iş görüşmelerinde sorulan maaş beklentisi??

  • Konuyu başlatan Kübra Arslan
  • Başlangıç Tarihi
K

Kübra Arslan

#1
Arkadaşlar bişey sormak istiyorum. Yaptığım İş görüşmelerinde sürekli "maaş olarak ne talep ediyorsunuz?" sorusuyla karşılaşıyorum. Genellikle bir miktar belirtmekten kaçınıyorum ama bu konuda ısrarcı olup illa bir rakam isteyenler var. Bu gibi bir durumda ne yapmalıyım sizce bu miktar ne kadar olmalı?
 

MasterMind

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
7 Ocak 2010
Mesajlar
819
Beğeniler
311
Şehir
Antalya
#2
Hangi alanda çalıştığınızla, firma yapısıyla, sizin niteliğinizle ilgili bu biraz. Ama Mühendis maaşlarının başlangıç için ben 1300 - 1500 den aşağı inmemesi gerektiğini düşünmekteyim.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.535
Beğeniler
3.550
Şehir
Astana
#3
Cihana katılıyorum,
Kendinizin farkında olun ve ona göre ücret isteyin sonuçta siz bilginizi, emeğinizi satıyorsunuz. Kafanızda bir sınır belirleyin her zaman üzerini söyleyin ve sınırın aşağısına inmeyin.
 

Serhat Güler

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
26 Nisan 2010
Mesajlar
177
Beğeniler
76
#4
arkadaşlarıma katılıyorum.
 

Ümit Ant

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
9 Mart 2011
Mesajlar
9
Beğeniler
1
Şehir
Antalya
#5
kesinlikle bir mühendis olarak maaş konusunda herkes dik durmalı.size bir iş görüşmemi anlatacağım.kendiside benim gibi çevre mühendisi olan iş veren iş görüşmesinin sonunda konu maaşa gelince bana asgari ücret teklif etti.ben şu cevabı verdim 'çaycınıza ne kader maaş veriyorsunuz', o da bana 'asgari ücret' cevabını verdi.iş deneyimi yok diye emek hırsızlığı yapmaya çalışanlara izin vermeyelim.ilk işimizde olsa bizler mühendisiz ve bir mühendise yakışan bir maaşla işe başlamak gerekir diye düşünüyorum.en kötü şartlarda dahi 1.000 tl ile başlanmalı bence.
 

Melih Coşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
3 Temmuz 2010
Mesajlar
1.238
Beğeniler
2.282
Şehir
Çankaya/Ankara
#6
Olması gerekenleri söylüyoruz ama olan ortada. Hala daha yeni mezun arkadaşlar asgari ücret ile başlıyor. Gerçi aynı mantıkla da tecrübe kazanınca 1000 tl deme hakkımız olduğuna inanıyoruz:)
 

Çiğdem Aksoy

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
10 Mart 2010
Mesajlar
492
Beğeniler
1.227
Şehir
Tekirdağ
#7
Bu sorunun cevabı ne yazık ki kişiden kişiye değişiyor. Söylenen rakamlar bazılarına göre az olurken aynı rakam bazılarının geçimini sağlayabiliyor. Bu rakamlar ilden ile değişiyor. İstenen rakamlar küçük şehirlerde fazlasıyla yetip artarken büyük şehirlerde geçinmeye bile yetmiyor. İş görüşmelerine gitmeden önce kendinize bazı sorular sorun. Bu soruların cevapları sizin maaşınızı belirleyecek. Eğer yeni mezunsanız uçuk rakamlar söylemeyiniz. Genelde karşılaştığım ücretler yeni mezunlarda 750 TL – 1100 TL arasında değişiyor. Yönetmelikte belirtilen ücret brüt 1500 TL giderler hesaplandıktan sonra kalan net 1100 TL gibi bir rakam. Ama her zaman söylediğim bir şeyi burada yinelemekten vazgeçmeyeceğim. İster yönetmelikte yazsın ya da size bu rakamları uygun görsünler. Bu söylediğim rakamlara çalışmayın diyorum. Bu rakamlardan biraz fazla isteyin.
Geçim sıkıntısı ne yazık ki belimizi büküyor. Hiç çalışmamaktan az da olsa bir maaşım olacak deyip kabul ediyoruz. O kadar okumuş emek harcamışız. Belli bir yaşa gelmişiz. Ailemiz bize bakmak zorunda değil diye düşünüyoruz. Haklıyız. Yapacak bir şey yok. Ya çalışacağız ya da başkalarının bu paralara çalıştığını görüp duyup sinir olacağız. Seçim sizin.
Bu ücretleri değiştirmek elimizde bilgimizi emeğimizi yıllarımızı satıyoruz. Ve bunun bir değeri olmalı. Bu söylenen rakamların üzerinde de altında da çalışabilirsiniz. Bu da sizin farkınızı gösterir. Yeni mezun olup yabancı diliniz çok iyiyse bilgisayar bilginiz iyiyse bazı eğitim sertifikalarınız varsa ehliyetiniz varsa aktif sürücü iseniz çalışmaya öğrenmeye hevesliyseniz çalışma koşullarında taviz verirseniz maaşınız diğerlerine göre biraz daha iyi olur. Şunu da unutmamak gerekir yeni mezunsunuz diye kendinizi küçük görmeyin yetersiz görmeyin elbette ki tecrübeli biriyle kıyaslandığınızda fark olacaktır. Ama her tecrübeli mutlaka sizin gibi bir şekilde bir yerlerden başladı. Umutsuz olmayın mutlaka bir yerlerde sizin değerinizi anlayan birileri çıkacaktır. Öncelikli amacınız para kazanmaktan ziyade tecrübe kazanmak kendinizi geliştirmek olmalı. Sonrası çorap söküğü gibi geliyor. Bir bakmışsınız ki tecrübeli olmuşsunuz.
İşverenler sorularıyla bizim onlar için faydalı olup olmadığımızı nasıl değerlendiriyorlarsa siz de aynı şekilde onları değerlendirmeniz gerekiyor gerçekten işe başlayacağınız kurum size bir şeyler katacak mı yoksa sadece ayaklarınız mı gidip gelecek? Sektörde bir çok firma var bazıları biz mühendisler açısından kara listede olumsuz yorumları göz ardı etmeyin söylenen sözlerin mutlaka geçerli sebepleri vardır. İş var deyip sorup soruşturmadan atlamayın ne verirlerse razıyız deyip işe başlamayın 1-2 ay çalışıp işten ayrılabilirsiniz. Çünkü verilen ücretler bir süre sonra sizi tatmin etmeyecek. İş değiştirmek isteyeceksiniz. İşyerlerindeki sirkülasyona dahil olacaksınız. İşverenlerin en çok dikkat ettiği nokta önceki işyerlerindeki çalışma süreleri. 6 aydan daha az çalıştığınız işyerleri size iyi bir referans olmayacaktır.
Tecrübeli olduğunuzda para konusu biraz daha kolaylaşıyor. Ücreti ya siz belirlersiniz ya da söylenen rakam işinize gelirse kabul edersiniz. Bu konuda biraz sabırlı olacaksınız.
 

Yukarı Alt