• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

iş görüşmesi

hande aydın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
merhaba arkadaşlar ,

Şuan için bir işim var ama gelecek hafta bir iş görüşmesi için çağırıldım .İlk görüşmemiz telefonda oldu ve maaş beklentim soruldu bir fiyat verecek o civar olabilir ama yüz yüze görüşelim demiştim .onlarda brüt mü yoksa net mi dediler yüz yüze konuşalım anlaşma konusunda açığım diyerek telefonu kapattım .firmayı araştırdığımda ve şehiri düşündüğümde ve yapacağım işe bakarsak bu maaş az geldi. Yüz yüze görüşmede bu maaşı beklentimi nasıl yukarı çekme talebinde bulunabilirim.

Merhaba,

Öncelikle zaten kapıyı açık bırakmışsınız. Bu konuda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Görüşme esnasında mevcut geçim sıkıntıları, kira ücretleri, fatura zamları gibi durumları göz önünde bulundurarak talebinizi bildirmeniz daha yerinde olur. Tabi bunun yanında firma da sizden karşılığında ne isteyecek önem arz ediyor. Örneğin size 5 Bin TL teklif edip sadece mühendislik beklemeyeceklerdir. Karşılığında İSG, TMGD, Kalite birimlerine bile bakmanızı isteyebilirler.

İş görüşmeleri karşılıklı anlaşmaya dayalı sistemdir. Öncelikle karşınızdakine yetkinliğinizi kanıtlayabilmeli, sonrasında da karşılıklı güven duygusunu oluşturmalısınız. Başka türlü buzları kırmak zor olabilir. İşe alma konusunda uzman olan @hakanmaden Hocamızın da görüşleri önemli. Gözünden kaçmaması için etiketleyelim :)

hakan hocadan haberim olmadığı için etiketlemedim bu sitede yeni aktifim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim .başvuru yaptığım yer brüt olarak ücreti konuşuyormuş sanırım ondan söylediler bende brüt duyunca kafam karıştı yüz yüze konuşalım demiştm.

Brüt konuşuyorlarsa elinize geçmesini istediğiniz net maaşı(hatta min. net maaşı) belirleyip brütünü hesaplayın, çünkü sizinle brüt üzerinden maaş konuşacaklarsa en son anlaştığınız brüt maaştan baya bir kesinti(vergi, sgk vb.) olacak.

@hati aydın merhaba,

İşe kabulüm hakkında bir anımı paylaşmak isterim, size belki yardımcı olur. 9 ay çalıştıktan sonra her meslektaşım gibi bende danışmanlığın zor olduğuna karar verdim ve kpss ye hazırlandım 83 aldım ve atanamadım. Sonrasında tekrardan kürkçü dükkanına döndüm ve iş görüşmesine gittim. (ruh halimi tahmin edebilirsiniz) o zaman asgari ücret 1300tl gibi bir şeydi ve bana da bu rakam çevresinde bir şeyler teklif etmişlerdi, çok sinirlenmiştim ve bu rakamı konuşacaksak ben görüşmeyi sonlandırmak istiyorum demiştim, (ne cesaretse, tabi siz böyle yapmayın her zaman işe yaramayabilir :)) ve bi tık üstünü ikna etmiştim. sonuç olarak kendinize güvenerek iş görüşmesini gerçekleştirirseniz ve işi bildiğinizi hissettirirseniz güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. duruşunuz çok önemli ;)

tesadüfen denk geldim, etiketin bildirimi düşmedi, bilginize @Cem Yılmaz :)

Çok fazla değişken söz konusu. bunlardan birkaçı; firmanın faaliyet zenginliği, gelişimize yönelik sunulacak imkanlar, üstleneceğiniz sorumluluklar, geçmiş bilgi ve deneyiminiz, iş değiştirmenizin altında yatan motivasyon(ücret,kariyer,lokasyon,merak vb.) bunların hepsini toplayıp çıkarmak gerekiyor.

Bazı durumlarda firmanın maaş teklifi düşük değerlendirilebiliyor fakat uzun vadeli düşünüldüğünde zam oranları, gelişim imkanları, kişisel imaj ve iş güvencesi gibi noktalar da düşünüldüğünde bazen fedakarlıklar da gösterilebiliyor.

Görüşeceğiniz firma brüt çalışabilir, herkes vergisini kendisi ödesin, bana ne diyebilir. Siz de tüm bu unsurları değerlendirerek net maaşınıza karar verip, yıllık ortalama bir brüt maaşınızı belirleyebilirsiniz (bununla ilgili online hesap yapan web siteleri mevcut).

hakan bey ;
firma çok iyi biliyorum bunu ben istenilen konuma çok para vermediklerini düşünerek biraz düşük verdim ama tam araştırdığımda benim verdiğimin 1.500 tl yükseğini veren bir yrmiş aslında şimdi yüz yüze konuşunca nasıl bir şey söyleyeceğimi bilemiyorum .sizin de insan kaynakları olduğunuzu söyledi arkadaşımız öğrendiğime sevindim .teşekkür ederim .

Merhaba Hati Hanım,

@hakanmaden Bey'in söylediklerine harfiyen katılıyorum.Bazı firmaların maaşları düşük gibi görünürken size sunduğu yan haklar, kariyer ve kişisel gelişim vb gibi unsurlar ile handikapını kapatıyor. Ayrıca benim görüşüme göre yüksek maaş her şey değildir. Yüksek maaşın size mobbing, ağır çalışma yükü, çalışma ortamındaki bir takım sıkıntılar, hatta söz verilen paranın dahi alınamaması gibi sıkıntıları da getirebileceğini unutmayın.

Saygılarımla

Ne tesadüftür ki aynı şeyler benim de başımdan geçti :) Özelde çalışmanın zorluğu, peşine kpss 82 puan ve kürkçü dükkanına dönüş...
Her nekadar ruhsal olarak etkilese de bu durum, biraz da dik bir duruş sergilemenizi sağlayabiliyor. 'Zaten işssizim ve kaybedecek bişeyim yok, birkaç ay daha işssiz kalırım' mantığıyla girdim iş mülakatına. Konuşmalarıma 'Ben bu pozisyonu ve şartlarını değerlendireceğim, elbette siz de beni. Şartlarıma uyarsa neden anlaşamayalım' diye başlayarak kendi koşullarımı belirttim ve istediğim oldu. Orta yolu bulmanız da gerekebilir tabi. İşsizlikten ölüyor gibi değil de İş seçiyor gibi davranmak burdaki en önemli nokta. Onlar nasıl personelini seçiyorsa siz de belki birkaç iş arasında tercih yapıyorsunuzdur. Öyle değil mi?
Telefondaki görüşmelerinizin hiçbir hükmü yok. Yüzyüze görüşmeler sözleşmeye dahil edilecektir. Dolayısıyla hiç çekinmeden beklentinizi ve bu pozisyonun ortalama gelirini belirtiniz. Zaten ortalamanın civarlarında bir teklifi kabul edeceklerdir.
Bol Şans ve Başarılar dilerim.