böyle şeyler söylenir mi ya...

Ne denir ki bilmiyorum...Yazacak çok şey var da burda olmaz...
Keşke adamın ağzının payını verseydim ama işte o zaman toydum yapamadım.

Kötü bir tecrübeydi, ilk paylaşım için :(

Geçmiş olsun Zuhal hanım. İş sahipleri her kesimden olabiliyor. Maalesef iyisi de mevcut, kötüsü de. Burada, sizin de değinmiş olduğunuz, bir şey var. İnternetten okuyoruz vs. Bazen kişiyi işe almayacağı o kadar belli iken, neden görüşmeye çağırıyorlar bunu anlamıyorum. Gönderilen Özgeçmişler hiç mi okunmuyor bazı firmalarda ?
Bu da biraz firmanın kalitesiyle ilgili olsa gerek.

Zuhal hanım öncelikle geçmiş olsun keşke firma isminide yazsaydınız. Sizden sonraki arkadaşlara yol göstermiş olurdunuz. Hatta hatırlıyorsanız görüştüğünüz kişinin adı..

Evet kesinlikle firmanın kalitesi-kalitesizliğiyle ilgisi var... Öyle bir yerde asla çalışmazdım zaten...TEk içimde kalan adamın ağzının payını vermemek oldu...Herşeyin bir yolu yordamı var terbiyesizliğin hiç luzumu yok...

Zaten iş görüşmesini yapacağız insanın tavrı firmanın vizyonunu yansıtır. Bu kadarlık adamlarmış diyorum..

Firmanın ismini tam hatırlamıyorum, yani hatırlıyorum ama birkça kimya fabrikasıyla görüşmüştüm o dönem o yüzden yanlışlık yapmak istemem. Ama bi eski başvurularıma bakıcam ...2008 deydi anlattığım olay biraz zaman geçti tabi

Is gorusmesi deyince aklima bir anim geldi, paylasayim istedim. Is ariyorum 2 sene once yer New York, kucuk bir firma, ama iyi projeleri var, iceriden arkadasimda var, pozisyonu alacagimi umuyorum, yani cok buyuk bir aksilik cikmasi lazim almamam icinki cikti:-). Isin sahibi, istedigim maasi az bulmus, bu kizin bu kadar tecrubesi yok galiba ki bu kadar az istiyor onun aslinda X istemesi lazimdi en az demis arkadasima, isi alamadim, kaybettim, gerci kaybettigim iyi oldu, calisma ortamini hic begenmemistim. Bazen eski maaslariniz yerine, lokasyonada bakmaniz gerekiyor nereden bileyim iki eyalet arasinda bu kadar fark olacagini. Gulerek hatirlarim simdi...

zuhal hanım çok geçmiş olsun. bir bayan olarak tüylerim zıpladı ....hırrrr....
ben de istanbula 5 ay önce geldim ve tüm arkadaşlar gibi iş arayışına girdim. beylikdüzü tarafında bir firma ile anlaştım. firma sahibi elinde bir sürü iş olduğunu çok büyük işler yaptığını ....anlattı. işe başladım ve ellerinde bir tane dahi iş olmadığını ve personeline maaş verecek durumları bile olmadığını öğrendim. geçenlerde yine bu firmanın ilanını gördüm. eğer iş arayan arkadaşlar varsa bu firmanın ismin verebilirim. boş yere umut bağlayıp gidip gelmesinler . sonunda ne maaş alabilrler ne de ssk ları yapılır.

ayrıca yine beylikdüzüne yeni taşınmış arıtma tesisi inşaatı yapan bir firma var. bu firmada personeli zorlayacak şekilde çalıştırıp maaş vermiyor. dilenci gibi patronun arkasında dolaştıktan sonra binbir azarla maaşınızın çok azını alabiliryorsunuz. bu firma ilk görüşmede tüm şartlarınız kabul ediyor.3000 tl maaşa bile ok diyor. nasılsa sonuçta bu parayı size vermiyor. ayrıca 2 ay sonra para almaya başlıyormuşsunuz çünkü ilk 1 aylık maaşınız içerde tutma gibi bir politikaları varmı:))))

beylikdüzündeki çevre firmaları şu anda maaşsız eleman çalıştırıyor. iş arayanların bilgilerine:))))

büyük kurumsallaşmış şirketlere iş görüşmesine gittiğiniz zaman asla 2500 altında maaş söylemeyin. çünkü yeni mezun bile olsa bu şirketler karşılarındaki kişilerin ne kadar azimli ve istekli olduklarına bakıyorlar. ne kaadar çok istersen kendine o kadar güvenin var ve bu işi başarabilir duygusu uyanıyor iş verende.
ben denedim ve gerçekten 3 şirkette tuttu:)
not: şirket diyorum (sabancı, erenco, koç, zorlu...vs)
firmalar ise (çed firmaları, ölçüm firmalar (şahıs firmaları)) en fazla 1500 veriyor istanbul piyasasında bu tür firmalarda kesinlikle yüksek maaş isteme politikası tutmaz aksine ters teperek almakta olduğunuz işi kaybetmenize neden olur. çünkğü bu tür küçük firmalar her zaman ucuza çalıştıracakları eleman ararlar işin yapılabilirliğinin çok önemi yoktur. çünkü işleri patronun kendi takip eder ve personeline çok güvenmez. ilerde kendilerinden birşeyler öğrenip firma açarak yeni rakip olma ihtimali olduğunu düşünürler.
ist da böyle yaklaşımı olan 2 firma biliyorum.

arkadaslar bende bir iş görüşmemi hatırladım ve sizinle paylaşmak istedim .Gazeteden bir su arıtma firmasının iş ilanına başvurdum ve ertesi gün hemen aradılar.Neyse gittim o gün patron yoktu bir çevre mühendisi arkadaşla görüştüm işi falan anlattı sonra patronun olmadığını söledi ve birkaç gün sonra patron geldi tekrar görüşmeye çağırdılar.Gittim ve patronun karşına geçtim asıl olay bundan sonra başlıyor.:) Adam iş dışında bana hersey sordu.Ayy aklıma geldikçe sinirim bozuluyor.Arkadaslar bana sorduğu sorular evlimisin hayır dedim peki nişanlımısın dedi ona hayır bunlara diyecek sözüm yok belki ileride bu durum olduğunda işten ayrılabileceğimi düşünür diye yinede kötü birsey düşünmedim.Neyse bir sonraki soru yemek yapabiliyormusun Hangi yemekleri güzel yapıyorsun Yurttamı kaldın evdemi ? Ben bunları duyunca içten içe sinirim nasıl bozuldu bu adama mutlaka bir cevap vermeliydim. Bu sorulara cevap verdim ve ardından benim sorduğum soru şu oldu .
Ben çevre mühendisi pozisyonuna başvurdum Siz beni çevre mühendisi olarak almak mı istiyorsunuz yoksa mutfak bölümüne mi alacaksınız? Adam bunu duyunca tabi şasırdı belkide hiç beklemiyordu. Cevap veremedi ve sadece güldü. Sonuç olarak çalışma saatlerini bahane ettim ve çalışmamın mümkün olmadığını söledim ve ordan ayrıldım. Daha bakalım nelerle karşılaşacağız ?:)

@ECK
walla öyle köklü bir firma değildi.Su arıtma cihazlarının satışını yapan bir firmaydı.Adını hatırlamıyorum.O yüzden yanlış bilgi vermek istemiyorum.Zaten ne doğru düzgün bir ofisi vardı ne de bir tabelası:)

Nil Hanım çok güldüm ya :))) Ama lütfen firma ismi rica ediyorum lütfen :))))

Bu arada ben buldum gittiğim firmayı Nat..rel Kimya. Araya es koydum bilerek:p:p

Hmm. Şu iş görüşmelerini toplasak kitap olur bence.

Yeni mezun ama çatır çatır proje çizebilen, firmanın çalışma sistemini öğretmeye tahammülü olmayan ve beni akşam saat 6'da taa itin öldüğü yere görüşmeye çağıran firmaya selamlarımı iletirim:D (Armut piş, ağzıma düş istiyorlar)

@zuhall

Yeni bir görüşmeye gidecekseniz hayırlısı olsun :)

Bu ara ben yaptığım bir iş görüşmesini anlatayım.
Gerçekten büyük firmalardan birisi ile görüşmeye gittim. Standart bazı soruları sordular zaten işte neden şu an çalıştığın yeri bırakmayı istiyorsun, neden burası falan filan tarzında. İşin koptuğu nokta ise benim hatam ile geldi.

Bir şey sordular, ben cevap verirken nereden çıkıp nereye gittiğimi kaçırdım. Soruyu unuttum :D Soruyu soran bayan da cevap bekliyor bana bakarak, konuşurken olayı nasılsa battık artık diyerek şöyle bağladım: " ... demişken acaba soruyu unuttuğumu söylesem bu çok mu kötü olur ? " gibisinden bir şey dediğimi hatırlıyorum. Hoş bir anı oldu, gülüşmeler falan filan ama netice itibariyle işi alamadım. Denemeyin, söyleyim yani :)

Merhabalar; Ben de bir iş görüşmesinde yaşadıklarımı anlatayım ara sıra ilanı internette dolaşıyor. Başvuru yapacak olan arkadaşlara uyarı niteliğinde yazıyorum bu yazımı lütfen dikkatli olunuz bu firmanın ilanlarından uzak durun. Gerçekten beklediğiniz gibi bir yer değil ben çok şey bekliyordum hüsrana uğradım. İstanbul Kavacık’ta atıksu arıtmayla ilgilenen bir .a.ş. birkaç kere cv mi göndermiştim. Ama geri dönüş olmuyordu. ve o kadar sık ilan veriyordu ki bir kere konuştuğunuz insanı tekrar aradığınızda bulamıyorsunuz bir yandan da merak ediyordum. Neden diye neyse en sonunda aradım telefonu şirketin patronu açtı. hiç şimdiye kadar bir a.ş. de böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu bilmiyorum ama bana çok ilginç geldi. neyse telefonla görüştükten sonra görüşmeye çağrıldım. Öncelikle internette adresine baktım nerelerde diye adreste iş yeri olarak plaza yazıyor. Adresin yakınlarında bir başka iş yerine sordum buralarda falanca plazayı arıyorum dedim adam bana öyle bir yer yok ama aynı isimde apt. var dedi onu da geçtiniz az geride dedi. Dediği yere gittim. Adam doğruyu söylemiş meğer plaza dedikleri yer üç katlı bir apt. neyse buraya kadar geldim içeri gireyim dedim keşke girmez olaydım gittim görüştüm. herşeyi baştan konuştuk. cumartesi çalışmayacağım dedim kabul etti. ve işe başladım. şirkette toplasan 6 kişi çalışıyor. Bir ltd.şti de bile daha fazla çalışan vardır. işe başladıktan sonra öğrendim ki kimse memnun kalmamış ve her gelen 1-2 ay çalışıyor ayrılıyor. Herkes çalışıp da ayrılana mana buluyor sanıyorsunuz ki sadece o suçlu patron her zaman haklı yok böyle bir şey bütün arkadaşlarıma soruyorum nasıl bir firma diye herkes soruyor soruşturuyor birşekilde araştırıyor. Ve bana neden bu firmaya girdiğimi soruyorlar ben de a.ş. kurumsal bir yer diyordum nerdeeee… Kimseden de iyi bir şey duymadım. Hatta öyle bir şey ki tanıdığım bir ekipman firmasından teklif istemiştim de üstelik o firmadaki arkadaşımdı ve bana teklifle ilgili geri dönmedi telefonuma da çıkmadı sonra aradığımda görüştük ama neden acaba? O kadarını da siz tahmin edin her neyse Pazartesi günü işe basladım İlk gün patron şirketin web. sitesiyle ilgili incelemeler yap yeni olduğun için daha rahat gözlem yaparsın dedi. Önümüzdeki Pazartesi görüşürüz dedi. Birkaç gün içinde web sayfasını şirketteki gözlemlerimi yaptım. Eksik listesinin bilgisini verecektim. Cumartesi çalışmayacağım için pazartesi görüşelim dedim ona da tamam dedi. Zaten ilk önce kendisi demişti pazartesi diye. Herşeye tamam diyen sevgili eski patronumun telefonundan Cuma günü telefonuma bir mesaj geldi çiğdem hanım bugün işe gelmeyin diye. bir a.ş. de kurumsal bir firmada olmaması gereken bir durum. Mesajla işe son vermek nerde görülmüş arkadaşlar herşeyin bir usulü bir adabı bir kuralı vardır. hiç etik değil ve sonuç olarak işten ayrıldım. Yada patron deyimiyle kovuldum şirkette en az çalışan da benim herhalde 4 gün rekor bende herşeyi baştan konuşmak da çözüm değilmiş. Herşeye tamam diyen kabul eden patron nasıl oluyor da aklı başına bir hafta sonra geliyor ve sırf cumartesi çalışmak istemediğim için işe gelmemem konusunda mesaj atıyor anlamış değilim. Bu arada şirketle ilgili küçük bir hatırlatma yemek ücreti 7 TL yol ücreti ayrıca verilmiyor . cumartesi çalışma zorunluluğu var. Hani kötü bir yerden kurtulurken ayrılırken Allah kurtarsın derler ya gerçekten öyle orada çalışanlar için de Allah kurtarsın diyorum…(firma adını versem mi acaba?)

arkadaşlar kararımı verdim ve firmanın adını yazıyorum CTG planettek çevre ve arıtma teknolojileri a.ş.

Çiğdem Hanımcım çok geçmiş olsun...Bu firmayı bende böyle bilmezdim..Ama şunu söyleyeyim bizim sektörde bu vb. firmaların çoğu patron firmasıdır ve kurumsal değildir. Kurumsal firmaların sayısı çok çok azdır. Tabi ki bu firmanın kurumsal olup olmamasından bağımsız olarak uslüp ve tarz açısından sakatlıklar varmış..

İyi ki çok geç olmadan anlayıp ayrılmışsınız.

Ben de haftasonu bi görüşme yaptım. Bizim arıtma firmalarından biri ve kurumsal değil :)) aam benim için çok önemli bir ayrıntı değildi bu çünkü ben sektörün içinde bir firma istiyordum ve öyle zaten.

Daha geniş bi zamanımda anlatıcam. Olumluydu :))) İş görüşmesinden ziyade sohbet gibiydi sevdim yani..

Zuhal Hanım geçmiş olsun kötü bir deneyim olmuş. sizin yerinizde başkası olsa çok pis karşılık verebilirdi ki haketmiş olurlardı her türlü pislği. firmanın ismini admaın adını falanda verseydinizde rezil olsaydı...