Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş güvenliği onaylı defteri

Konu, 'ARŞİV' kısmında ipek sağır tarafından paylaşıldı.

 1. ipek sağır

  ipek sağır CMNet Üyesi

  İş yerinde olagan toplantılarımızın gündem ve kararlarını A4 kağıdına yazıp karar defterimize yapıştırıyoruz ancak karar defterimiz noter onaylı degil.İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliginin 5. maddesi 6. bentinde derki:
  "(6) İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının; onaylı deftere iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yazacağı tedbir ve önerilerin yerine getirilmesinden ve defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren veya işveren vekili sorumludur. Onaylı defter; seri numaralı ve kendinden kopyalı olur ve Genel Müdürlüğe, işyerinin bağlı olduğu Bakanlığın ilgili bölge müdürlüğüne veya notere her sayfası onaylattırılır. Defterin aslı işveren, suretleri ise işyeri hekimi ve/veya iş güvenliği uzmanı tarafından muhafaza edilir. Bu defterin, istenmesi halinde, iş müfettişlerine gösterilmesi zorunludur."

  sormak istediğim sey kurul defterinden ayrı bi sekilde sadece tespit ve önerilerin olduğu bir defter mi olacak bu konuda bilgisi olan var mı? Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. Faruk Far

  Faruk Far CMNet Üyesi

  Bizim firmada Toplantı notları (ISG Kurul defteri de olabilir sanirim) notları ayrı ayrı tutuluyor. Kurula ait Toplantı Notları hazırlanıyor ve katılan herkes imzalıyor. Kurul Yonetmeliği Md.8 tutanak tutulur diyor..
  Kurulda ele alınan konular ve kararlar +doktor ve isguvenligi uzmani tesbitleri şantiyedeki tüm tesbit ve öneriler "Onaylı Defter"e yazılıyor.Hizmet Yonetmeligi Md.5 Onaylı defteri daha geniş tutmuş.
  Benim bildiklerim bu şekilde..
   
  ipek sağır bunu beğendi.
 3. ipek sağır

  ipek sağır CMNet Üyesi

  Faruk bey teşekkür ederim.Ancak hala süphelerim var çünkü kararları da yazınca bildigimiz kurul defterine ilave olarak tespit ve onerilere sadece geniş yer vermiş oluyoruz ve her ay tespit ve öneri defteri (onaylı defter kastım )farklı bi defter olmuyor tek defter tutulamaz mı ?
   
 4. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Burda bahsedilen kurul karar defteri değil, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin firmada tespit ettiği eksikliklerin yazılı olduğu belgedir. Defter olması gibi bir zorunluluk yok belli bir matbu formatta tutanak şeklinde de tutulabilir ve notere onaylatılabilir.
   
 5. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Tespit öneri defteri 3 nüshadır,birini uzman diğerini işyeri hekimi alır.Son nüshada defterde kalır ve işverence saklanır.Kurul kararlarını;ister bir defter tutarak yazın ister tutanak hazırlayın ve tüm üyelere imzalatın.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik
  Çalışma Usulleri
  Madde 8
  f) Her toplantıda, görüşülen konularla ilgili alınan kararları içeren bir tutanak düzenlenir. Tutanak, toplantıya katılan başkan ve üyeler tarafından imzalanır ve gereği yapılmak üzere işverene bildirilir. İmzalı tutanak ve kararlar sırasıyla özel dosyasında saklanır.
   
  ipek sağır bunu beğendi.
 6. Faruk Far

  Faruk Far CMNet Üyesi

  "Tesbit Oneri defteri" 3 nusha derken Uygulamanızı acabilir misiniz.
  1 asıl defter tutuluyor= kopyaları 1 kopya Doktor +1 kopya isguvenligi (ve Asıl defter isverende duruyor)
  3 nusha derken ozel bir defter mi hazırladınız?
   
 7. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri piyasada satılmaktadır.Genellilke OSGB ler kendileri bastırıp,firmalarına verir,onlarda müdürlüğe veya notere her sayfasını onaylatarak,işyerinde bulundurur.
  Noterler bile o defteri satıyormuş,diye duydum.Sizde bastırabilirsiniz.Kırtasiye firmasının reklamı gibi olacak ama,deftere ait fotoğraflar var verdiğim linkte
  http://isguvenligidefteri.com/resimler.html
   
  alix bunu beğendi.
 8. Faruk Far

  Faruk Far CMNet Üyesi

  guzel dusunmusler..benim gibi bilmeyen arkadaslar icin de bilgi faydali oldu.
  Tesekkur ederim Tugba hanim..
   
 9. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Rica ederim.Kolay gelsin.
   
 10. emretavsan2

  emretavsan2 CMNet Üyesi

  tuğba hanım firmamı tavsiye ettiğiniz için teşekkür ederim. Etik olmayacağından ve forumun amacının dışına kaçacağından ötürü firma sahibi olarak benim böyle bir paylaşım yapmam doğru olmazdı ama siz dostlarımızın tavsiye niteliğinde böyle paylaşımlar yapması bizi hem mutlu etti hem de gurulandırdı.

  İsteyen arkadaşlara yardımcı olacağımı bu vesile ile belirtmek isterim firma ismi, web adresi vs. bir paylaşım yapmıyorum fakat ulaşılması açısından mail adresimi paylaşayım dileyenler defterlerin temini için kolaylıkla tedarik emek adına bana bu adresten ulaşabilirler. niembe@gmail.com

  Saygılarımla
   
 11. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  artık cevremuhendisleri.net üyelerine defter vb. konularda avantaj sağlamasını diliyoruz Emre Bey :)
   
 12. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Tuğba hanıma katılıyorum. Defteri tanıtan bir konu açarsanız çok faydalı olacaktır. Niçin lazım bu defter? Yasal gerekliliği nedir? (Hangi yasa maddeleri kullanımını zorunlu koşuyor) cevremuhendisleri.net indirimi ne kadar :D Bu konularda aydınlatırsanız memnun oluruz..
   
 13. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Tuğba hanım merhaba,
  Ben direk olarak kouya gireceğim çünkü inanılmaz bir muallakta yaşanıyor şu anda. Konu Tehlike sınıfının belirlenmesi bunula ilgili 25.11.2009 tarihli tebliğ var fakat 4857 sayılı kanun iptal olduğu için bunun da iptal olduğu söyleniypr diğer bir yandan muhasebecilerin kullandığı bir sistemde iş kolu belirleme ve pirim ödeme de belirlenen bir tehlike sınıflandırması var o d roma rakamlarıyla yapılan bir sınıf belirlemesi. yükümlülüklerimizi belirleyeceğiz fakat net bir referans bulamıyorum. bu arada faaliyet materyallerin geri kazanımı başlığı altında hurdaların ayrıştırılması, parçalanması dır. Yardımcı olursanız çok büyük sevaba gireceksiniz:)
   
 14. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  SGK kısmında bir sınıf varmış ancak o bizim buradaki sınıfımızı belirlemiyor.Mevcut tebliğ yenisi gelene kadar kullanılıyor.Yeni tebliğin taslağı şu an gündemde Tebliğ taslağına göre ;"Tasnif edilmiş metal atıklar, hurdalar ve diğer parçaların genellikle mekanik veya kimyasal değişim işlemleri ile geri kazanılması" maddesinden çok tehlikeli sınıfta olabilir firmanız yine sizinde incelemenizde fayda var.
  Ben emin olmadığım firmaların bakanlık veya bölge müdürlüklerinden tehlike sınıflarını belirlemeye dair görüş almasını öneriyorum.
  Sevaba girmişimdir herhalde :)
   
 15. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  :) Sevaba girdiniz şu konuyada açıklık getirebilirsek beraber daha çok gireceğinizden eminim:)
  Yeni iş kanununa göre ISG danışmalığı yalnızca OSGB lerden alınabilir ya da Tesisin kendi bünyesindeki C sınıfı uzmanı tarafından yapılabilir diye sürekli okuyoruz. Bu durum netleşmiş midir yani Herhangi bir danışmanlık firmasından alınan ISG danışmalık sözleşmelerini iptal etmek gerekir mi sizce. Bazı danışmanlık firmaları(OSBG) olmayanlar yönetmeliklerin çıkmamasından ve iş kanununun tam anlamıyla yürürlüğe girmediğinden dolayı danışmalıklarının hala geçerli olduğunu savunuyor sizce?
   
 16. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

  Kanun No. 6331 Kabul Tarihi: 20/6/2012

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

  MADDE 6 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ği hizmetlerinin sunulmas[FONT=Times]ı i[FONT=Times]çin i[FONT=Times]şveren;

  a) [FONT=Times]Çal[FONT=Times]ışanlar[FONT=Times]ı aras[FONT=Times]ından i[FONT=Times]ş g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ği uzman[FONT=Times]ı, i[FONT=Times]şyeri hekimi ve di[FONT=Times]ğer sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık personeli g[FONT=Times]örevlendirir. [FONT=Times]Çal[FONT=Times]ışanlar[FONT=Times]ı aras[FONT=Times]ında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmamas[FONT=Times]ı h[FONT=Times]âlinde, bu hizmetin tamam[FONT=Times]ın[FONT=Times]ı veya bir k[FONT=Times]ısm[FONT=Times]ın[FONT=Times]ı ortak sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık ve g[FONT=Times]üvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmas[FONT=Times]ı h[FONT=Times]âlinde, tehlike s[FONT=Times]ın[FONT=Times]ıf[FONT=Times]ı ve [FONT=Times]çal[FONT=Times]ışan say[FONT=Times]ıs[FONT=Times]ı dikkate al[FONT=Times]ınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi [FONT=Times]üstlenebilir.

  b) G[FONT=Times]örevlendirdikleri ki[FONT=Times]şi veya hizmet ald[FONT=Times]ığı kurum ve kurulu[FONT=Times]şlar[FONT=Times]ın g[FONT=Times]örevlerini yerine getirmeleri amac[FONT=Times]ıyla ara[FONT=Times]ç, gere[FONT=Times]ç, mek[FONT=Times]ân ve zaman gibi gerekli b[FONT=Times]üt[FONT=Times]ün ihtiya[FONT=Times]çlar[FONT=Times]ın[FONT=Times]ı kar[FONT=Times]şılar.

  c) [FONT=Times]İşyerinde sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık ve g[FONT=Times]üvenlik hizmetlerini y[FONT=Times]ür[FONT=Times]ütenler aras[FONT=Times]ında i[FONT=Times]ş birli[FONT=Times]ği ve koordinasyonu sa[FONT=Times]ğlar.

  [FONT=Times]ç) G[FONT=Times]örevlendirdikleri ki[FONT=Times]şi veya hizmet ald[FONT=Times]ığı kurum ve kurulu[FONT=Times]şlar taraf[FONT=Times]ından i[FONT=Times]ş sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ığı ve g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yaz[FONT=Times]ıl[FONT=Times]ı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir.

  d) [FONT=Times]Çal[FONT=Times]ışanlar[FONT=Times]ın sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık ve g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ğini etkiledi[FONT=Times]ği bilinen veya etkilemesi muhtemel konular hakk[FONT=Times]ında; g[FONT=Times]örevlendirdikleri ki[FONT=Times]şi veya hizmet ald[FONT=Times]ığı kurum ve kurulu[FONT=Times]şlar[FONT=Times]ı, ba[FONT=Times]şka i[FONT=Times]şyerlerinden [FONT=Times]çal[FONT=Times]ışmak [FONT=Times]üzere kendi i[FONT=Times]şyerine gelen [FONT=Times]çal[FONT=Times]ışanlar[FONT=Times]ı ve bunlar[FONT=Times]ın i[FONT=Times]şverenlerini bilgilendirir.

  (2) 4/1/2002 tarihli ve 4734 say[FONT=Times]ıl[FONT=Times]ı Kamu [FONT=Times]İhale Kanunu kapsam[FONT=Times]ındaki kamu kurum ve kurulu[FONT=Times]şlar[FONT=Times]ı; i[FONT=Times]ş sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ığı ve g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ği hizmetlerini, Sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık Bakanl[FONT=Times]ığına ait d[FONT=Times]öner sermayeli kurulu[FONT=Times]şlardan do[FONT=Times]ğrudan alabilece[FONT=Times]ği gibi 4734 say[FONT=Times]ıl[FONT=Times]ı Kanun h[FONT=Times]ük[FONT=Times]ümleri [FONT=Times]çer[FONT=Times]çevesinde de alabilir.

  (3) Tam s[FONT=Times]üreli i[FONT=Times]şyeri hekimi g[FONT=Times]örevlendirilen i[FONT=Times]şyerlerinde, di[FONT=Times]ğer sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ık personeli g[FONT=Times]örevlendirilmesi zorunlu de[FONT=Times]ğildir.[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
   
 17. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim bende İş kanunun 6. maddesine dayanarak netleşmek amaçlı sormuştum, bu durumda Çevre danışmalık firması ile olan sözleşmenin iptali gerekiyor sanırım çünkü birşey ifade etiyor bu durumda her nekadar Danışmanlık firmaları kabul etmesede.
   
 18. kesinlikle katılıyorum size iptal edin.
   
 19. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  danışmanlık firmaları nın hizmeti yasal yükümlülüklerini karşılamayacak.Zaten onlarda uzmanları gönderiyorlar,firma onları sigortalıyor..nasıl yetki buluyorlarsa,olan uzmanlara oluyor....
  bir müddet daha yapılabilecek,ancak sonrasında ya OSGB ya bireysel yada tam zamanlı bulunduracak firmalar
   
 20. emretavsan2

  emretavsan2 CMNet Üyesi

  30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6331 No’lu İş Sağlığı
  Güvenliği Kanunu’nun ve 27 Kasım 2010 tarihli 27768 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan
  1- İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
  2- İşyeri Hekiminin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
  3- İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği

  kapsamında bu defterin tutulması gerekiyor.
  İlgili yönetmeliklerde "ONAYLI DEFTER" olarak geçiyor ve defter tarif ediliyor. Kurul Karar Defteri (Bildiğimiz karar defteri aslında) karıştırılmamalı zira

  Kurul Karar Defterine: Kurulun toplantı sonucu aldığı kararlar yazılıyor
  İş Güv. Tespit ve Öneri Defteri yani Onaylı Deftere: İş yerinde İş Güv. Uzmanı veya hekimin gördüğü eksikler tespitler işverene bir tebliğ bir tutanak olarak yazılıp imzalatıyor ve asıl suret işverende vi diğer kopyalardan birisi iş güv. uzmanında diğeri de iş yeri hekiminde kalıyor.
  Defter Notere onalattırılıp her sayafanın arkası mühürlü olduğundan dolayı resmi bir delil niteliği kazanmış oluyor.

  Burada fiyat vs. zikretmenin etik olmayacağını düşünüyorum ve bundan dolayı fiyat vermiyorum ama bize ulaşan arkadaşlara fiyat konusunda yardımcı olacağımı bilmelerini isterim. Mailim: info@isguvenligidefteri.com
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...